Teleopieka: skuteczna odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na opiekę długoterminową

Teleopieka to usługi opieki na odległość, wykorzystujące technologie komunikacyjno-informacyjne, które pozwalają na stałe i zdalne monitorowanie osób pod opieką. Dzięki temu osoby starsze lub z niepełnosprawnościami mogą otrzymać niezbędną opiekę w wygodnych warunkach swojego domu, minimalizując ryzyko zagrożeń. W Polsce coraz częściej słyszy się o sukcesach programów pilotażowych, które oferują nowoczesne usługi teleopieki.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Teleopieka, czyli medycyna przyszłości?

Teleopieka, czyli koncepcja opieki na odległość rozwija się od samego początku istnienia telekomunikacji. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszymy o sukcesach programów pilotażowych w Polsce, które oferują nowoczesne usługi teleopieki. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej, grupy samopomocowe oraz wyspecjalizowane firmy mają coraz więcej możliwości działań.

Definicja teleopieki według TSA

Telecare Services Association (TSA) to organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zajmuje się promowaniem i rozwijaniem usług teleopieki. Teleopieka to sposób świadczenia usług zdrowotnych, opiekuńczych lub społecznych na odległość za pomocą technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Celem TSA jest zapewnienie wysokiej jakości usług teleopieki, które mogą poprawić jakość życia osób potrzebujących opieki, takich jak osoby starsze, niepełnosprawne czy przewlekle chore. Organizacja współpracuje z różnymi sektorami, takimi jak sektor publiczny, prywatny oraz organizacje pozarządowe, aby osiągnąć te cele.

Telecare Services Association definiuje teleopiekę jako wszystkie usługi świadczone na odległość, które korzystają z technologii komunikacyjno-informacyjnych. TSA promuje również innowacje w dziedzinie teleopieki, opracowuje standardy jakości oraz organizuje konferencje i szkolenia dla profesjonalistów z branży. Współpracując z różnymi organizacjami, TSA dąży do zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących z zastosowania teleopieki, co może prowadzić do lepszej dostępności takich usług dla potrzebujących.

Teleopieka w praktyce – jakie korzyści daje pacjentom?

Dzięki teleopiece, osoby starsze lub z niepełnosprawnościami mogą otrzymać niezbędną opiekę w wygodnych warunkach swojego domu. Usługi te pozwalają na monitorowanie parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi, tętno, poziom cukru we krwi i wiele innych, dzięki czemu opiekunowie mogą szybko zareagować w przypadku pojawienia się zagrożenia.

Teleopieka zapewnia również wsparcie psychologiczne, umożliwiając kontakt z terapeutami lub psychologami na odległość. Jest to szczególnie ważne w czasach pandemii, kiedy wiele osób boryka się z problemami emocjonalnymi i potrzebuje wsparcia.

Niższe koszty opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

Wprowadzenie teleopieki może znacznie zmniejszyć koszty związane z opieką nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, którzy potrzebują stałej opieki. Dzięki temu rodziny mogą zyskać większą niezależność, a osoby pod opieką mogą cieszyć się wygodą i poczuciem bezpieczeństwa we własnym domu.

Systemy przywoławcze w teleopiece – jak działają i kiedy są potrzebne?

Usługi teleopieki to rodzaj nadzoru nad osobami, które pozostają samotnie w swoim domu. Są one skierowane przede wszystkim do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i innych osób wymagających stałej opieki. Pacjenci wyposażeni są w terminal telefoniczny (telefon) oraz brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. Po naciśnięciu przycisku, automatycznie nawiązywane jest połączenie z centrum monitoringu, gdzie operatorzy mogą zarządzać stosowną pomocą dla pacjenta.

Same korzyści:

  • wygoda i bezpieczeństwo seniora
  • koniec z kłopotliwym transportem niepełnosprawnych
  • komfort psychologiczny, dzięki badaniu w znanym otoczeniu

Nowatorski pilotaż teleopieki w Sopocie

W Sopocie przeprowadzono roczny pilotaż teleopieki, którego celem było objęcie wsparciem 15 starszych, samotnych i nieszamodzielnych mieszkańców. Oferta różniła się od innych dzięki angażowaniu przeszkolonych teleopiekunów, którzy obsługiwali całodobową centralę telefoniczną oraz najbliższe otoczenie osób niesamodzielnych – ich rodzinę, sąsiadów, znajomych i wolontariuszy.

W przeciągu badanego roku, Centrum Interwencyjne Teleopieki Fundacji Niezależni zanotowało około tysiąca połączeń z mieszkańcami Sopotu. Wśród nich, było wiele połączeń interwencyjnych, które wymagały pilnego zaangażowania personelu. W 14 przypadkach, konieczne było wezwanie pogotowia, a w 36 przypadkach, interwencję podjęli członkowie komitetów sąsiedzkich.

