Zdrowo na słońcu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pogoda tego roku nas rozpieszcza i już w maju przeżyliśmy fale upałów. Wyjeżdżamy, korzystamy z pogody i najczęściej wygodnie wylegujemy się na słońcu „ładując baterie” na resztę roku. Trzeba jednak pamiętać, aby przebywać zdrowo na słońcu i korzystać z jego uroków mądrze i z umiarem.  Jakie są zasady rozsądnego przebywania na słońcu?

Kremy z filtrem

Promieniowanie UVA i UVB jakiego doświadczamy podczas opalania(przebywania na słońcu) jest szkodliwe dla naszej skóry i nie ma wątpliwości, że należy się przed nim chronić aby przebywać zdrowo na słońcu. Warto zatem kupić krem ochronny z odpowiednim filtrem dopasowanym do naszego fototypu skóry.  Dla osób o skórze bladej, piegowatej, z jasnymi lub rudymi włosami, których skóra łatwo ulega poparzeniu słonecznemu najlepsze będą kremy z SPF 30, a podczas plażowania nawet 50. U osób z nieco ciemniejszym odcieniem skóry (jasnym, ale już nie bladym), która trudno się opala i łatwo ulega poparzeniom należy aplikować krem z SPF 15 (na plażę SPF 30).  Przy karnacji lekko śniadej, brązowych oczach i włosach oczy brązowe, skórze opalającej się po początkowym oparzeniu – potrzebna będzie ochrona kremów z filtrem 12–15, a podczas plażowania na ostrym słońcu 20–25. NAjniższe filtry 8-10 (na plaży 15) będą potrzebne osobom o śniadej karnacji, ze skórą która nie ulega poparzeniom i szybko się opala.

Przy użytkowaniu kremów z filtrami pamiętajmy, aby używać ich 20 minut przed wyjściem i nakładać ponownie co 2-3 godziny oraz każdorazowo po wyjściu z wody.  Co ważne filtrów używamy również wtedy, gdy planujemy spędzić czas w cieniu – słońce opala nas również wtedy.

 Ochrona głowy

Podczas przebywania na ostrym słońcu dłuższy czas można bardzo łatwo doprowadzić do przegrzania organizmu. Można temu zapobiec poprzez dawkowanie sobie kąpieli słonecznych, ale także używanie czapek i kapeluszy chroniących nasze głowy przed nadmiernym przegrzaniem.  Warto również pamiętać o regularnym, wzmożonym spożyciu wody podczas upałów. Na słońcu tracimy jej z naszego organizmu bardzo dużo.

 Okulary przeciwsłoneczne

Aby przebywać zdrowo na słońcu warto również zadbać o nasze oczy. Promieniowanie UV może uszkadzać siatkówkę. W ochronie oczu pomogą nam okulary z filtrami UV. Warto zaopatrzyć się w nie w salonie optycznym i zainwestować nieco więcej pieniędzy – w niektórych salonach można zakupić certyfikowane, dobre okulary przeciwsłoneczne już poniżej 100 zł. Takie okulary posłużą nam dłużej i będą lepiej chronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Można dodatkowo sięgnąć również po suplement diety jakim jest luteina. Działa ona jak naturalny filtr przed szkodliwym promieniowaniem.

Najważniejsze aby zachować rozsądek i umiar. Szczególnie dbajmy o najmłodszych oraz o seniorów. Kremy z filtrami, schodzenie w cień, dużo wody i ochrona oczu oraz głowy – to podstawowe elementy, o których musimy pamiętać aby bawić się i odpoczywać zdrowo na słońcu!

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top