Kuchnia i chory w domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kuchnia i chory w domu? To się może udać! Opiekując się chorym w domu czy też doglądając chorego w jego własnym mieszkaniu powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na kuchnię. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, ale również ergonomię w korzystaniu z tego pomieszczenia.

Kuchnia i bezpieczeństwo

W zależności od rodzaju choroby z jaką zmaga się nasz podopieczny i jej stopniem zaawansowania tak powinien być przemyślany system zabezpieczeń w kuchni.  Warto zadbać o to, aby wszystkie możliwe niebezpieczeństwa wykluczyć lub chociaż zminimalizować ryzyko wypadku. Dlatego jeżeli chory ma zaburzenia świadomości najlepiej odłączać gaz w kuchni na czas nieobecności opiekunów. Uchroni to przed ulatnianiem się gazu, zatruciem czy wybuchem. Również kuchenka elektryczna powinna być wyłączona, aby uniknąć poparzenia się chorego lub wywołania pożaru.

Przed osobą w zaawansowanym stadium choroby np. Alzheimera lub innych zaburzeń psychologicznych warto również zabezpieczyć dostęp do korków zamykających odpływ wody w umywalce czy zlewozmywaku, aby uniknąć zalania.

Szuflady, szafki, schowki z ostrymi narzędziami i sztućcami, szklane naczynia powinny być zamykane tak aby chory nie mógł ich otworzyć.  Wskazane jest używanie przez chorego plastikowych naczyń oraz sztućców. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko skaleczeń i poważnych wypadków.  My oferujemy klilka rodzajów takich naczyń. Znajdziecie je pod tymi linkami:

    • https://zyjlatwiej.pl/7-talerze

 

    • https://zyjlatwiej.pl/6-kubki

Bez względu na rodzaj zachorowania zainwestujmy w matę poślizgową (https://zyjlatwiej.pl/tuby-i-podkladki-kuchenne/53-podkladki-antyposlizgowe.html). Kuchnia to miejsce, w którym często podłoga jest mokra i bardzo łatwo o wypadek. Szczególnie jeśli porusza się w niej osoba starsza, schorowana lub niepełnosprawna.

Ergonomia w kuchni

Jeżeli nasz podopieczny jest niepełnosprawny fizycznie wówczas w kuchni oprócz bezpieczeństwa warto zadbać o ergonomię. Dzięki temu chory będzie czuł się w kuchni pewniej i będzie mógł utrzymywać samodzielność.

Warto zainwestować w kilka ciekawych pomocy, które mogą się okazać w kuchni niezbędne dla chorego. Np. ruchoma podstawka pod czajnik, która zdecydowanie ułatwia nalewanie wody z czajnika do innego naczynia (https://zyjlatwiej.pl/ruchome-podstawki-do-czajnika/45-ruchoma-podstawka-do-czajnika-a.html). Takie podkładki można przycinać wg potrzeby i wykorzystać je również na blacie czy stole, aby talerze i kubki nie przesuwały się na śliskiej powierzchni.

Osoby, które w kuchni mogą wykonywać czynności tylko jedną ręką często mają problem z mieszaniem w garnku czy na patelni. Mieszając naczynie często się przesuwa. Nasza ochrona na naczynia pozwala utrzymać je na kuchence w jednej pozycji i bezpieczne przygotowywanie posiłku – https://zyjlatwiej.pl/inne-pomoce/63-ochrona-kuchenna-na-rondel.html.

Innym  świetnym rozwiązaniem jest chwytak do otwierania słoików i butelek jedną ręką:https://zyjlatwiej.pl/kuchnia/60-przyrzad-wspomagajacy-otwieranie-sloi-butelek.html. A gdy w kuchni chce jeszcze gotować starsza osoba, ale nie ma już tyle siły co kiedyś mamy całą serię przyrządów do otwierania, słoików, puszek, butelek, kartoników. Znajdziecie je pod tym linkiem: https://zyjlatwiej.pl/10-otwieracze

Bardzo ciekawą pomocą dla chorego w kuchni są deski do krojenia. Ta wielofunkcyjna deska – https://zyjlatwiej.pl/deski-kuchenne/37-uniwersalna-deska-z-przystawkami.html- będzie pomocna przy krojeniu chleba, ścieraniu na tarce warzyw, obieraniu warzyw czy owoców. Prosty gadżet, ale może dać jeszcze ogromną ilości samodzielności i radości osobom, które wciąż chciałyby pozostać aktywne na codzień.

Jeżeli chory nie powinien sam przebywać w kuchni i z niej korzystać to zapewnijcie mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli natomiast mieszka z Wami chory, który jeszcze może i chce być samodzielny oraz aktywny w codziennym życiu zadbajcie, aby korzystanie z kuchni było dla niego wygodne i bezpieczne.  Z pomocą naszych gadżetów na pewno Wam się uda!

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content