Głównymi powodami, dla których mieszkańcy korzystali z usług Centrum Interwencyjnego Teleopieki, były nagłe pogorszenie stanu zdrowia, duszność oraz upadek. Teleopiekunowie prowadzą regularne rozmowy monitorujące stan zdrowia osób korzystających z systemów przywoławczych. Przeprowadzają również tzw. połączenia techniczne, które polegają na szkoleniu seniorów z zakresu korzystania z nowych technologii. Starają się również przypominać, jak należy prawidłowo używać urządzenia i nosić przycisk, znajdujący się na wisiorku lub bransoletce, na co dzień.

Urządzenia w teleopiece – co warto wykorzystać?

Istnieje wiele urządzeń i przyrządów, które seniorzy mogą wykorzystać do korzystania z teleopieki. Niektóre z nich to:

  • Smartfony i tablety – te urządzenia są łatwe w obsłudze i umożliwiają komunikację wideo z opiekunami, lekarzami i terapeutami na odległość.
  • Zegarki z funkcją pomiaru tętna – te urządzenia pozwalają seniorom na monitorowanie swojego zdrowia, a także umożliwiają opiekunom śledzenie stanu zdrowia osób pod ich opieką.
  • Inteligentne opaski fitness – te urządzenia pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, poziomu snu oraz innych parametrów zdrowotnych.
  • Inteligentne domy – te rozwiązania umożliwiają zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, zamkami drzwi i innymi urządzeniami, co może ułatwić życie seniorom.
  • Systemy monitoringu – te urządzenia umożliwiają zdalne monitorowanie domu i otoczenia, co pozwala na szybką reakcję w przypadku zagrożenia.
  • Aplikacje zdrowotne – aplikacje te umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia, przyjmowanie leków oraz kontakt z lekarzami i terapeutami na odległość.

Dzięki tym urządzeniom seniorzy mogą korzystać z teleopieki, która umożliwia im dalsze życie w wygodnych warunkach swojego domu.

Teleopieka kardiologiczna – czy jest możliwa?

Funkcjonują również usługi zdalnego nadzoru kardiologicznego (telekardio, kardiotele), oparte na sieci telefonii komórkowej. Pacjenci wyposażeni w przenośny monitor pracy serca w chwili niepokojącego zaburzenia parametrów są automatycznie zgłaszani do centrali nadzorującej, skąd natychmiast organizowana jest pomoc.

Co to jest teleopieka kardiologiczna?

Teleopieka kardiologiczna to forma opieki medycznej, która umożliwia zdalną konsultację kardiologiczną z wykorzystaniem internetu i innych technologii komunikacyjnych. Pacjenci, którzy korzystają z teleopieki, mogą porozmawiać z lekarzem kardiologiem, otrzymać poradę medyczną oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak działa teleopieka kardiologiczna?

Teleopieka kardiologiczna działa na podobnej zasadzie, co tradycyjna konsultacja lekarska. Pacjent umawia się na spotkanie z lekarzem kardiologiem, jednak w przypadku teleopieki spotkanie odbywa się online, za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania. Podczas konsultacji pacjent przekazuje lekarzowi swoje dane medyczne oraz opisuje swoje dolegliwości. Na tej podstawie lekarz kardiolog udziela porady medycznej oraz przepisuje odpowiednie leki.

Zalety i korzyści wynikające z teleopieki kardiologicznej

Teleopieka kardiologiczna niesie za sobą wiele korzyści dla pacjentów oraz lekarzy. Przede wszystkim pozwala ona na zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, co umożliwia szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. Dodatkowo, teleopieka kardiologiczna pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ pacjenci nie muszą podróżować do lekarza ani czekać w kolejce. Teleopieka kardiologiczna jest również

Obecny stan teleopieki w Polsce

W Polsce teleopieka jest stosunkowo nową formą opieki medycznej. Obecnie dostępne są różne platformy internetowe oraz aplikacje mobilne, które umożliwiają zdalne konsultacje z lekarzami, w tym również z kardiologami. Jednakże, z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych, takie formy opieki mogą nie być w pełni bezpieczne i niezgodne z obowiązującymi standardami medycznymi

Dodatkowe czujniki w teleopiece – jakie zagrożenia mogą wykryć?

Jeden przycisk, który może uratować życie

Oprócz przycisku SOS, możliwe jest wyposażenie domu pacjenta w dodatkowe czujniki reagujące na różne zagrożenia, takie jak czujnik gazu, dymu, zalania, ruchu, temperatury, upadku, automatyczny dystrybutor leków czy czujnik nacisku, informujący, czy pacjent leży na łóżku. Niektóre z czujników są elementami tzw. inteligentnego domu i w razie potrzeby mogą wywołać połączenie alarmowe z centralą.

