Ziołolecznictwo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ziołolecznictwo przeżywa ostatnio swój renesans.  Bombardowani reklamami firm farmaceutycznych, ilością leków na wszystko zaczynamy trochę wracać do korzeni. Chyba w obawie przed “zjadaniem” takiej ogromnej ilości produktów syntetycznych.  Niejednokrotnie branych profilaktycznie …  Dzisiaj zatem bedzie trochę o ziołach, o tym jak je stosować i czy aby na pewno mogą je stosować seniorzy?

Ziołolecznictwo – definicja

Wbrew niektórym opiniom ziołolecznictwo nie ma nic wspólnego z szarlataństwem. To dział medycyny i farmakologii, który zajmuje się tworzeniem leków z naturalnych składników (przetworzonych bądź surowych) pozyskiwanych z roślin o udowodnionym naukowo działaniu leczniczym.

W historii pierwsze wzmianki o korzystaniu z dobroczynnego działania roślin są znane już z okresu starożytnego Egiptu. W średniowieczu szczególnie klasztory zajmowały się uprawą ziół oraz ich opisem.

Dzisiaj zioła są znów coraz bardziej popularne. Niektórzy ich zwolennicy twierdzą, że w przypadku, gdy w czasie leczenia nie liczy się bardzo czas warto w pierwszej kolejności korzystać z ziół i leków naturalnych.

Najpopularniejsze zioła

w życiu codziennym szczególnie skupiamy się na stosowaniu ziół w najbardziej podstawowych schorzeniach, jak np. schorzenia układu pokarmowego, moczowego, krążenia, w chorobach skóry czy wątroby. PRzyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym roślinom stosowanym przez nas na co dzień.

Mięta

Znana wszystkim jako panaceum na dolegliwości ze strony żołądka.  Napary z mięty pomagają w regulacji pracy wątroby, poprawiają nastrój, relaksują. Mięta poradzi sobie także z problemami żołądkowymi, wzdęciami, mdłościami. Jest orzeźwiająca i świetnie sprawdza się latem.

Rumianek

Doskonale łagodzi zmiany skórne, a okłady z rumianku pomagają w walce z np. chorobami oczu. Warto spożywać napary z rumianku podczas antybiotykoterapii, ponieważ wspomaga on pracę żołądka, procesy trawienia, łagodzi nieżyty układu pokarmowego.  U dzieci środki lecznicze na bazie rumianku mogą łagodzić kolki a także przynosić ulgę w ząbkowaniu i poprawiać apetyt.

Lipa

To roślina niezwykle pomocna przy przeziębieniach i chorobach układu oddechowego z towarzyszącą im gorączką. Działa napotnie i pomaga w obniżaniu temperatury ciała. Zewnętrznie warto ją wypróbować na podrażnienia skóry czy ukąszenia owadów.

Bez czarny

Ta roślina jest ostatnimi czasy najbardziej popularna w okresie zimowo-jesiennym. Z kwiatów oraz owoców bzu czarnego możemy wytwarzać napary, syropy, dżemy, soki.  Będą działały napotnie i przeciwgorączkowo. Bez czarny wspomaga w budowaniu i utrzymywaniu odporności organizmu. Ponadto owoce bzu czarnego oczyszczają organizm z toksyn i łagodzą bóle głowy, migreny, bóle zębów czy rwę kulszową. W wielu miejscach bez czarny rośnie swobodnie, warto po niego sięgnąć!

Babka lancetowata

To kolejna roślina, jaką możemy zastosować w leczeniu przeziębień, ze względu na jej działanie osłaniające i wykrztuśne, a w przypadku kaszlu suchego wyciszające. Znana jest jej właściwość antybakteryjna. Dlatego często babkę lancetowatą stosujemy w leczeniu ran, stanów zapalnych jamy ustnej, zapalenia oskrzeli, gardła czy krtani. Zewnętrznie załagodzi stany zapalne spojówek, ukąszenia owadów czy rany.

Dziurawiec

Napar z dziurawca działa antydepresyjnie i uspokajająco. Ta roślina szczególnie wspiera działanie wątroby, dróg  żółciowych i całego przewodu pokarmowego. W okresie przekwitania czy w stanach napięcia przedmiesiączkowego poleca się napary i nalewki z dziurawca – złagodzą objawy, wyciszą i uspokoją. Zewnętrznie naparów z dziurawca można użyć do leczenia oparzeń, odmrożeń czy przemywania ciężko gojących się ran.

Pokrzywa

Jest ziołem, które może wzbogacić nasz organizm kompleksem witamin. Soki i wywary z pokrzywy poprawią stan cery oraz włosów. A regularnie spożywana ureguluje i przyspieszy przemianę materii. Pokrzywa pozytywnie wpływa na naszą krew poprawiając jej krzepliwość i obniżając poziom cukru. Działa moczopędnie. Zewnętrznie – jest bardzo popularnym składnikiem preparatów do pielęgnacji włosów.

Szałwia

To królowa wśród ziół działających przeciwzapalnie. Radzi sobie z aftami, zapaleniami dziąseł. Jest kolejną rośliną, na którą warto pomyśleć w okresie menopauzy – łagodzi uderzenia gorąca występujące w tym okresie. Działa rozluźniająco na skurcze jelit, a także wspomaga przyswajanie leków.

Świetlik

Znany jest ze swoich właściwości leczniczych w przypadku chorób oczu. Wspaniale łagodzi zapalenie rogówki, powiek czy spojówek. Okłady ze świetlika zniwelują zmęczenie oczu, a także pomogą osobom nadwrażliwym na światło.

Zioła – czy dla każdego?

Ziół jest mnóstwo i sztuką jest dobrać takie, które pomoże w walce z konkretnym schorzeniem czy problemem.  Każdy może korzystać z dobrodziejstwa ziół, ale w przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty – zioła mogą bowiem pomagać na jedno schorzenie, ale przeszkadzać w leczeniu innych. Cierpiąc na choroby przewlekłe należy zawsze konsultować się z lekarzem prowadzącym.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie zioła będą działały od razu. Niektórym potrzebny jest czas – szczególnie gdy chcemy nimi leczyć choroby przewlekłe. Efekty możemy wówczas zauważyć po kilku tygodniach regularnego stosowania.

A czy Wy znacie i stosujecie zioła? Korzystacie z babcinych porad czy ziołolecznictwo jednak nie jest dla Was?

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content