Jak czuć się pięknym będąc niepełnosprawnym?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Każdy z nas jest piękny na swój sposób, jednak jeśli brakuje Ci pewności siebie i cały czas spuszczasz głowę ze smutkiem, Twoje prawdziwe piękno nigdy nie rozbłyśnie. Trzymaj głowę wysoko, nie bój się innych ludzi i przede wszystkim… uśmiechaj się!!! Prawdziwe piękno pochodzi z wnętrza. Bez względu na niepełnosprawność, nie wstydź się siebie. Nie ma powodu sądzić, że z powodu choroby jesteś gorszy, brzydszy czy mniej atrakcyjny. Niepełnosprawni czy ci w zupełności sprawni, wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy mamy cechy, które czynią nas wyjątkowymi.

Bycie pięknym nie ma nic wspólnego z tym, ile masz na sobie makijażu, i czy nosisz najlepszą odzież najlepszych marek, chodzi tylko o to, co masz w środku. Pamiętaj, że to Twoje oczy są zwierciadłem Twojej duszy, a Twoje samopoczucie jest kluczem do prawdziwego piękna.

Co możesz dla siebie zrobić?

 •          Zaakceptuj fakt, że jesteś piękny taki, jaki jesteś. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy na swój sposób. To sprawia, że ​​wszyscy jesteśmy unikatowi. Myślenie, że Twoja niepełnosprawność sprawiła, że ​​jesteś gorszy, spowoduje, że będziesz czuł się mniej atrakcyjny. Prawdziwe piękno bije od wewnątrz. Pracuj nad byciem najlepszą wersją siebie, a nie nad wyglądaniem jak ktoś z okładek gazet.
 •          Czytaj jak najwięcej o swojej niepełnosprawności, aby dowiedzieć się więcej na jej temat. Dowiedz się, co mówią o niej inni niepełnosprawni i zdaj sobie sprawę, że nie jesteś sam. W internecie mnóstwo jest grup tematycznych i forów poświęconych tego typu tematyce.
 •          Każdego wieczoru zapisz dwie pozytywne rzeczy o sobie i dwie pozytywne rzeczy o Twoim dniu. Z biegiem czasu zaczniesz czuć się coraz lepiej. Zobaczysz bowiem, jak wiele cudownych rzeczy spotyka Cię każdego dnia.
 •          Bądź sobą. Nie ma powodu wstydzić się swojej niepełnosprawności, ani jej objawów. Niezależnie od tego, czy urodziłeś się z niepełnosprawnością, zachorowałeś, czy też miałeś wypadek, najważniejsze co możesz z tym faktem zrobić, to odkrycie pokładów miłości i akceptacji do siebie i sytuacji, w której się znajdujesz.
 •          Bądź miły  i cierpliwy wobec innych. Jeśli posiadasz te cechy, to pamiętaj że jesteś pięknym człowiekiem. Twoje piękno jest widoczne dla innych, nawet jeśli jeszcze Ty sam ie uświadomiłeś sobie jego. W Twoim życiu na pewno pojawi się osoba, która powie coś, co może Cię zranić. Czasami zdarza się to każdemu, a Twoja niepełnosprawność jest świetnym pretekstem, aby ta osoba wylała na Ciebie swoje frustracje. Nie pozwól, aby to powstrzymało Cię przed byciem dobrym dla siebie.
 •          Nie martw się zbytnio o bycie towarzyskim, szczególnie jeśli Twoja niepełnosprawność w tym przeszkadza (np. lęk społeczny lub autyzm). Interakcja osobista nie jest warunkiem piękna. Jeśli wolisz wchodzić w interakcje przez Internet, to też jest w porządku i nadal możesz wnieść cząstkę siebie do np. lokalnej społeczności.
 •          Zachowaj poczucie humoru związane z niepełnosprawnością. Nie ma nic piękniejszego niż mężczyzna lub kobieta, którzy emanują szczęściem z uśmiechem na twarzy. Śmiech jest naprawdę najlepszym lekarstwem! Nie ma powodu, aby inni czuli się niekomfortowo, wyśmiewając się z siebie, ale niewinny żart może złagodzić zły nastrój. Uśmiechy sprawiają, że wszyscy wyglądają i czują się lepiej.
 •          Nie próbuj ukrywać swojej niepełnosprawności. Jeśli brakuje Ci kończyny i masz protezę, większość ludzi tak naprawdę nie zauważa ani nie dba o to, dopóki nie spróbujesz jej zdejmować albo za wszelką cenę ją ukrywać.  To, co czyni cię pięknym, to sposób, w jaki nosisz siebie; z życzliwością, szacunkiem i miłością.

Pamiętaj!

 •          Bądź pozytywnie nastawiony. Jesteś silny, by przetrwać w czasami wrogim i niedostępnym świecie. Kontynuując radzenie sobie ze swoją codziennością i wyzwaniami – okazujesz  niezwykłą zdolność przystosowywania się i hart ducha.
 •          Zrozum, że samoświadomość i lęk przed odrzuceniem są częścią ludzkiego doświadczania. Wiele osób niepełnosprawnych jest tak samo świadomych swojego wyglądu, jak Ty, nawet jeśli uważasz, że nie mają ku temu powodu. Prawda jest taka, że ​​nikt nie ma powodu wstydzić się swojego wyglądu, bo każdy z nas (zdrowy czy chory) ma wady. Pamiętaj, że zwykle jesteś swoim najsurowszym krytykiem.
 •          Uznaj, że nie jest możliwe ciągłe spełnianie oczekiwań osób pełnosprawnych. Czasami Twoim największym zwycięstwem może być wstanie z łóżka, wzięcie prysznica i zjedzenie wystarczającej ilości jedzenia. Nie wstydź się rzeczy, których nie możesz z jakichś powodów zrobić.
 •         Traktuj siebie tak, jak traktowałbyś przyjaciela. Czy zmusiłbyś przyjaciela do ukrycia protezy lub skrytykowałbyś go za to, że ma trudności z wypowiadaniem się? No właśnie. Dlatego bądź dla siebie życzliwy.
 •         Nie zmieniaj się!
 •         Nie próbuj maskować swojej niepełnosprawności ani stać się kimś innym: jesteś taki, jaki jesteś. Twój wózek inwalidzki jest piękny; Twoja proteza jest piękna; sposób, w jaki machasz rękami i poruszasz się jest również piękny!

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content