8 sposobów by pamiętać o przyjmowaniu leków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Choć pominięcie dawki leku może wydawać się nieszkodliwe, to na dłuższą metę może to mieć na Twój organizm ogromny wpływ, nawet jeśli na początku może to nie być w ogóle widoczne.

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich jest zgodnie z najnowszymi badaniami częstym problemem pacjentów z niewydolnością serca. W rezultacie pacjenci ci mogą odczuwać nasilone objawy niewydolności serca i zmniejszoną sprawność fizyczną, są również bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala i śmierć. Dlatego tak istotne jest by nie pomijać żadnej dawki leku i pamiętać o ich przyjmowaniu.

Jak zatem pamiętać o przyjmowaniu leków

 

  • Zrób listę wszystkich swoich leków, w tym dostępnych bez recepty. Użyj małego notatnika lub swojego smartfona, aby śledzić wszystkie zmiany. Możesz też użyć specjalnych aplikacji na telefon, które pomagają w zapamiętaniu swoich leków takie jak: Moja pigułka, Medisafe czy doz.pl
  • Zażywaj leki codziennie o tej samej porze. Te momenty mogą zbiegać się z poranną kawą lub posiłkami, po umyciu zębów, prysznicu lub przed snem.
  • Zostaw sobie notatki, które pomogą Ci pamiętać o lekach. Karteczki samoprzylepne na lustrze w łazience lub stoliku nocnym działają świetnie. Możesz również użyć tablicy do ścierania na sucho, aby śledzić zażyte pigułki, usuwając przypomnienia po każdej dawce.
  • Użyj specjalnego pojemnika z dniami tygodnia czy miesiąca (kupisz takie tutaj: Pojemnik na leki.) Spytaj swojego farmaceutę lub lekarza, czy możesz wyjąć tabletki z oryginalnego opakowania; niektóre leki są dostępne we wstępnie uformowanych plastikowych opakowaniach, zwanych blistrami). Trzymaj pudełko w widocznym miejscu, takim jak stół kuchenny, z dala od wilgoci, ciepła i światła — a także dzieci i zwierząt.
  • Prowadź kalendarz, aby zapisywać dawki i terminy uzupełnień. Jeśli kończy Ci się lek, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, zanim całkowicie Ci się skończy.
  • Ustaw alarm na swoim smartfonie lub zegarku, aby przypomnieć Ci, kiedy należy zażyć pigułki.
  • Zapytaj swojego farmaceutę, czy ma nakładki przypominające dla twoich leków. Kup gilotynę do pigułek, jeśli chcesz przeciąć pigułki na pół. (Kupisz taki tutaj: Gilotyna do tabletek)
  • Odwróć pojemnik do góry nogami po zażyciu tabletek, a następnie odwróć ją do góry pod koniec dnia, aby przypomnieć, że jutro zaczynasz od nowa.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content