Udar mózgu a nietrzymanie moczu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ponad 15 milionów ludzi na całym świecie rocznie dotyka udar. Około połowa wszystkich osób, które przeżyły udar mózgu przyjętych do placówki medycznej, będzie dotknięta tymczasowym nietrzymaniem moczu, a co trzeci z nich będzie walczył z nietrzymaniem kału. Utrata kontroli nad ruchami pęcherza lub jelit może być frustrująca i zawstydzająca dla osób, które to przeżyły. Na szczęście istnieje wiele strategii pomagających ocalonym odzyskać kontrolę nad pęcherzem i jelitami po udarze. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy udar jest inny, a każdy model regeneracji i rehabilitacji będzie unikalny dla każdego ocalałego po udarze. W tym przypadku wszystko zaczyna się od lepszego zrozumienia przyczyn nietrzymania moczu.

Dlaczego osoby po udarach doświadczają nietrzymania moczu?

Istnieje wiele rodzajów nietrzymania moczu, które mogą przeżyć osoba po udarze, a niektórzy z osób, które przeżyły, doświadczają więcej niż jednego. Ważne jest, aby pamiętać, że zaparcia, biegunka i zatrzymanie moczu występują często po udarze i mogą zwiększać problemy z oddawaniem moczu i nietrzymaniem moczu. Równie ważne jest, aby pamiętać, że istnieje wiele sprawdzonych strategii, które pomogą jednostkom odzyskać kontrolę i zminimalizować wypadki.

W przypadku niektórych osób, które przeżyły udar, nietrzymanie moczu może być konsekwencją uszkodzenia uszkodzonej tkanki mózgowej w wyniku udaru. To uszkodzenie tkanki może powodować skurcze mięśni, utratę kontroli zwieracza i inne zaburzenia. Osoby zmagające się z trudnościami poznawczymi mogą nie być w stanie odpowiednio lub skutecznie poinformować o potrzebie korzystania z toalety na czas, powodując opóźnienia i potencjalne wypadki. Zaburzenia ruchowe występują często po udarze, co może wydłużyć czas potrzebny na dotarcie do łazienki i dostosowanie ubrań do łatwiejszego poradzenia sobie w toalecie.

Nietrzymanie moczu wiąże się z natychmiastową potrzebą skorzystania z toalety i „jest zdecydowanie najczęstszą długoterminową, przewlekłą dolegliwością urologiczną”, według raportu The New York Times. Ta pilna potrzeba korzystania z toalety jest zwykle spowodowana skurczami pęcherza, co może skutkować utratą kontroli nad pęcherzem i popędami nocnymi. Przeciętny dorosły zwykle oddaje mocz w ilości od sześciu do ośmiu razy dziennie, jednak osoba po udarze może odczuwać potrzebę oddawania moczu częściej niż zwykle.

Nietrzymanie jelit występuje rzadziej po udarze niż nietrzymanie moczu. Zmniejszona ruchliwość często prowadzi do zwiększonych zaparć u osób po udarze mózgu, co może powodować trudności w kontroli. Osoba po udarze mózgu może nie być w stanie jeść lub pić tak często, jak zwykle i może być niedożywiona lub odwodniona. Może to również prowadzić do zaparć lub problemów z nietrzymaniem jelit. Niektóre osoby mogą zmagać się z nadmiarem kału w odbytnicy, powodując zaparcia, a ten stan może zwiększać ciśnienie w pęcherzu, zaostrzając problemy z kontrolą moczu.

Sposoby, w jakie osoby po udarze udarowym mogą zarządzać utratą kontroli nad pęcherzem

Badania wykazały, że łatwiej jest odzyskać kontrolę nad wypróżnieniami niż zwalczać nietrzymanie moczu. Znów upośledzenia ruchowe są częste po udarze i deficyty te mogą zakłócać zdolność osoby do przedostania się do toalety, a także zdążenie rozebrania się. Mając to na uwadze, modyfikacje garderoby, takie jak zmiana na spodnie z elastycznym pasem w talii dla wygody, mogą być pomocne. Jeśli dana osoba ma do czynienia z poważniejszymi problemami z poruszaniem się, konieczne mogą być modyfikacje domu, aby zapewnić, że osoba ta może łatwo i szybko dotrzeć do toalety bez przeszkód. Przenośne toalety i pisuary można również strategicznie i dyskretnie umieszczać w pokojach, aby zminimalizować liczbę wypadków. Pieluchy dla dorosłych to solidny plan awaryjny, zwłaszcza jeśli osoba, która przeżyła, ma trochę miejsca na podróż do powrotu do zdrowia, zanim będzie mogła samodzielnie korzystać z łazienki.

Pomocne mogą być niewielkie zmiany w diecie i harmonogramie żywienia danej osoby. Na przykład osoby, które przeżyły walkę z kontrolą pęcherza w nocy, mogą potrzebować zminimalizować przyjmowanie płynów w godzinach poprzedzających porę snu. Podobnie niektóre potrawy i napoje wyolbrzymiają problemy z nietrzymaniem moczu. Na przykład kawa i alkohol mogą zwiększać częstotliwość i powodować problemy i prawdopodobnie należy ich unikać.

Istnieją również ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, które mogą pomóc ocalałym zmagającym się z nietrzymaniem moczu i nietrzymaniem jelit. Ćwiczenia te można wykonywać w domu, a wiele osób zauważy poprawę w ciągu kilku tygodni.

Nietrzymanie moczu jest zwykle tymczasowe i zawsze można nim zarządzać!

Na szczęście długotrwałe nietrzymanie moczu jest rzadkie po udarze, a najnowsze badania sugerują, że tylko około 15 procent pacjentów z udarem będzie nadal doświadczać problemów z nietrzymaniem moczu po roku od udaru. Niemniej jednak nawet krótkotrwałe nietrzymanie moczu może być denerwujące i zawstydzające dla osób, które przeżyły.

Koszyk
Scroll to Top