Nietrzymanie moczu – wszystko co musisz o tym wiedzieć

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to termin, który opisuje każdą przypadkową lub mimowolną utratę moczu z pęcherza. Jest powszechnym schorzeniem, którego zakres waha się od niewielkiego wycieku do całkowitej utraty kontroli pęcherza. W rzeczywistości ponad 2,5 miliona Polaków ma problemy z kontrolą pęcherza lub jelit z różnych powodów. Nietrzymanie moczu można jednak leczyć i panować nad nim. W wielu przypadkach można go również wyleczyć całkowicie.

Skąd mam wiedzieć czy rzeczywiście mam problem?

Jeśli wydaje Ci się, że masz problemy z pęcherzem i trzymaniem moczu, ale nie jesteś pewien, czy powinieneś szukać pomocy, wypełnij poniższy kwestionariusz:

 

Kwestionariusz

 1. Czy czasami czujesz, że nie opróżniłeś całkowicie pęcherza?
 2. Czy musisz spieszyć się z toaletą?
 3. Czy często się denerwujesz, bo myślisz, że możesz stracić kontrolę nad pęcherzem?
 4. Czy budzisz się w nocy dwa lub więcej razy, aby pójść do toalety?
 5. Czy czasami zdarza Ci się „popuścić” kilka kropli, zanim dotrzesz do toalety?
 6. Czy czasami „popuszczasz”, gdy podnosisz coś ciężkiego, kichasz, kaszlesz lub śmiejesz się?
 7. Czy czasami „popuszczasz” podczas ćwiczeń lub uprawiania sportu?
 8. Czy zdarza Ci się „popuścić”, kiedy zmienisz pozycję siedzącą lub leżącą na pozycję stojącą?
 9. Czy czasem brudzisz bieliznę?
 10. Czy planujesz swoją codzienną rutynę w pobliżu najbliższej toalety?

Jeśli odpowiedziałeś „TAK” na którekolwiek z tych pytań, możesz mieć problem z pęcherzem i powinieneś udać się z tym do lekarza.

 

Niemożność utrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (lub słaba kontrola pęcherza) jest częstym schorzeniem, które u kobiet jest zwykle związane z ciążą, porodem, menopauzą lub szeregiem chorób przewlekłych, takich jak astma, cukrzyca lub zapalenie stawów. Słaba kontrola pęcherza może wahać się od okazjonalnego wycieku podczas śmiechu, kaszlu lub wysiłku fizycznego do całkowitej niezdolności do kontrolowania pęcherza, co może spowodować, że całkowicie się zmoczysz. Inne objawy, które mogą wystąpić, to ciągła potrzeba pilnego lub częstego odwiedzania toalety, związana z „wypadkami”. Nietrzymanie moczu może być spowodowane przez wiele rzeczy, jednak można je leczyć, lepiej nim zarządzać i w wielu przypadkach wyleczyć całkowicie. Z tego powodu ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o swoich objawach, aby je opanować.

 

Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu jest częstym, a czasem zawstydzającym stanem. Dlatego opracowaliśmy kilka strategii, które powinny poprawić objawy i pomóc w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z nietrzymaniem moczu. Szacuje się również, że występuje ono u około 3% nastolatków. Nastolatki z nietrzymaniem moczu są narażone na znaczne obniżenie swoich wyników w szkole średniej. Prawie 25 procent kobiet doświadcza nietrzymania moczu przez co najmniej rok po porodzie. Wiele kobiet twierdzi, że słaby pęcherz zniechęca je do uprawiania sportu lub skłania do całkowitej z niego rezygnacji. Nietrzymanie moczu lub utrata kontroli nad pęcherzem, powodująca wyciek moczu, jest powszechnym problemem. Ale można podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia objawów.

W tym artykule szczegółowo opisujemy najlepsze strategie wzmocnienia mięśni dna miednicy i ponownego „wyszkolenia” pęcherza, a także zmiany stylu życia, która może sprawić, że objawy nietrzymania moczu znikną.

 1. Wykonuj ćwiczenia dna miednicy

Dno miednicy to warstwa mięśni, która wspiera pęcherz i jelito. Jeśli osłabnie, możesz doświadczyć wycieku moczu podczas kaszlu, śmiechu lub kichania, konieczności częstego chodzenia do łazienki lub pilnej potrzeby dotarcia do łazienki i wycieku po drodze.

Ćwiczenia dna miednicy można wykonywać w dowolnym miejscu – w domu, podczas spaceru, a nawet przy biurku. Ćwiczenia dna miednicy, które są czasami nazywane ćwiczeniami Kegla, mają na celu wzmocnienie mięśni w celu wsparcia narządów, poprawę kontroli pęcherza i zapobieganie wyciekaniu moczu.

Jak wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Najpierw musisz zlokalizować mięśnie dna miednicy, co możesz zrobić, próbując wyobrazić sobie zatrzymanie przepływ moczu w połowie strumienia. Ćwiczenia należy wykonywać na początku, siedząc na krześle z nogami płasko na podłodze, łokcie spoczywają na kolanach.

