Ludzie, którzy wracają do zdrowia po operacji lub urazie, lub ci, którzy są trwale niepełnosprawni, stają przed wieloma wyzwaniami, jeśli chodzi o codzienną higienę osobistą. Ci, którzy muszą poruszać się na wózku inwalidzkim, mogą wziąć prysznic za pomocą wytrzymałego plastikowego fotela prysznicowego. Jeśli tego rodzaju krzesło lub kabina prysznicowa nie jest możliwa, należy wykonać kąpiel w łóżku lub na wózku inwalidzkim przy pomocy gąbki i miski z wodą. Ludzie, którzy w pełni korzystają z rąk i ramion, mogą samodzielnie kąpać się w taki sposób. Jednak ci, którzy mają problemy z poruszaniem się i zręcznością, będą potrzebować pomocy.
W tym artykule podzielimy się ważnymi informacjami o tym, jak wykąpać kogoś na wózku inwalidzkim lub w łóżku za pomocą dostępnych środków do kąpieli.
Zwykle nie jest możliwe całkowite wykąpanie osoby poruszającej się wózku inwalidzkim, chyba że osoba ta będzie w stanie stać przez kilka chwil, aby móc obmyć jej pośladki i miejsca intymne. Z tego powodu najlepiej kąpać te osoby na specjalnym krześle prysznicowym lub toaletowym (KRZESŁO PRYSZNICOWE).
Chociaż można użyć umywalki z ciepłą wodą i czystą ściereczkę lub ręcznika do mycia osoby od stóp do głów, nie jest to najlepsza opcja. Chociaż może to być w porządku dla kogoś, kto jest tymczasowo związany z łóżkiem, dla osób starszych i osób trwale niepełnosprawnych lub będących w stanie długotrwałego powrotu do zdrowia po operacji lub urazie, otrzymywanie kąpieli w łóżku lub na wózku inwalidzkim z mydłem i wodą może zwiększać ryzyko uszkodzenia skóry i infekcji.
Preferowaną alternatywą do kąpieli w wannie jest stosowanie chusteczek kąpielowych antybakterjnych (np. takich CHUSTECZKI), które nie wymagają spłukiwania. Produkty te zapewniają przyjemną, bezproblemową kąpiel i wykonują zadania czyszczenia i nawilżania w jednym kroku. Ponadto pozostawiają barierę antybakteryjną, która chroni skórę przed infekcją.
Niestety nie zawsze jest możliwość wykąpania osoby niepełnosprawnej w wannie lub pod prysznicem. Wtedy możemy umyć ją w łóżku.
Chusteczka 1: Jeśli dana osoba ma cewniki, rurki dożylne, przewody EKG lub inny dołączony sprzęt, najpierw wytrzyj obszary otaczające wprowadzenie tego sprzętu lub rurki najbliżej ciała.
Chusteczka 2: Oczyść gardło, klatkę piersiową i ramiona osoby niepełnosprawnej.
Chusteczka 3: Oczyść ręce i dłonie, a następnie pachy osoby niepełnosprawnej.
Chusteczka 4: Oczyść obszar brzucha i pachwinę, a następnie krocze osoby niepełnosprawnej.
Chusteczka 5: Oczyść prawą nogę i prawą stopę osoby niepełnosprawnej.
Chusteczka 6: Oczyść lewą nogę i lewą stopę osoby niepełnosprawnej.
Chusteczka 7: Oczyść tył i boki szyi, całe plecy i pośladki osoby niepełnosprawnej.
(232) (0)
Zapisz się do newslettera
Zgodnie z regulaminem, zapisujac sie do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą mailową informacji o promocjach, rabatach i produktach.