Stwardnienie rozsiane a nietrzymanie moczu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wiele osób ze stwardnieniem rozsianym doświadcza szeregu problemów z pęcherzem, w tym nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu może wahać się od okazjonalnych wycieków podczas kaszlu lub kichania po nagłe potrzeby oddawania moczu w ciągu dnia, czasem przeciekające przed dotarciem do łazienki. Istnieje jednak wiele skutecznych metod leczenia nietrzymania moczu u osób chorych na to schorzenie.

Istnieje kilka przyczyn SM nietrzymania moczu w SM. Występuje ono, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów w części mózgu i rdzenia kręgowego, kontrolujących pęcherz. Powoduje to konieczność częstszego oddawania moczu, ponieważ pęcherz staje się nadmiernie aktywny. Nietrzymanie moczu, może również wystąpić podczas kaszlu, śmiechu lub kichania. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie dna miednicy są osłabione. U osób z SM jest to wynikiem upośledzenia komunikatów mięśni dna miednicy.

 

Diagnostyka nietrzymania moczu u chorych na SM

Przed ustaleniem leczenia należy wykonać kilka badań medycznych, takich jak poszerzone badanie moczu w celu wykrycia krwi w moczu, test urodynamiczny i badanie ultrasonograficzne nerek. Badanie urodynamiczne jest komputerową oceną ogólnej funkcji pęcherza. Polega na umieszczeniu małego pęcherza połączonego z monitorem komputera w pęcherzu i napełnieniu go wodą w czasie rzeczywistym. Podczas napełniania pęcherza technik zadaje pacjentowi pytania. Po napełnieniu pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia, które informuje lekarza o ciśnieniu i przepływie. Następnie często stosuje się badanie ultrasonograficzne nerek w celu ustalenia, czy nerki funkcjonują normalnie.

 

Postępowanie i leczenie nietrzymania moczu w SM

Pierwszą rzeczą, którą robią chorzy na stwardnienie rozsiane, jest zmniejszenie spożycia płynów. Ale to sprawia, że ​​mocz jest tak skoncentrowany, że podrażnia podszewkę pęcherza, zwiększając ryzyko infekcji i prowadząc do odwodnienia i innych powikłań. Najważniejszym sposobem radzenia sobie z tym stanem jest ochrona nerek. Jeśli nerki nie będą chronione, może to prowadzić do urosepsy i rozpadu skóry, dwóch czynników, które mogą pogorszyć stwardnienie rozsiane. W zależności od stadium choroby, funkcji poznawczych, sprawności manualnej, mobilności i wsparcia w domu, leczenie nietrzymania moczu jest zwykle dostosowane indywidualnie do pacjenta.

Czasami sugerowane są również rutynowe zmiany, takie jak lepsze zarządzanie płynami. Zamiast pić osiem filiżanek kawy dziennie, zamień je na kilka szklanek wody, zmniejszając spożycie płynów w nocy. Ponadto przyjmowanie tabletek żurawinowych lub picie soku żurawinowego może powodować, że mocz staje się bardziej kwaśny, co pomaga zmniejszyć liczbę bakterii w moczu.

Nietrzymanie moczu często można po prostu opanować za pomocą ćwiczeń dna miednicy, które są prawdopodobnie najtańszym i jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia problemów z pęcherzem moczowym. Ćwiczenia dna miednicy (tzw. ćwiczenie mięśni kegla) wzmacniają mięśnie, poprawiając ich kontrolę i mogą być bardzo skuteczne.

Co zatem powinieneś wiedzieć o SM i nietrzymaniu moczu?

Kiedy jelito lub pęcherz zaczyna się wypełniać, Twoje ciało wysyła do twojego mózgu sygnały, że będziesz musiał iść do łazienki. Kiedy dotrzesz do łazienki, Twój mózg wysyła sygnały do ​​jelit lub pęcherza, że ​​można opróżnić pęcherz lub wykonać wypróżnienie. Kiedy stwardnienie rozsiane niszczy mielinę, tworzy bliznowate obszary zwane zmianami. Zmiany te mogą zniszczyć dowolną część szlaku transmisji z mózgu do pęcherza i jelit.

Rezultatem może być pęcherz, który nie opróżnia się całkowicie, jest nadaktywny lub dobrze trzyma mocz.

Przykłady objawów, które chory ze stwardnieniem rozsianym może doświadczyć z nietrzymaniem moczu:

  • trudności z trzymaniem moczu
  • trudności z uruchomieniem strumienia moczu
  • uczucie, że pęcherz nie opróżni się całkowicie
  • częste chodzenie do łazienki w nocy
  • częste oddawanie moczu

Rozpoczęcie leczenia jak najwcześniej może pomóc w opóźnieniu lub spowolnieniu postępu objawów nietrzymania moczu związanych z SM. Może to zmniejszyć prawdopodobieństwo osłabienia lub spastyczności pęcherza. Oprócz fizycznych skutków ubocznych nietrzymania moczu mogą wystąpić skutki dla zdrowia psychicznego. Osoby ze stwardnieniem rozsianym mogą unikać publicznego wyjścia z obawy, że będą miały epizod nietrzymania moczu. Może to prowadzić do wycofania się z rodziny i przyjaciół, którzy często są świetnym źródłem wsparcia.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content