12 faktów dotyczących nietrzymania moczu, które powinieneś znać

12 faktów dotyczących nietrzymania moczu, które powinieneś znać

  Żyj Łatwiej

 (71)    (0)

Nietrzymanie moczu dotyka co roku miliony kobiet. Chociaż staje się bardziej powszechnym problemem wraz z wiekiem, nie jest to normalny efekt uboczny procesu starzenia i nie trzeba akceptować jego objawów i z tym żyć.

1. Większość kobiet zaczyna odczuwać objawy w wieku 40 i 50 lat oraz po porodzie. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu może jednak rozpocząć się wcześniej, szczególnie u osób predysponowanych do chorób układu moczowego.

2. Istnieją trzy rodzaje nietrzymania moczu:

 •          Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy osłabione mięśnie dna miednicy powodują wyciek moczu podczas kaszlu, kichania, skakania lub śmiechu.
 •          Naglące nietrzymanie moczu występuje zwykle u starszych kobiet, gdy mięśnie pęcherza słabną lub zmniejsza się jego zdolność do zatrzymywania moczu. Nazywany również pęcherzem nadreaktywnym, stan ten powoduje niekontrolowane skurcze pęcherza, powodując silną potrzebę oddania moczu.
 •          Mieszane nietrzymanie moczu, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem nietrzymania moczu naglącego i wysiłkowego.

3. Kompleksowa diagnoza nietrzymania moczu może obejmować do pięciu kroków:

 •          Przegląd objawów i historii medycznej
 •          Badanie fizyczne, badanie miednicy lub badanie uroginekologiczne
 •          USG w celu oceny macicy, pęcherza i odbytnicy, ich położenia i rozmiaru oraz w celu wyszukania wszelkich nietypowych cech anatomicznych narządów miednicy
 •          Cystoskopia lub wideoskopia pęcherza moczowego, aby zobaczyć stan pęcherza i tkanki cewki moczowej
 •          Testy urodynamiczne do pomiaru funkcji nerwów i mięśni, ciśnienia w pęcherzu i wokół niego, natężenia przepływu, pojemności płynów i nie tylko

4. Nietrzymanie moczu może być spowodowane:

 •          Problemem z pęcherzem
 •          Wysunięciem lub opuszczeniem miednicy
 •          Spadkiem napięcia mięśniowego
 •          Osłabionym wsparciem dna miednicy
 •          Stanem tkanki łącznej ciała zwanym hipermobilnością

5. Jedna na trzy kobiety w wieku powyżej 40 lat doświadcza objawów nietrzymania moczu, podczas gdy dotyczy to jednej na dwie kobiety w wieku powyżej 60 lat. W przypadku kobiet w wieku 80 lat i starszych rzadko zdarza się, że nie występuje jakiś rodzaj nietrzymania moczu.

6. Problemy z podparciem dna miednicy mogą wywołać sytuację podobną do ciąży, wywierając nacisk na otaczające narządy. I, jak doświadcza wiele kobiet w ciąży, to zwiększone ciśnienie w miednicy ściska pęcherz, powoduje ból oraz zwiększa częstotliwość i potrzebę oddawania moczu, często zakłócając sen, prowadzenie pojazdu lub inne rutynowe czynności.

7. Zabiegi chirurgiczne mogą wyleczyć 99% przypadków wysiłkowego nietrzymania moczu, ale zabieg chirurgiczny nie jest przeznaczony do leczenia nietrzymania moczu z nagłego parcia. Opcje leczenia pierwszego rzutu w przypadku nietrzymania moczu z nagłego parcia obejmują modyfikacje diety i zachowania, przekwalifikowanie pęcherza i oddawanie moczu na czas, leki doustne lub leki instalowane do pęcherza za pomocą cewnika, zastrzyki z botoksu do pęcherza, leczenie przypominające akupunkturę zwane neuromodulacją lub wszczepialnym stymulatorze nerwów.

Proste zmiany w celu poprawy zdrowia pęcherza i miednicy:

8. Picie dużej ilości kofeiny lub alkoholu może pogorszyć nietrzymanie moczu, ponieważ napoje te zwiększają potrzebę oddawania moczu. Unikaj więc picia płynów po godzinie 22:00. Ogranicz kawę, napoje gazowane, mocną herbatę i alkohol po godzinie 18:00.

9. Zdrowy sen i nietrzymanie moczu są ze sobą odwrotnie proporcjonalne. Nietrzymanie moczu może wzrosnąć z powodu stresu, niepokoju i braku odpoczynku, a jeśli nietrzymanie moczu często Cię budzi, nie możesz się wyspać. Aby odzyskać kontrolę, udaj się do lekarza specjalizującego się w medycynie kobiecej miednicy i chirurgii rekonstrukcyjnej.

10. Spożywanie diety bogatej w świeżą, organiczną żywność może poprawić stan, podobnie jak ograniczenie żywności przetworzonej i zawierającej pestycydy, barwniki, antybiotyki, stabilizatory, konserwanty i hormony. Unikaj również kwaśnych pokarmów drażniących pęcherz.

11. U kobiet z wyższym BMI nietrzymanie moczu występuje częściej, a stan ten występuje często u kobiet ważących powyżej 80 kilogramów. Utrata wagi może znacznie poprawić stan pęcherza. W rzeczywistości badania pokazują, że utrata zaledwie 10 procent masy ciała może poprawić stan układu moczowego nawet o 60 procent.

Leczenie:

12. Istnieje kilka opcji leczenia, w tym:

 •          Modyfikacje stylu życia, takie jak zmiana diety, więcej snu i utrata wagi
 •          Leki doustne stabilizujące pęcherz
 •          Akupunktura za pomocą neuromodulatora w kostce, który wysyła impulsy do pęcherza
 •          Zastrzyki z botoksu, które mogą wyeliminować skurcze pęcherza i zwiększyć pojemność zatrzymywania moczu.
 •          Leki, które są wprowadzane do pęcherza za pomocą zgłębnika, a następnie wydalane
 •          Wszczepialny stymulator pęcherza, zaawansowana opcja, jeśli powyższe metody leczenia nie przynoszą ulgi
 •          Leczenie falami radiowymi
 •          Laserowe odmładzanie pochwy
 •          Sterowana komputerowo terapia mięśni dna miednicy
 •          Chirurgia jako najbardziej inwazyjna (ale nie najmniej skuteczna) opcja

 

Nie należy „tolerować” problemów z nietrzymaniem moczu poprzez noszenie wkładek, pieluch lub zmianę stylu życia. Jak opisano powyżej, istnieje wiele możliwości wyleczenia, leczenia lub zapobiegania pogorszeniu się tego stanu, w tym poprawy jakości życia. Wielu pacjentów twierdzi, że nie zdawali sobie sprawy z tego, jak bardzo nietrzymanie moczu wpływa na ich życie, dopóki go nie wyleczyli. Im szybciej pójdziesz do lekarza, tym więcej opcji będziesz musiał rozważyć. Prosty 15-minutowy zabieg pomoże Ci wrócić do podróży, uprawiania sportu i biegania za dziećmi lub wnukami.

 (71)    (0)

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z regulaminem, zapisujac sie do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą mailową informacji o promocjach, rabatach i produktach.