Materace przeciwodleżynowe – co trzeba wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jaki jest najlepszy materac do zapobiegania odleżynom?

Wybór najlepszego materaca, aby uniknąć odleżyn i złagodzić punkty ucisku podczas snu, oznacza szersze spojrzenie na ten temat – lub w tym przypadku materac sprężynowy. Specjaliści ds. Zdrowia sugerują, że najlepszym wyborem mogą być materace piankowe o dużej gęstości.

U pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, którzy są leżący lub mają znacznie ograniczoną ruchomość, nawet w najlepiej dopasowanym łóżku mogą doświadczyć odleżyn. Niewielu z nas nie wie z jakimi konsekwencjami wiążą się odleżyny. Odleżyny to obrażenia skóry i tkanki podstawowej wynikające z długotrwałego nacisku na dane miejsce na skórę. Odleżyny najczęściej rozwijają się na skórze, która pokrywa kostne obszary ciała, takie jak pięty, kostki, biodra i kość ogonowa. Osoby najbardziej narażone na odleżyny mają schorzenia, które ograniczają ich zdolność do zmiany pozycji lub powodują, że spędzają większość czasu na łóżku lub krześle. Odleżyny mogą rozwijać się w ciągu godzin lub dni. Większość ran leczy się na bieżąco, ale niektóre nigdy się nie goją się całkowicie. Można jednak podjąć kroki, aby zapobiec odleżynom i je leczyć. Najważniejszą kwestią jest oczywiście konieczność zmiany ułożenia ciała tak, by nie dopuścić do powstania odleżyn.

 

Jak zapobiegać odleżynom?

Możesz zapobiec odleżynom, często zmieniając pozycję, aby uniknąć ucisku na skórze. Inne strategie obejmują dbanie o skórę, utrzymanie dobrej diety i przyjmowanie płynów, a także rzucenie palenia, radzenie sobie ze stresem i codzienne ćwiczenia.

Wskazówki dotyczące zmiany pozycji
Rozważ następujące zalecenia dotyczące zmiany pozycji w łóżku lub krześle:

  • Staraj się zmieniać pozycję raz na godzinę
  • Podnieś się, jeśli to możliwe. Jeśli masz wystarczającą siłę górnej części ciała, wykonuj pompki na wózkach inwalidzkich – podnosząc ciało z siedzenia, popychając ramiona fotela.
  • Wybierz poduszki lub materac odciążający. Użyj poduszek lub specjalnego materaca, aby zmniejszyć nacisk i zapewnić prawidłowe ułożenie ciała.
  • Dostosuj wysokość swojego łóżka. Jeśli twoje łóżko może być podniesione, podnieś je nie więcej niż o 30 stopni.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry
Rozważ następujące sugestie dotyczące pielęgnacji skóry:

  • Utrzymuj skórę czystą i suchą. Umyj skórę delikatnym środkiem czyszczącym i osusz. Rób to regularnie, aby ograniczyć narażenie skóry na wilgoć, mocz i stolec.
  • Chroń skórę. Użyj kremów barierowych dla wilgoci, aby chronić skórę przed moczem i kałem. W razie potrzeby często zmieniaj pościel i odzież. Uważaj na guziki na odzieży i zmarszczki w pościeli, które podrażniają skórę.
  • Codziennie sprawdzaj skórę. Codziennie uważnie przyglądaj się swojej skórze w celu wykrycia objawów odleżyn.

 

Wybierz odpowiedni materac przeciwodleżynowy

Osoby niepełnosprawne spędzające większość swojego czasu codziennie w łóżku, dlatego też narażone są na powstawanie odleżyn. W związku z tym, aby temu zapobiec jednym z podstawowych produktów, na który powinniśmy się zdecydować jest materac przeciwodleżynowy, ponieważ to on w znacznym stopniu zapobiegnie tworzeniu się odleżyn. Taki materac pomaga w profilaktyce przeciwodleżynowej, jednakże nie zapewni osobie chorej pełnej ochrony przed odleżynami, dlatego powinniśmy równolegle zadbać o odpowiednią jej pielęgnację i zastosować powyższe wskazówki które zagwarantują pełną ochronę pacjenta przed odleżynami. Najlepsze materace przeciwodleżynowe znajdziesz tutaj: https://zyjlatwiej.pl/63-materace-przeciwodlezynowe

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content