Ćwicz pamięć Seniorze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Coraz więcej mówi się o tym jak ważny, w każdym wieku jest aktywny tryb życia. Ćwiczenia, czy choćby spacery mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dla osób w starszym wieku ważny jest w tym samym stopniu trening umysłu. Ćwicząc pamięć możemy skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób typu alzheimer czy miażdżyca, a  przede wszystkim przedłużać naszą sprawność intelektualną.

Trening umysłu

 

    1. Jak zabrać się do treningu naszej głowy? Warto zacząć od odpowiedniego dotlenienia organizmu. Przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie  podczas ruchu (spacer, marsz z kijkami, jazda na rowerze) sprawią, że dostarczymy organizmowi więcej tlenu.
    1. Ćwicz pamięć starając się uczyć na pamięć różnych rzeczy. Zapamiętuj słowa piosenek usłyszanych w radio, zapamiętuj przepisy kulinarne czy ucz się na pamięć wierszy. Szarym komórkom dobrze zrobi przypominanie sobie piosenek dziecięcych, rymowanek i wierszyków podczas zabawy z wnukami. Warto również próbować uczyć się na pamięć numerów telefonów.
    1. Ucz się. Wyszukuj informacje w internecie, słuchaj audycji radiowych, czytaj książki i prasę. Zdobywając nową wiedzę całkiem nieumyślnie ćwiczysz mózg i trenujesz pamięć!
    1. Zapisz się na zajęcia w klubach czy centrach seniora, albo na kurs języka obcego. Będziesz ćwiczyć swoją pamięć i czerpać przyjemność z nauki tego na co być może nigdy nie było czasu.
    1. Łamigłówki i gry będą dodatkowym bodźcem stymulującym naszą pamięć oraz funkcjonowanie mózgu. Krzyżówki, rebusy, sudoku, czy gry planszowe typu scrabble lub karciane typu brydż, remik to również skuteczny trening pamięci, myślenia i koncentracji uwagi – a przy tym świetna i miła forma spędzania czasu.

 

Odżywianie umysłu a dobra pamięć

Codzienny trening głowy wesprzyj dobrymi nawykami żywieniowymi. Przede wszystkim należy dostarczać mózgowi energii. A tej najwięcej oferują nam pełnoziarniste kasze, makarony czy pieczywo.  Niezwykle ważna jest zasada kilku porcji warzyw i owoców dziennie, gdyż dzięki nim dostarczamy sobie witamin A, C oraz E. Jedząc tuńczyka, indyka, fasolę, groch, orzeszki ziemne dostarczymy sobie niacyny (witamina PP), również przydatnej naszemu umysłowi do lepszej pracy.  Nie można zapomnieć o mikroelementach jak magnez, cynk czy bor, które wspierają aktywność umysłową. Można je znaleźć w jabłkach, brzoskwiniach, gruszkach, brokułach, ziemniakach, pestkach dyni, orzechach, owocach morza.  Jeśli owoce morza to i ryby, a te tłuste jak halibut, łosoś czy makrela to bogactwo kwasów omega-3 bardzo istotnych dla mózgu. Warto też pamiętać, że źródłem tych kwasów jest także nasz rodzimy olej lniany i siemię lniane – warto ich używać np. do sałatek, kanapek, wypieku domowego chleba.

O umysł warto dbać w każdym wieku, a im jesteśmy starsi tym to ważniejsze aby nie pozwolić naszemu mózgowi się rozleniwić. Pamiętajcie seniorzy, aby ćwiczyć pamięć, ale też dbać o zdrowe i dobre odżywianie mózgu.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content