BABCIA I DZIADEK DZIŚ ŚWIĘTUJĄ!

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka, ten wyjątkowy czas, kiedy to dzięki prostym gestom możemy okazać naszym najstarszym bliskim, jak bardzo ich kochamy i cenimy. Zapraszam do przeczytania artykułu, który pomoże Ci wybrać idealny prezent, dostosowany do potrzeb i upodobań Twoich ukochanych dziadków. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze i najbardziej praktyczne pomysły na prezenty, które nie tylko sprawią radość, ale również mogą znacznie poprawić komfort życia seniorów. Pokażemy, że Dzień Babci i Dziadka to nie tylko okazja do wręczenia upominków, ale przede wszystkim możliwość okazania wdzięczności za mądrość, cierpliwość i niezłomne wsparcie, jakie nam ofiarowują. Z nami ten wyjątkowy dzień stanie się jeszcze bardziej niezapomniany!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

21 stycznia

Tego dnia swoje święto obchodzą wszystkie babcie, a następnego dnia dziadkowie. Z tej okazji wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy mnóstwo radości i dużo, dużo zdrowia!

W wielu krajach na całym świecie Dzień Babci obchodzone jest jednocześnie ze świętem Dziadka. W Polsce świętujemy z tych okazji na początku roku, bo już w styczniu. Te dni są doskonałą okazją by wyrazić wdzięczność swoim Dziadkom za trud włożony w poświęcony nam czas, w wychowanie, opiekę i troskę. Najbardziej dzień ten lubią z pewnością najmłodsi, którzy z tej okazji przygotowują kolorowe laurki i składają piękne życzenia. Ale ci starsi również nie powinni zapominać o wyrażeniu swojej wdzięczności dziadkom w te dni.

DZIEŃ BABCI W POLSCE

W Polsce Dzień Babci ma 50-letnią tradycję i związany jest z postacią aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Jej ostatnią, ale bardzo słynną rolą, była postać Babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. Z tym spektaklem wystąpiła 21 stycznia 1965 roku na deskach poznańskiego Domu Kultury. Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła tort oraz kwiaty Pani Ćwiklińskiej ustanawiając tym samym ten dzień – Dniem Babci.

DZIEŃ DZIADKA W POLSCE

Dzień Dziadka pojawił się w naszym kalendarzu nieco później, prawdopodobnie w latach 70tych. Na pomysł ustanowienia Dnia Dziadka wpadła Telewizja Polska. Ogłoszony został konkurs, gdzie jedną z nagród było właśnie ustalenie daty obchodu tego święta. W zabawie wzięli udział popularni starsi panowie, a zwycięzcą został Mieczysławo Fogg. Dzień Dziadka miał więc przypadać w dniu urodzin artysty – 30 maja. W końcu jednak data tego święta została ustalona na dzień po Dniu Babci czyli 22 stycznia.

 STATYSTYKI, STATYSTYKI…

Z badania CBOS z 2012 roku wynika, że niemal 80% dorosłych Polaków ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom. Ankietowani najczęściej wymieniają opiekę i wychowanie, poczucie bycia kochanym, znajomość dziejów rodziny, zasady i wiarę.

ŚWIĘTO DZIADKÓW NA ŚWIECIE

Za granicami naszego kraju dzień Babci i Dziadka nie jest podzielony na dwa osobne święta. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. Jest We Włoszech Babcie i Dziadkowie świętują 2 października, natomiast w Meksyku dzień ten przypada w czerwcu. Stany Zjednoczone hucznie obchodzą to święto, dzień ten bowiem ma swój hymn „A song for Grandma and Grandpa”.

We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca. Francuzi świętują je bardzo uroczyście – restauracje tego dnia przygotowują specjalne menu, zaś w placówkach kultury przygotowane są specjalne zniżki dla starszych osób.

Jeśli chodzi o Japonię, gdzie szacunek do starszych osób jest szczególnie głęboko zakorzeniony, obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku, który przypada na trzeci poniedziałek września

Dzień Dziadków jest celebrowany także w Południowym Sudanie, tutaj babcie i dziadkowie świętują od 2013 roku w drugą niedzielę listopada.

Niezależnie jednak kiedy i w jaki sposób to bez wątpienia warto obchodzić zarówno Święto Babci jak i Dzień Dziadka. Zawdzięczamy im bowiem ciepło, radość, najlepsze wspomnienia z dzieciństwa, ale również mądrość oraz ogromne pokłady cierpliwości.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie na pewno znajdziecie Państwo trafione, praktyczne i bezpieczne pomysły na prezent dla dziadka i prezent dla babci.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top