Jak wybrać podkład chłonny?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Podkłady są używane samodzielnie lub np. z pieluchomatjkami bądź zwykłą bielizną w przypadku osób nietrzymających moczu, w celu poradzenia sobie z problemem niekontrolowanych wycieków moczu i redukowania nieprzyjemnych zapachów. Pomagają w utrzymaniu higieny, ochronie pościeli i mebli, a co najważniejsze, niwelują konieczność ciągłego prania.

Podkłady nie nadają się do noszenia na ciele, choć w budowie są podobne do podpasek i wkładek, ponieważ utrzymują suchość, trzymając wilgoć głęboko wewnątrz wkładki, z dala od skóry chorego.

Jeśli Ty lub Twój podopieczny borykacie się z nietrzymaniem moczu, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podkładów.

Musisz pomyśleć o:

 • poziomach chłonności podkładu (do użytku zarówno w dzień, jak i w nocy)
 • rozmiarze potrzebnym do ochrony łóżka, a także krzeseł i innych powierzchni
 • rodzaju podkładu

Chłonność

Podkłady na łóżka zostały zaprojektowane inaczej, aby oferować różne poziomy wchłaniania. Musisz znaleźć podkład, który zapewni odpowiedni poziom ochrony w ciągu dnia i nocy.

W przypadku większości produktów można wybierać pomiędzy lekkim, średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniu moczu, od którego zależy poziom chłonności. Podkłady o niższym poziomie chłonności będą zwykle tańsze, ale jeśli występuje duży wyciek moczu, konieczne są podkłady o wyższej chłonności.

Minimalny poziom chłonności zależy od ilości nietrzymanego moczu, a także od tego, jak często będziesz wymieniać podkład. Zapoznaj się z tą tabelą, aby zdecydować, jakiego poziomu chłonności potrzebujesz.

Lekkie

Niewielka ilość moczu lub rzadkie wycieki (np. podczas dźwigania, śmiania się czy kichania)

Umiarkowane

Umiarkowana ilość moczu lub regularny ale nie tak duży wyciek (mocz wycieka w trakcie codziennych czynności takich jak wstawanie z łóżka czy bieganie)

Ciężkie

Duża ilość nietrzymania moczu i/lub kału (wyciek może nastąpić nawet podczas stania, to obfite ilości podobne do tych z oddawanymi w toalecie)

Bardzo ciężkie / Nocne

Bardzo duża ilość nietrzymania moczu i/lub kału (całkowita utrata panowania nad czynnościami fizjologicznymi)

Podkłady będą mniej lub bardziej chłonne w zależności od ilości polimeru lub substancji absorbującej ciecz, nie zaś od wielkości lub grubości. Im więcej polimerów zawiera podkład, tym więcej cieczy będzie w stanie wchłonąć.

U osób leżących, które nierzadko borykają się z ciężkimi schorzeniami, takimi jak udar, wylew czy stwardnienie rozsiane, nietrzymanie moczu z dużym prawdopodobieństwem będzie występować w stopniu od umiarkowanego do bardzo ciężkiego, wymagającego zwiększonej poziomu chłonności.

 

Czy wiesz, że…?

Zasadniczo produkty do nietrzymania moczu należy zmieniać 2–3 razy dziennie. Jeśli uważasz, że musisz je zmieniać częściej, rozważ produkty o wyższym poziomie chłonności..

 

Rozmiar

Podkłady mogą być stosowane w wielu miejscach, takich jak łóżko, krzesło, kanapa czy nawet fotelik samochodowy.

Wybierz rozmiar podkładu, aby dopasować go do lokalizacji, w której zostanie umieszczony. Na przykład podkład na krzesło o wymiarach 30 x 30 cm może być używany do ochrony krzeseł, wózków inwalidzkich lub siedzisk na kanapie, a podkład o wymiarach 60 x 90 cm doskonale nadaje się do łóżek. Większy podkład będzie potrzebny również wtedy, jeśli użytkownik jest wysoki lub ciężki.

Rodzaj – jednorazowe vs. wielokrotnego użytku

Porównując podkłady jednorazowe z podkładami wielokrotnego użytku, ogólnie rzecz biorąc, jest to kwestia wygody w stosunku do oszczędności.

Jednorazowe podkłady są chłonne i wygodne. Są dostępne w wielu różnych rozmiarach i poziomach chłonności.

Wybierz je jeśli:

Myślisz o zastosowaniu tymczasowym, takim jak:

 • Tymczasowe nietrzymanie moczu
 • Trening domowy dla zwierząt domowych
 • Procedury medyczne takie jak lewatywa

Ważne jest dla Ciebie szybkie i łatwe czyszczenie

 • Po zabrudzeniu po prostu wyrzuć podkład. Jest to szczególnie pomocne podczas podróży i pozwala zaoszczędzić koszty i wysiłek związany z praniem.

Istotna jest dla Ciebie technologia suszenia

 • Jednorazowe podkłady na sucho są wyposażone w technologię szybszego suszenia, która odprowadza wilgoć ze skóry i chronią obłożnie chorych pacjentów przed odleżynami.

Lepsza kontrola zapachu

 • Jednorazowe podkłady hamują rozwój bakterii, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy.

Podkłady wielokrotnego użytku, znane również jako podkłady nadające się do prania, są uważane za równie chłonne jak podkłady jednorazowe i są popularniejsze wśród opiekunów osób niepełnosprawnych.

Podkłady wielokrotnego użytku są lepsze, jeśli potrzebujesz podkładu, który:

Pozostaje w jednym miejscu

 • Podkłady wielokrotnego użytku pozostają na swoim miejscu, podczas gdy jednorazowe podkładki pod łóżko i podkładki na krzesła mają tendencję do przemieszczania się i marszczenia

Z czasem oszczędza się pieniądze

 • Według ARTA Green Summit całkowity koszt podkładek wielokrotnego użytku jest o 50% niższy niż koszt podkładów jednorazowych.

Jest dobry dla środowiska

 • Ponieważ podkłady wielokrotnego użytku mogą zastąpić do 200 jednorazowych podkładów, pomagają zmniejszyć liczbę tego typu śmieci gromadzących się na wysypiskach na całym świecie

Sprawdź również ofertę naszych pieluchomajtek: POMÓŻ SOBIE W NIETRZYMANIU MOCZU!

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content