Choroba Parkinsona – kilka słów do Opiekuna osoby chorej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jako opiekun osoby z chorobą Parkinsona przed Tobą wyzwania:

 • Pomagasz utrzymać jakość życia ukochanej osoby.
 • Edukujesz się na temat objawów, leczenia i postępu choroby.
 • Śledzisz wizyty u lekarza, harmonogramy przyjmowania leków i ćwiczenia.
 • Oferujesz miłość i wsparcie niezbędne do sprostania wyzwaniom związanym z chorobą Parkinsona.

Jesteś opiekunem Rola, którą podjąłeś, nie jest łatwa. Poniższe wskazówki zawierają najważniejsze rzeczy o których powinieneś pamiętać, pomagając ukochanej osobie.

 • Znajdź czas dla siebie. Upewnij się, że masz czas na relaks. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy innych członków rodziny lub nawet zatrudnij kogoś, kto pomoże ci w zapewnieniu opieki.
 • Dowiedz się jak najwięcej na temat choroby ukochanej osoby. W ten sposób zrozumiesz, jakich zmian można się spodziewać w zachowaniu lub objawach ukochanej osoby oraz w jaki sposób możesz najlepiej pomóc w przypadku ich wystąpienia.
 • Niech Twój ukochany uczestniczy w możliwie jak największej ilości procesów i decyzji. Nie próbuj robić wszystkiego dla ukochanej osoby. Daj mu czas na samodzielne wykonywanie codziennych czynności, takich jak ubieranie się.
 • Skonsultuj się z ukochaną osobą w sprawie jej rodziny. Chociaż nie jest łatwo omawiać te tematy, powinieneś zostać poinformowany o życzeniach ukochanej osoby odnośnie do woli życia, trwałego pełnomocnictwa i innych ważnych formalnych aspektów.
 • Ustaw realistyczne cele dla siebie i swojego podopiecznego. Nie próbuj robić wszystkiego. Ustalając osiągalne cele, nastawiasz wszystkich na sukces, a nie rozczarowanie.
 • Nie odkładaj na później swojego życia. Kontynuuj spotkania ze znajomymi, uczestnicz w hobby lub grupach i utrzymuj harmonogram swojego „starego życia” tak bardzo, jak to możliwe. Będziesz nie tylko szczęśliwszy, ale będziesz też mniej skłonny do poczucia urazy.
 • Miej kogoś, z kim możesz porozmawiać. Jesteś tutaj, aby słuchać i wspierać ukochaną osobę, ale potrzebujesz także osoby wspierającej. Rozmawiaj otwarcie i szczerze z przyjacielem lub członkiem rodziny. Jeśli nie jest to możliwe, dołącz do grupy wsparcia. Zrozumienie, że nie jesteś sam i że ktoś inny znajduje się w podobnej sytuacji, pomaga ci czuć się wychowanym.

Wyzwania, z którymi jako opiekun prawdopodobnie się zmierzysz

Istnieją wyzwania, przed którymi stoi osoba z chorobą Parkinsona. Po pierwsze, choroba może się zmieniać z dnia na dzień. Będą chwile, kiedy on lub ona będzie mogła funkcjonować prawie normalnie, a innym razem, będzie bardzo zależny od Ciebie i będzie potrzebował znacznej pomocy. To naturalna część choroby. Pamiętaj, że choroba Parkinsona jest nieprzewidywalna i każdego dnia może stanowić nowe wyzwanie dla Ciebie i Twojej ukochanej osoby.

Należy również pamiętać, że choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem. Chociaż leki i chirurgia mogą zapewnić znaczne złagodzenie objawów, nie zatrzymają postępu choroby.
Depresja jest również bardzo ważną częścią choroby. Ważne jest, aby rozpoznać objawy depresji, abyś mógł szybko pomóc ukochanej osobie w rozpoczęciu leczenia. A jeśli czujesz się przygnębiony i masz problemy z radzeniem sobie z trudnościami, równie ważne jest zadbanie o siebie.

Komunikowanie się z ukochaną osobą

Choroba Parkinsona może bardzo utrudniać komunikację werbalną bliskiej osobie. Może to przeszkadzać w zdolności do dbania o jego potrzeby.

Oto kilka sposobów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ukochaną osobę.

 • Porozmawiaj z podopiecznym twarzą w twarz. Spójrz na niego, gdy on lub ona mówi.
 • W przypadku zaawansowanej choroby zadawaj pytania, na które Twój ukochany może odpowiedzieć „tak” lub „nie”.
 • Powtórz część zdania, którą zrozumiałeś. (Na przykład „Chcesz, żebym poszedł na górę i wziął skarpetki?”)
 • Poproś podopieczną, aby powtórzyła to, co powiedziała lub poproś ją, aby mówiła wolniej lub przeliterowała słowa, których nie zrozumiałeś.
Koszyk
Scroll to Top
Skip to content