Oswoić chorobę: choroby układu krążenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj z cyklu oswoić chorobę poruszymy temat chorób układu krążenia.Wciąż to właśnie te schorzenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, ale także w innych krajach świata. Pomimo rozwoju medycyny, diagnostyki i ogólnego rozwoju cywilizacji zaburzenia krążeniowe mają się dobrze i są realnym zagrożeniem. Paradoksalnie przyczyną jest nasze rozwinięte środowisko życia. Przedstawimy Wam najczęstsze choroby układu krążenia, profilaktykę oraz leczenie.

Choroby układu krążenia – przyczyny

Układ krążenia robi się szczególnie podatny na choroby po 40 roku życia. Ryzyko wzrasta jeżeli jesteśmy obciążeni rodzinnie, tzn. jeżeli choroby układu krążenia występowały w naszej rodzinie np. u rodziców. Medycyna wyróżnia kilka najważniejszych czynników ryzyka:

  • palenie tytoniu
  • brak (lub znikoma) aktywność ruchowa
  • stres, nerwica, depresja i inne czynniki psychologiczne
  • zła dieta (jedzenie byle czego, byle gdzie, w pośpiechu i nieregularnie)
  • nadwaga i otyłość
  • zaawansowany wiek (im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby układu krążenia)
  • podwyższony poziom cholesterolu
  • nietolerancja glukozy (stan przedcukrzycowy)
  • płeć męska

Ryzyko zwiększa się znacznie jeżeli w naszym życiu występuje kilka czynników naraz.

Nadciśnienie tętnicze

Jedna z najczęstszych chorób układu krążenia. Charakteryzuje się podniesieniem ciśnienia krwi powyżej granic normy. Objawy wskazujące na ryzyko pojawienia się nadciśnienia są bóle głowy (szczególnie po przebudzeniu się), zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, nadmierne pocenie się, często również bezsenność. Po zaobserwowaniu objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przy nadciśnieniu o ciężkim lub dużym stopniu rozwoju leczenie farmakologiczne jest wdrażane niezwłocznie. W pozostałych przypadkach przed włączeniem leków zaleca się pacjentowi zmianę stylu życia, diety.

Choroba wieńcowa

Choroby układu krążenia to również schorzenia, w których serce nie jest dostatecznie zaopatrywane w krew. Zaliczamy do nich tzw. chorobę wieńcową. Charakterystycznym objawem tego schorzenia są bóle i ucisk w klatce piersiowej (na wysokości mostka), szczególnie pojawiające się w sytuacji stresowej, podczas wysiłku. Mogą również pojawić się duszności. Pierwszym krokiem w leczeniu choroby wieńcowej jest zastosowanie metod niefarmakologicznych:

  • wdrożenie aktywności fizycznej (3 x w tygodniu po conajmniej 30 min.)

 

  • zmniejszenie masy ciała (jeśli występuje nadwaga)

 

  • w przypadku palaczy zerwanie z nałogiem

 

  • zmiana diety (zmniejszenie ilości spożywanego tłuszczu i cukrów na rzecz warzyw, owoców, ryb, chudego mięsa)

 

  • regularne kontrole u lekarza.

Dopiero, gdy powyższe metody zawiodą należy rozpocząć leczenie farmakologiczne, które jest bardzo złożone i powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.

W przypadku dalszego postępowania choroby wykonuje się zabiegi kardiochirurgiczne, jak np. bypassy.

Niewydolność serca

O niewydolności serca mówimy wtedy, gdy serce nie ejst w stanie zaopatrzyć w tlen i składniki odżywcze naszego organizmu. Podstawowym objawem tej choroby są obrzęki, również powiększenie obwodu brzucha, zmęczenie, duszności, suchy kaszel, utrata masy ciała.

Niewydolność serca jest wynikiem nadużywania alkoholu, ale także nadciśnienia, zawału serca, wad wrodzonych.

Leczenie rozpoczyna się od usunięcia przyczyny niewydolności, a następnie wdrażane jest leczenie farmakologiczne.

Zawał serca

Zawał serca to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia, która dotyka w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest to choroba nagła, bardzo często prowadząca do śmierci.  Przyczyną zawału jest odcięcie dopływu krwi do serca w jednej z tętnic sercowych. Na skutek tego niemal natychmiast rozpoczyna się proces obumierania danego obszaru mięśnia sercowego, do którego nie jest dostarczany tlen oraz krew.

Objawami zawału serca są: silny ból w klatce piersiowej, duszności, pocenie się, uczucie pieczenia w obrębie przełyku i klatki piersiowej. Bardzo ważne jest aby przy zaobserwowaniu objawów natychmiast wezwać pomoc lekarską. Ułożyć chorego w wygodnej dla niego pozycji, podać aspirynę (w przypadku astmatyków nie jest ona wskazana), otworzyć okno aby zapewnić dostęp świeżego powietrza. Każdy przypadek zawału serca kończy się hospitalizacją, podczas której obierany jest kierunek leczenia i dalszego postępowania po wypisie ze szpitala. Warto pamiętać, aby po zawale serca oszczędzać się, prowadzić zdrowy tryb życia, prawidłowo się odżywiać i być pod stałą kontrolą lekarza.

Choroby układu krążenia to znacznie więcej jednostek chorobowych. Nie chcemy o nich wszystkich pisać. Pamiętajcie po prostu o profilaktyce i zadbajcie o swoje serca bez względu na wiek! Zdrowy tryb życia, skuteczna redukcja stresu, zdrowa dieta są kluczowe w zapobieganiu chorobom serca. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content