Zimowe urazy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Za oknem od kilku dni zima. Ze śniegiem czy bez – zimowe urazy są najczęstszą przyczyną wizyt na pogotowiu. Na jakie zimowe urazy jesteśmy narażeni? A jak już nas dopadną to jak sobie ułatwić życie podczas rekonwalescencji? O tym dzisiaj.

Zimowe urazy – czyli co?

15 centymetrowa, 2 centymetrowa warstwa śniegu lub jego brak , czy dodatnie temperatury nie oznaczają, że unikniemy typowych dla sezonu zimowego urazów. Pogoda jest w tym okresie zmienna i rano może nas zaskoczyć przymrozek ze śliską nawierzchnią chodników i ulic. Opady deszczu, cienka warstwa mokrego śniegu, zamarznięty śnieg – to wszystko również sprawia, że nawierzchnia staje się śliska i potencjalnie niebezpieczna. Szczególnie narażeni na zimowe urazy są ludzie starsi, których koordynacja ruchowa jest gorsza, siła mięśni i szkieletu słabsza, a równowaga zaburzona.

Najczęściej dochodzi do upadku,  spadnięcia ze schodów, poślizgnięć. Skutkiem są otarcia, obicia tkanek miękkich, zwichnięcia, skręcenia stawów, ale również złamania. Najczęściej dochodzi do złamania nadgarstków, przedramion, kręgosłupa, żeber, czy kości udowej. Często również dochodzi do naciągnięć ścięgien lub więzadeł. Przy upadku z wysokości lub bezpośrednim upadku na głowę może dojść do wstrząśnienia mózgu.

Jak sobie radzić po doznaniu urazu?

Po pierwsze należy sprawdzić czy możemy ruszać kończynami, czy wystąpiło złamanie, złamanie otwarte, otwarte rany, zawroty głowy. Jeżeli któryś z tych objawów zaobserwujecie u siebie lub u poszkodowanego należy wezwać pogotowie. Jeżeli ból będzie nasilał się z upływem czasu, lub zauważycie narastający obrzęk również należy zgłosić się do lekarza.

Leczenie urazów

W przypadku złamań leczenie polega na uśmierzaniu bólu i unieruchomieniu złamanej kończyny w gipsie. Oczywiście, gdy mamy do czynienia ze złamaniami otwartymi lub złamaniami z przemieszczeniem konieczne może być nastawianie kości lub operacja chirurgiczna. Kilkutygodniowe unieruchomienie z gipsem może komplikować wiele prostych czynności dnia codziennego. Warto skorzystać ze specjalnego ochraniacza na gips, dzięki któremu można bardziej komfortowo wziąć prysznic.

ttps://zyjlatwiej.pl/ochraniacze/121-ochraniacze-do-kapieli-deluxe.html

Taki ochraniacz można zastosować również na bandaż czy opaskę elastyczną w przypadku zwichnięć.

https://zyjlatwiej.pl/lazienka/122-ochraniacze-do-kapieli.html

https://zyjlatwiej.pl/ochraniacze/227-ochraniacze-do-kapieli.html

Ochraniacze występują w różnych długościach, dzięki temu można dobrać je do własnych potrzeb.

Jeżeli na skutek upadku ucierpiały nadgarstki i nie można ich nadwyrężać warto sięgnąć po pomoce do otwierania słoików, puszek. Znajdziecie je tutaj: https://zyjlatwiej.pl/10-otwieracze

Pamiętajcie o bezpieczeństwie. Jeśli Wy lub Wasi bliscy (szczególnie seniorzy) nie czujecie się pewnie podczas gorszej pogody zimą ograniczcie wychodzenie z domu do niezbędnego minimum. A seniorom pomóżcie chociażby w  zakupach.  Przed nami jeszcze tylko kilka tygodni zimy – warto przywitać wiosnę na spacerze a nie z nogą w gipsie!

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content