10 faktów o reumatoidalnym zapaleniu stawów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

1. To nie jest zapalenie stawów charakterystyczne dla starszych ludzi

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest wynikiem awarii układu autoimmunologicznego. W RZS układ odpornościowy omyłkowo atakuje stawy, powodując ból i stan zapalny. Nieleczony stan zapalny może powodować erozję stawów i trwałe uszkodzenie. Może również wpływać na narządy wewnętrzne. Zdarza się, że dotyka również młodsze osoby.

2. Wczesna, agresywna terapia jest najlepsza

Leczenie RZS w ciągu pierwszych kilku miesięcy po wystąpieniu może pomóc zapobiec uszkodzeniom stawów. Celem leczenia jest przywrócenie remisji RZS poprzez zatrzymanie stanu zapalnego. Lekarze stosują leki „modyfikujące przebieg choroby”, aby zatrzymać postęp RZS. Monitorują aktywność choroby i w razie potrzeby dostosowują leki.

3. Remisja jest możliwa

Twój lekarz powinien zastosować podejście „leczenia do celu”, aby kontrolować stan zapalny i inne typowe objawy. Celem jest uzyskanie ścisłej kontroli nad przebiegiem RZS i utrzymanie aktywności choroby na jak najniższym poziomie. Ostatecznym celem jest remisja – jeden lub mniej zajętych stawów, niska aktywność choroby i niski poziom białek we krwi, co wskazuje na stan zapalny.

4. Chroń swoje serce

RZS zwiększa ryzyko chorób serca – jest to główna przyczyna śmierci osób z RZS. Obniż czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, stosując prawidłową dietę o niskiej zawartości tłuszczu i dodając do swojej codziennej rutyny aktywność fizyczną. Jeśli palisz, powinieneś rozważyć jak najszybsze rzucenie palenia.

5. Ćwiczenia mogą być lekarstwem

Ćwiczenia mogą poprawić nastrój oraz ogólny stan zdrowia i funkcjonowanie osoby dotkniętej RZS. Spróbuj przez co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych o niewielkim lub zerowym wpływie (takich jak chodzenie lub jazda na rowerze) pięć dni w tygodniu. Dodaj ćwiczenia wzmacniające, aby wspomóc stawy oraz ćwiczenia elastyczności, aby zwiększyć zakres ruchu.

6. Uważaj na zaostrzenia

W RZS zaostrzenie jest nagłym wzrostem aktywności choroby. Podczas zaostrzenia możesz odczuwać większe zmęczenie, a stawy mogą być sztywniejsze i bardziej bolesne niż zwykle. Pamiętaj, aby odpoczywać i radzić sobie ze stresem. Twój lekarz może potrzebować dostosować leki, aby pomóc kontrolować objawy.

7. Walcz ze zmęczeniem

Zmęczenie, powszechny objaw RZS, powoduje, że czujesz się osłabiony lub wyczerpany – ale nie senny. Może nasilać ból i utrudniać koncentrację. Zminimalizuj jego skutki, zarządzając swoimi codziennymi zajęciami, dobrze się odżywiając, będąc aktywnym i dużo śpiąc. Poinformuj lekarza, jeśli zmęczenie wpływa na Twoją codzienną rutynę.

8. Możesz nie wyglądać na chorego

Jeśli masz RZS, możesz wyglądać zdrowo pomimo sztywnych, bolących stawów, zmęczenia i wielu innych objawów niewidocznych z zewnątrz. Ludzie, którzy tego nie rozumieją, mogą oczekiwać od ciebie więcej, niż możesz dać. Stwórz krótką informację, którą zawsze będziesz w takim przypadku prezentował, o tym czym jest RZS i jak wpływa na Twoje życie.

9. Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Otwarta komunikacja z pracownikami służby zdrowia jest kluczem do życia z tą chorobą. Śledź skutki uboczne leków, poziomy bólu i czynniki wywołujące zaostrzenia lub zmęczenie, aby móc podzielić się nimi z lekarzem. Wiele leków na RZS wymaga monitorowania za pomocą badań krwi; pamiętaj by je regularnie wykonywać.

10. Proaktywność!

Bądź proaktywny w leczeniu RZS – a więc w samoopiece. Dowiedz się wszystkiego o chorobie i porozmawiaj otwarcie z lekarzem. Stwórz grupę wsparcia składającą się z rodziny, przyjaciół i / lub współpracowników. Wprowadź zmiany stylu życia, takie jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content