Chory w domu. Przed takim wyzwaniem staje wiele rodzin. Najczęściej tą osobą jest któreś z naszych rodziców lub dziadków. A opieka nad chorym przybiera rozmaite formy – począwszy od “doglądania” jeszcze sprawnego seniora i pomoc w zakupach, sprzątaniu, wizytach u lekarza, aż po zapewnienie całodobowej opieki, tym którzy nie mogą już być samodzielni. Często taka pomoc wiąże się z zabraniem chorego do swojego domu. Dlatego warto wiedzieć jak przygotować siebie i dom na nową sytuację.
Zbieraj informacje od lekarzy
Przygotowania należałoby zacząć od zebrania informacji od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub szpitala – jeżeli zabieramy chorego bezpośrednio ze szpitala do domu.
Trzeba uzyskać jak najwięcej szczegółów odnośnie stanu zdrowia naszego podopiecznego. W przypadku lekarza POZ warto umówić się na wizytę, aby porozmawiać o chorym, zaplanować dalszą współpracę w zakresie opieki medycznej. W każdej przychodni pacjent ma też możliwość korzystania z opieki pielęgniarki środowiskowej. Warto pomyśleć o skorzystaniu z jej pomocy. To zawsze dodatkowe wsparcie i fachowa opieka, szczególnie gdy chory wymaga zabiegów medycznych, np. podawania zastrzyków, kroplówek lub zmiany opatrunków.
Podczas pobytu chorego w szpitalu pamiętajmy o współpracy z pielęgniarkami, aby nauczyć się podstawowych zasad pielęgnacji – zmiany pieluchy, pościeli, układania chorego podczas zmiany podkładu, codziennej toalety, podawania leków…codziennej pracy, którą będziemy musieli już sami wykonywać.
Chory w domu – przygotowania
Przed wprowadzeniem się chorego do Twojego domu przyjrzyj się uważnie każdemu z pomieszczeń. Szczególnie jeśli chory jest osobą mobilną. Zacznij od pomieszczenia, w którym zamieszka Twój podopieczny. Na pewno warto zainwestować w odpowiednie łóżko. Nie trzeba od razu kupować. Istnieje wiele wypożyczalni sprzętu medycznego, które wypożyczają sprzęt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i może to być tańsza, wygodniejsza opcja.
Do pokoju chorego wstaw komodę, dzięki której wszystkie potrzebne rzeczy będą pod ręką, jak np. pieluchy, leki, kosmetyki, „awaryjna” zmiany pościeli, piżama.
Chory w domu to wiele leków, które należy podawać ściśle według zaleceń lekarza.
Świetnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w pojemniki na leki. Dzięki nim mamy pewność, że nie zapomnieliśmy o podaniu lekarstwa w odpowiednim czasie i dawce. Wszystko jest pod ręką i w jednym miejscu. Obecnie na rynku możemy wybierać pojemniki:
Przy łóżku chorego powinno znaleźć się dodatkowe źródło delikatnego światła. Przyda się, gdy trzeba będzie w nocy podać leki, zmienić pieluchę, czy choćby sprawdzić jak śpi nasz podopieczny.
Dbając o komfort chorego trzeba pamiętać też o swojej wygodzie. Warto przemyśleć ustawienie mebli tak, aby zapewnić sobie łatwy i swobodny dostęp do łóżka, najlepiej z obu stron.
Mając pod swoją opieką osobę mobilną pamiętajmy by dodatkowo zabezpieczyć okna i drzwi. Nie możemy dopuścić by chory bez naszej wiedzy sam je otwierał lub zamykał. Organizując pokój pamiętajmy aby zminimalizować ryzyko potknięcia czy poślizgnięcia się przez podopiecznego. Warto z podłogi usunąć dywany i skorzystać z mat antypoślizgowych.
Drogę do toalety można oznaczyć specjalną taśmą fluorescencyjną (https://zyjlatwiej.pl/inne-pomoce/78-tasma-fluorescencyjna.html), która wskaże samodzielnemu seniorowi drogę do toalety nocą.
Jeżeli chory jest współpracujący i chce chodzić ciekawą pomocą jest pas do podtrzymywania podczas chodzenia – https://zyjlatwiej.pl/podnosniki-transfery-stolki/225-pas-do-przenoszenia-pacjenta.html Zapewni poczucie bezpieczeństwa choremu i zminimalizuje ryzyko urazów. A nam będzie dużo wygodniej.
Przygotuj siebie i domowników
Na koniec ostatnia, ale chyba najważniejsza rzecz z całej listy przygotowań. Przygotuj siebie i domowników na tą nową sytuację. Porozmawiajcie o tym jakie zajdą w domu zmiany, kto i jak może zaangażować się w pomoc nad opieką. Być może będą potrzebne jakieś zmiany organizacyjne w codziennych obowiązkach.
Ustalcie z jakiej pomocy instytucjonalnej chcecie skorzystać. Oprócz Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zasięgnijcie informacji o fundacjach, Środowiskowych Domach Samopomocy. Nieocenione może okazać się wsparcie osób, które wyręczą Was w opiece nad chorym choćby kilka godzin tygodniowo.
Już od pierwszego dnia, gdy pojawia się chory w domu starajcie się nie zapomnieć, że musi też znaleźć się czas na Wasze życie. Rodzinne i towarzyskie. Dlatego nie rezygnujcie z rodzinnych uroczystości, spotkań, wyjść z przyjaciółmi. To zapewni Wam niezbędną w tym trudnym czasie równowagę psychiczną i pozwoli od czasu do czasu zdystansować się i odpocząć od opieki nad chorym.
Jeżeli chcecie wiedzieć jak przygotować pozostałe pomieszczenia wypatrujcie naszych kolejnych wpisów!