Jak niepełnosprawni mogą radzić sobie pomimo trudnych warunków atmosferycznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

ŚNIEG I LÓD

Choć chodniki powinny być odśnieżane regularnie, czasem jednak nie jest to możliwe przez ciągłe jego opady. Za odśnieżanie chodników i dróg wzdłuż nieruchomości jest odpowiedzialny ich właściciel, administrator lub zarządca osiedla. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej o tym kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie i zapobieganie śliskości poszczególnych obszarów miasta, możemy dowiedzieć się w Urzędzie Miasta.

 WIZYTA DOMOWA U PACJENTA

Jeśli zimowa aura nie sprzyja wychodzeniu z domu i pokonywaniu po zaśnieżonych chodnikach określonych odległości, a potrzebna jest pomoc lekarska – każdy z nas może skorzystać z wizyty domowej. Choć przepisy nie określają kto ma prawo do takich wizyt, regulują jednak kiedy taka wizyta może się odbyć. Każda placówka, która posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia posiada usługi podstawowej opieki medycznej, w uzasadnionych przypadkach ma obowiązek udzielenia pomocy w domu pacjenta. To lekarz decyduje o przyjeździe do domu pacjenta, warto więc zadzwonić do naszej przychodni i opowiedzieć dokładnie naszemu lekarzowi jakiej rodzaju pomocy medycznej potrzebujemy.

 GDY KOŃCZĄ SIĘ LEKI

Zdarza się też czasami tak, że kończą się nam nasze leki, i nie mamy możliwości udania się do przychodni by odnowić u naszego lekarza recepty.  Choroby przewlekłe, które wymagają stałego przyjmowania leków są przesłanką do tego, by lekarz odwiedził pacjenta w domu i wypisał niezbędną receptę. Takie leki może nam przepisać również lekarz pierwszego kontaktu, musi mieć jednak informacje o historii choroby od lekarza specjalisty.

INTERWENCJA

Co zrobić gdy nasz lekarz odmawia wizyty w domu, choć my mamy do niej prawo? Możemy interweniować i dyrektora placówki, bądź do najbliższego nam oddziału NFZ.

 A ZAKUPY?

CHCĄC DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY  W TWOIM REJONIE DZIAŁAJĄ WOLONTARIUSZE, KTÓRZY MOGĄ CI POMÓC – ZADZWOŃ DO CENTRUM WOLONTARIATU 800 300 594

Żyjemy współcześnie w dobie Internetu , dlatego dostawa zakupów do domu wraz z ich wniesieniem nie stanowi żadnego problemu. Większość hipermarketów ma w swojej ofercie taką usługę. Zakupy z dostawą możemy już zrobić w Tesco, Almie czy Piotrze i Pawle. Dodatkowo istnieją wyspecjalizowane firmy, które oferują usługę robienia i wnoszenia zakupów np. zakupydodomu.pl.

PAŃSTWO TEŻ MOŻE NAM POMÓC

LISTA ORAZ ADRESY OŚRODKÓW POMOCY SPOŁECZNEJ DOSTĘPNA JEST NA STRONIE http://www.politykaspoleczna.gov.pl/index.php?gid=59

Oprócz sąsiedzkiej i rodzinnej pomocy, możemy również skorzystać z pomocy wolontariuszy oraz Ośrodków Pomocy Społecznej. W niektórych ośrodkach możliwe jest skorzystanie z samochodu dofinansowanego przez PFRON, gdybyśmy potrzebowali np. pilnej wizyty u lekarza.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content