Mycie głowy osoby leżącej – co musisz wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Opieka nad obłożnie chorym czy starszym dorosłym wymaga dużej zmiany w wykonywaniu codziennych zadań. Rzeczy, które wcześniej wydawały się łatwe, wymagają teraz planowania i rozwiązywania potencjalnych problemów. Pielęgnacja i higiena stają się trudniejsze dla przykutych do łóżka, szczególnie jeśli chodzi o mycie włosów. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne techniki, które można wykorzystać do czyszczenia i płukania włosów chorego w łóżku.

Istnieje wiele powodów, dla których chorzy mogą być przykuci do łóżka. Zwykle dzieje się tak z powodu poważnej lub nagłej choroby fizycznej, takiej jak udar, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Czasami może to być powód krótkoterminowy, taki jak powrót do zdrowia po operacji lub zapalenie płuc. Bez względu na przyczynę, wielu chorych dorosłych mimowolnie ogranicza się do łóżka i nie może wstać bez pomocy opiekuna. Polegają więc na swoich opiekunach, którzy dbają o to, aby ich ciało i włosy były czyste i zadbane.

Od czego zaczynamy?

Ważne jest dokładne oczyszczenie włosów osoby chorej, gdy jest w łóżku. Jej włosy mogą stać się matowe i tłuste. Mogą również tracić włosy lub zacząć łysieć. Sucha i swędząca skóra głowy jest również powszechna u osób starszych, które nie myją często włosów. Wreszcie, większość chorych chce wyglądać i czuć się dobrze. To może poprawić ich nastrój i podnieść nieco na duchu.

Metody mycia włosów 

Istnieją dwie metody mycia włosów obłożnie chorych leżących. Pierwsza metoda wykorzystuje rodzaj nadmuchiwanej lub przenośnej umywalki do mycia włosów, która leży pod szyją osoby leżącej. Umywalka otacza obszar głowy i może być wypełniona wodą. Zbiera również wodę wylaną na włosy bez moczenia pościeli. Myjka ta jest bardzo wygodna, przypomina te używane w salonach fryzjerskich.

Można zastosować inną metodę, jeśli osoba chora jest w stanie usiąść na łóżku. W tej metodzie chory siada, a my nakładamy ręcznik na jej ramiona. Po rozczesaniu włosów, upewniamy się, że włosy nie są splątane, opiekun może rozpocząć nakładanie szamponu. Używając roztworu 1 łyżki szamponu na 1 litr wody, można rozpylić mieszankę na włosy ukochanej osoby i wmasować w w skórę głowy powstałą pianę. Następnie spryskujemy włosy czystą ciepłą wodą, aby je spłukać. Szampon, pracując od góry do dołu, powinien się łatwo spłukać. Włosy mogą wymagać kilkukrotnego spłukania, aby usunąć cały szampon. Następnie suszymy włosy, osuszając je ręcznikiem, pozostawiając w końcu do wyschnięcia lub suszymy suszarką.

Utrzymanie czystych włosów u osoby leżącej nie musi stanowić dużego wyzwania, przy wystarczającym planowaniu i przygotowaniu. Obłożnie chorzy leżący nie muszą rezygnować z czystych włosów, gdy istnieją techniki, które pozwalają opiekunom zadbanie o ten ważny aspekt codziennej higirny.

Co może Ci się przydać? Zajrzyj koniecznie tutaj: MYCIE CHOREGO

Koszyk
Scroll to Top