Więcej o ćwiczeniach mięśni dna miednicy znajdziesz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=o5xg-ymsQtQ

 2. Ponownie wyszkól pęcherz

Poznaj techniki odwracania uwagi i opóźniania udania się do toalety. Są to siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, zaciskanie pięści lub po prostu myślenie o czymś innym – to wszystko może opóźnić podróż do łazienki.

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci zwiększyć swój sukces treningu pęcherza:

 •          Nie spiesz się do łazienki, gdy poczujesz potrzebę oddania moczu. Usiądź spokojnie i staraj się trzymać jak najdłużej.
 •          Unikaj niezdrowych nawyków chodzenia do łazienki „na wszelki wypadek”.
 •          Odwróć uwagę, myśląc o czymś innym.
 •          Spróbuj opóźnić taktyki, takie jak zaciskanie pięści lub krzyżowanie nóg.
 •          Ćwicz ćwiczenia dna miednicy, aby wzmocnić swoją moc zatrzymywania moczu.
 •          Kontynuuj picie dużej ilości wody każdego dnia, aby uniknąć infekcji dróg moczowych.
 •          Ogranicz napoje, które zwiększają oddawanie moczu, takie jak kawa, herbata i inne napoje zawierające kofeinę.

 3. Utrzymuj prawidłowe BMI

Nadwaga lub otyłość wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nietrzymania moczu. W rzeczywistości jedno badanie kobiet w wieku powyżej 70 lat wykazało, że częstość nietrzymania moczu i wysiłkowego nietrzymania moczu była dwukrotnie wyższa wśród osób z najwyższą kategorią wskaźnika masy ciała (BMI).

Ponadto kobiety, które podjęły działania mające na celu utratę co najmniej 5 procent BMI, miały mniejszą szansę na wystąpienie nowego lub uporczywego wysiłkowego nietrzymania moczu w ciągu 3 lat niż te, które straciły na wadze. Dążenie do zmniejszenia BMI w przypadku nadwagi lub otyłości może pomóc w opanowaniu nietrzymania moczu.

Możesz obniżyć BMI, postępując zgodnie ze zdrowymi wyborami, takimi jak:

 •          marsz przez 30 minut przez 5 dni w tygodniu
 •          ograniczenie liczby spożywanych kalorii (w zależności od Twojej aktywności)
 •          spożywanie diety bogatej w owoce i warzywa
 •          wypełnianie połowy talerza warzywami podczas posiłków
 •          zastępując pieczywo pszenne, pieczywem pełnoziarnistym
 •          zwiększenie spożycia błonnika
 •          unikanie słodkich przekąsek
 •          ograniczenie nasyconych tłuszczów
 •          nie spożywanie przetworzonej żywności

Po pomoc możesz udać się do dietetyka, który może stworzyć plan odżywiania. Będzie on zarówno zdrowy, jak i zrównoważony, by zapewnić wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm.

4. Ogranicz alkohol i kofeinę

Alkohol i napoje kofeinowe zwiększają produkcję moczu. Dlatego zaleca się ograniczenie ich spożycia w przypadku nietrzymania moczu. Jedno z badań opublikowanych w The Journal of Urology odkryło związek między piciem kawy a nietrzymaniem moczu u mężczyzn. Naukowcy odkryli, że spożycie kawy, które jest równoważne wypiciu dwóch filiżanek kawy dziennie, jest istotnie związane z męskim nietrzymaniem moczu. W szczególności ich analiza wykazała, że ​​mężczyźni, którzy spożywali więcej niż 234 mg kofeiny dziennie, mieli o 72% większe prawdopodobieństwo wystąpienia umiarkowanego do ciężkiego nietrzymania moczu niż ci, którzy w ogóle nie spożywali. Inne badanie wykazało, że spożycie co najmniej 204 mg kofeiny dziennie było związane z nietrzymaniem moczu u kobiet.

 5. Ćwicz jogę

Według University of California, San Francisco (UCSF), wypróbowanie starożytnej sztuki jogi może przyczynić się do zmniejszenia objawów nietrzymania moczu. Praktykowanie jogi może pomóc złagodzić niektóre objawy nietrzymania moczu. UCSF stwierdził, że joga może pomóc osobom z nietrzymaniem moczu uzyskać większą kontrolę nad oddawaniem moczu i uniknąć przypadkowego wycieku.

Nietrzymanie moczu często wiąże się z lękiem i depresją, dlatego osoby żyjące z nietrzymaniem moczu mogą odnieść korzyść z uważnej medytacji i relaksacyjnej strony jogi. Regularne uprawianie jogi może również pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy, które wspierają pęcherz i chronią przed nietrzymaniem moczu.

 

Jeśli więc martwisz się nietrzymaniem moczu, skontaktuj się z lekarzem i omów wszelkie zmiany stylu życia i dostępne opcje leczenia. Zajrzyj też na stronę sklepu, gdzie znajdziesz wiele pomocy, które wesprą Cię w walce z nietrzymaniem moczu: NIETRZYMANIE MOCZU – WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content