Kąpiel osoby niepełnosprawnej – praktyczne wskazówki

Osoby wracające do zdrowia po operacji lub urazie oraz niepełnosprawni zmagają się z wyzwaniami związanymi z codzienną higieną osobistą. Dla tych poruszających się na wózku inwalidzkim, plastikowe krzesło prysznicowe może być pomocne. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, można wykonać kąpiel w łóżku lub na wózku inwalidzkim. W artykule przedstawiono ważne informacje na temat kąpieli osób na wózku inwalidzkim lub w łóżku, w tym wyzwania związane z kąpielą, potrzebne przybory i wskazówki dotyczące umycia osoby niepełnosprawnej w łóżku. Poruszono również temat dodatkowych wskazówek, które mogą ułatwić proces kąpieli i uczynić go bardziej komfortowym dla wszystkich zaangażowanych.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ludzie, którzy wracają do zdrowia po operacji lub urazie, lub ci, którzy są trwale niepełnosprawni, stają przed wieloma wyzwaniami, jeśli chodzi o codzienną higienę osobistą. Ci, którzy muszą poruszać się na wózku inwalidzkim, mogą wziąć prysznic za pomocą wytrzymałego plastikowego fotela prysznicowego. Jeśli tego rodzaju krzesło lub kabina prysznicowa nie jest możliwa, należy wykonać kąpiel w łóżku lub na wózku inwalidzkim przy pomocy gąbki i miski z wodą. Ludzie, którzy w pełni korzystają z rąk i ramion, mogą samodzielnie kąpać się w taki sposób. Jednak ci, którzy mają problemy z poruszaniem się i zręcznością, będą potrzebować pomocy.

W tym artykule podzielimy się ważnymi informacjami o tym, jak wykąpać kogoś na wózku inwalidzkim lub w łóżku za pomocą dostępnych środków do kąpieli.

KĄPIEL OSOBY NA WÓZKU JEST DUŻYM WYZWANIEM

Zwykle nie jest możliwe całkowite wykąpanie osoby poruszającej się wózku inwalidzkim, chyba że osoba ta będzie w stanie stać przez kilka chwil, aby móc obmyć jej pośladki i miejsca intymne. Z tego powodu najlepiej kąpać te osoby na specjalnym krześle prysznicowym lub toaletowym (KRZESŁO PRYSZNICOWE).

CO POTRZEBNE JEST DO UMYCIA OSOBY NA WÓZKU INWALIDZKIM 

Chociaż można użyć umywalki z ciepłą wodą i czystą ściereczkę lub ręcznika do mycia osoby od stóp do głów, nie jest to najlepsza opcja. Chociaż może to być w porządku dla kogoś, kto jest tymczasowo związany z łóżkiem, dla osób starszych i osób trwale niepełnosprawnych lub będących w stanie długotrwałego powrotu do zdrowia po operacji lub urazie, otrzymywanie kąpieli w łóżku lub na wózku inwalidzkim z mydłem i wodą może zwiększać ryzyko uszkodzenia skóry i infekcji.

Preferowaną alternatywą do kąpieli w wannie jest stosowanie chusteczek kąpielowych antybakterjnych (np. takich CHUSTECZKI), które nie wymagają spłukiwania. Produkty te zapewniają przyjemną, bezproblemową kąpiel i wykonują zadania czyszczenia i nawilżania w jednym kroku. Ponadto pozostawiają barierę antybakteryjną, która chroni skórę przed infekcją.

Niestety nie zawsze jest możliwość wykąpania osoby niepełnosprawnej w wannie lub pod prysznicem. Wtedy możemy umyć ją w łóżku.

JAK UMYĆ OSOBĘ NIEPEŁNOSPRAWNĄ W JEJ ŁÓŻKU

  • Umyj ręce i załóż jednorazowe rękawiczki chirurgiczne.
  • Użyj zwykłej myjki oraz mydła i wody, aby umyć twarz osoby.
  • Użyj chusteczek do czyszczenia poniżej linii szczęki osoby. Nie używaj chusteczek do twarzy. Użyjesz co najmniej sześciu ściereczek do czyszczenia całego ciała osoby.

Chusteczka 1: Jeśli dana osoba ma cewniki, rurki dożylne, przewody EKG lub inny dołączony sprzęt, najpierw wytrzyj obszary otaczające wprowadzenie tego sprzętu lub rurki najbliżej ciała.

Chusteczka 2: Oczyść gardło, klatkę piersiową i ramiona osoby niepełnosprawnej.

Chusteczka 3: Oczyść ręce i dłonie, a następnie pachy osoby niepełnosprawnej.

Chusteczka 4: Oczyść obszar brzucha i pachwinę, a następnie krocze osoby niepełnosprawnej.

Chusteczka 5: Oczyść prawą nogę i prawą stopę osoby niepełnosprawnej.

Chusteczka 6: Oczyść lewą nogę i lewą stopę osoby niepełnosprawnej.

Chusteczka 7: Oczyść tył i boki szyi, całe plecy i pośladki osoby niepełnosprawnej.

DODATKOWE WSKAZÓWKI

  • Skóra może początkowo wydawać się trochę lepka, ale nie należy jej wycierać ani myć. Po prostu pozwól skórze wyschnąć na kilka minut.
  • Jeśli dana osoba ma bardzo suchą skórę, możesz użyć balsamu nawilżającego.
  • Nie spuszczaj ściereczek w toalecie. Należy je wyrzucić do śmieci, w zamkniętej plastikowej torbie.
  • Porozmawiaj ze swoją podopieczną i ustalcie najbardziej dogodną porę dnia na kąpiel.
  • Jeśli chcesz umyć włosy danej osoby, możesz użyć suchego szamponu lub specjalnego zestawu (ZESTAW DO MYCIA GŁOWY) . Ewentualnie, jeśli wózek inwalidzki może się rozkładać, możesz umyć włosy w łazience lub zlewie kuchennym.
  • Podobnie jak w przypadku każdego produktu do wycierania, chusteczki wilgotne można nosić ze sobą w celu czyszczenia punktowego przez cały dzień.
  • Jeśli osoba, którą chcesz wykąpać, jest czasowo obezwładniona i musisz tylko raz (lub kilka razy) zapewnić kąpiel, postępuj zgodnie z instrukcjami kąpieli krok po kroku, używając basenu z ciepłą, czystą wodą, niewielką ilością łagodnej mydło i czystą ściereczkę lub ręcznik. Zmieniaj wodę kilka razy w trakcie całego procesu.
Koszyk
Scroll to Top