Firma Matsushita przedstawiła koncepcję bardziej kompleksowej, zdalnej opieki telemedycznej nad pacjentem wyposażonym w zestaw akcesoriów wysyłających jego parametry medyczne wprost do kartoteki pacjenta w odległym centrum.

Elastyczny system wizualnej komunikacji TRIASYS

Elastyczny system wizualnej komunikacji TRIASYS jest ciekawym rozwiązaniem, które powstało w ramach projektu RACE Project TeleCommunity. System ten stanowi medium dla systemu nadzoru zdrowia oraz zdalnej opieki socjalnej dla osób starszych i niepełnosprawnych. W domu pacjenta elementami technicznymi systemu są standardowy odbiornik telewizyjny, miniaturowa kamera oraz urządzenie z dużą klawiaturą. Całość jest podłączona do gniazd sieci ISDN oraz telewizji kablowej. Dzięki temu jeden terapeuta może prowadzić np. ćwiczenia gimnastyczne z rozproszoną grupą podopiecznych, obserwując ich zachowania na monitorach. Pacjenci z kolei mogą obserwować prowadzącego i naśladować wykonywane przez niego ćwiczenia. Ta sama instalacja może służyć do teleedukacji, poradnictwa, konsultacji oraz telekonferencji. Użytkownik zachowuje pełną kontrolę nad transmisją dzięki rozwiązaniom technicznym i organizacyjnym, co zabezpiecza go przed nadużyciami lub niewłaściwym postępowaniem innych użytkowników systemu. Obecnie uniwersalnym medium dla podobnych systemów jest Internet.

Teleopieka jako wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów

Teleopieka daje osobom w niemocy możliwość funkcjonowania w dostosowanym środowisku domowym lub poza nim. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów oraz ich rodzin, które cenią sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym technologiom teleopieka może być coraz lepiej rozwijana i dostosowana do potrzeb pacjentów.

Najczęściej zadawane pytania – podsumowanie

Jakie są najważniejsze funkcje i korzyści z teleopieki?

Najważniejsze funkcje i korzyści z teleopieki to stałe, zautomatyzowane oraz zdalne monitorowanie osób pod opieką, wsparcie psychologiczne, kontakt z terapeutami lub psychologami na odległość, zmniejszenie kosztów związanych z opieką nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, możliwość korzystania z różnych urządzeń i przyrządów w celu monitorowania stanu zdrowia, możliwość zdalnego sterowania oświetleniem, klimatyzacją, zamkami drzwi i innymi urządzeniami oraz szybka reakcja w przypadku zagrożenia. Dzięki teleopiece osoby starsze lub z niepełnosprawnościami mogą cieszyć się wygodą i poczuciem bezpieczeństwa we własnym domu, a ich rodziny mogą zyskać większą niezależność.

Jakie urządzenia można wykorzystać w teleopiece?

Istnieje wiele urządzeń i przyrządów, które seniorzy mogą wykorzystać do korzystania z teleopieki. Należą do nich smartfony, tablety, zegarki z funkcją pomiaru tętna, inteligentne opaski fitness, inteligentne domy, systemy monitoringu oraz aplikacje zdrowotne. Dzięki tym urządzeniom seniorzy mogą korzystać z teleopieki, która umożliwia im dalsze życie w wygodnych warunkach swojego domu.

Czym jest teleopieka i jakie korzyści przynosi dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Teleopieka to usługi świadczone na odległość przy użyciu technologii komunikacyjno-informacyjnych, umożliwiające stałe, zautomatyzowane oraz zdalne monitorowanie osób pod opieką. Dzięki teleopiece, osoby starsze lub z niepełnosprawnościami mogą otrzymać niezbędną opiekę w wygodnych warunkach swojego domu. Usługi te pozwalają na monitorowanie parametrów życiowych, takich jak ciśnienie krwi, tętno, poziom cukru we krwi i wiele innych, dzięki czemu opiekunowie mogą szybko zareagować w przypadku pojawienia się zagrożenia. Teleopieka zapewnia również wsparcie psychologiczne, umożliwiając kontakt z terapeutami lub psychologami na odległość. Wprowadzenie teleopieki może znacznie zmniejszyć koszty związane z opieką nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, którzy potrzebują stałej opieki. Dzięki temu rodziny mogą zyskać większą niezależność, a osoby pod opieką mogą cieszyć się wygodą i poczuciem bezpieczeństwa we własnym domu.

Bibliografia

Social Alarms to Telecare: Older People’s Services in Transition, Fisk, Malcolm J, Policy Press, 25/06/2003
What is telecare – the TSA’s telecare definition, https://www.tsa-voice.org.uk/consumer-services/what-is-telecare
https://plock.wyborcza.pl/plock/7,35681,14946874,z-alarmowa-bransoletka-bezpieczniej-niedlugo-testy.html
https://www.ercim.eu/publication/Ercim_News/enw28/floch.html

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content