Oswoić chorobę: Choroba Parkinsona

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

7 ważnych faktów na temat choroby Parkinsona

Większość ludzi słyszała o chorobie Parkinsona, ale oprócz problemów z poruszaniem się i drżenia, na które cierpią pacjenci, niewiele wiedzą o tym schorzeniu. Zebraliśmy listę faktów na temat choroby Parkinsona i zapraszamy do zapoznania się z nimi:

Liczba zachorowań

W Polsce mieszka prawie 100 tys. osób z chorobą Parkinsona, a każdego roku diagnozuje się tu około 8000 nowych przypadków. Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.

Wczesne objawy

Niektóre z bardzo wczesnych objawów choroby Parkinsona to zaparcia, utrata węchu, żywe sny i małe pismo odręczne. Później w miarę postępu choroby pacjenci będą cierpieć na problemy z poruszaniem się i drżenia.

Utrata dopaminy

Choroba Parkinsona rozwija się, gdy komórki w części istoty czarnej mózgu zaczynają umierać. Komórki te wytwarzają dopaminę, która pomaga mózgowi kontrolować ruch. To ta utrata dopaminy prowadzi do typowych objawów tej choroby.

Nieznana przyczyna

Naukowcy nie byli w stanie ustalić dokładnej przyczyny choroby, ale uważa się, że w grę wchodzą zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne.

Diagnoza

Choroba Parkinsona jest trudna do zdiagnozowania we wczesnych stadiach, ponieważ nie ma konkretnych testów na tę chorobę. Lekarze będą musieli wykonać różne testy i przeprowadzić badania. Powinny występować dwa z czterech głównych objawów choroby Parkinsona: drżenie, spowolnienie ruchu, sztywność kończyn lub tułowia oraz problemy z równowagą.

Wiek zachorowania

Średni wiek zachorowania na chorobę Parkinsona wynosi 62 lata, jednak już u wielu młodych ludzi choroba może się rozwinąć. Choroba Parkinsona nazywa się młodą lub wczesną, jeśli pacjent ma mniej niż 50 lat.

Leczenie

Leczenie choroby Parkinsona obejmuje leki naśladujące lub zastępujące dopaminę w mózgu, a w niektórych przypadkach operację głębokiej stymulacji mózgu. Ćwiczenia są uważane za ważną część leczenia choroby.

Koszyk
Scroll to Top