Jak zorganizować życie gdy mieszkamy z seniorem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Kiedy nasi rodzice starzeją się, są coraz mniej sprawni i mają coraz mniej siły, stajemy przed decyzją przeprowadzki. O wiele łatwiej będzie nam przecież zająć się sędziwym rodzicem, kiedy mieszka u nas w domu, a nie znajduje się daleko w innej części miasta. Za tą decyzją idą jednak pewne konsekwencje, z których musimy zdawać sobie sprawę. Musimy mieć świadomość potencjalnych zmian i wyzwań, jakie wiążą się z przeprowadzką seniora do nas.

ARANŻACJA PRZESTRZENI

 

Reorganizację musimy zacząć od aranżacji przestrzeni w mieszkaniu. Miejsce może wymagać dostosowania pod kątem nowego domownika. Dobrym pomysłem może być wygospodarowanie oddzielnego pokoju dla seniora. Ważne jest jednak to by zbadać odległość jaką musi on pokonać do łazienki i kuchni. Odległość ta nie powinna być zbyt duża, ponieważ są to bardzo ważne pomieszczenia w domu, do których senior powinien mieć łatwy dostęp. Jeśli mieszkamy w domu piętrowym, powinniśmy zadbać o to by pokój starszej osoby znajdował się możliwie na parterze. Wraz z mijającymi latami może mu być coraz ciężej poruszać się po schodach, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

 BEZPIECZEŃSTWO 

Bezpieczeństwo jest kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas przeprowadzki seniora do naszego domu. Jest to o tyle ważne, że starsze osoby są bardziej podatne na upadki i mają mniejszą pewność ruchową. Warto pomyśleć o przemeblowaniu w miarę możliwości najważniejszych pomieszczeń, by domowy sprzęt nie krępował ruchów seniora. Niezbędne mogą się okazać poręcze w łazience np. pod prysznicem i przy toalecie. Są one doskonałym zabezpieczeniem przed upadkiem i ułatwiają poruszanie się. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest podłoga, na którą uwagę należy zwrócić szczególnie w łazience. Musimy sprawdzić w których miejscach mieszkania podłoga jest najbardziej śliska i położyć tam wykładziny, w łazience zaś niezbędna może okazać się mata antypoślizgowa.

WSKAZÓWKI

Kiedy zdecydujemy się już na przeprowadzkę i senior zamieszka z nami, może okazać się że będziemy zaskoczeni aspektami, o których wcześniej nie pomyśleliśmy, bo nawet nie przyszły nam do głowy. Poniżej znajduje się lista wskazówek, które mogą być przydatne przy przygotowaniu się do przeprowadzki. Wtedy już nie powinno nas nic zaskoczyć.

    • Pomyślmy o ustaleniu z domownikami stałego miejsca dla najważniejszych rzeczy. Lekarstwa lub telefon powinny być dla seniora łatwo dostępne i widoczne.
    • Warto ustalić plan dnia, aby domowe czynności (posiłki, kąpiel, podawanie leków itp.) były wykonywane w miarę regularnie o tej samej porze, to pozwoli seniorowi utrzymać poczucie bezpieczeństwa i porządku
    • Bardzo ważna jest komunikacja i angażowanie seniora w możliwie jak najwięcej aspektów życia codziennego. Nie muszą to być skomplikowane czynności, ale warto pytać go chociażby o zdanie w różnych kwestiach by senior czuł się ważny
    • Można ułatwić podawanie leków jeśli senior ma trudności z ich przyswajaniem. Wiele przydatnych gadżetów ułatwiających zażywanie lekarstw można znaleźć tutaj: ŻYJ ŁATWIEJ
    • Jeśli senior ma problemy z pamięcią, ułatw mu poruszanie się po domu – możesz oznakować mieszkanie strzałkami bądź napisami
    • W planie dnia spróbujmy zawrzeć czas na aktywność fizyczną seniora. Jak bardzo ważne są lekkie ćwiczenia i sport dla seniora można przeczytać tutaj: AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA SENIORA
    • W planie dnia warto przeznaczyć również czas na rozrywkę, ale nie tylko poprzez oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Jest całe mnóstwo aktywności, które senior może podjąć w czasie wolnym. O wielu z nich można przeczytać na tym blogu w poprzednich artykułach.
    • Spróbujmy również ćwiczyć swoją cierpliwość podczas wyjaśniania codziennych czynności seniorowi. Pamiętajmy, że może on gorzej słyszeć, nie pamiętać wszystkiego i wolniej kojarzyć fakty. Zanim doświadczymy napadu złości – weźmy kilka głębokich oddechów i odetchnijmy.
    • Wyzwaniem może być kąpiel i intymne czynności. Jeśli musimy wspierać seniora w tych czynnościach, warto zadbać o to by były one przyjemne i relaksujące.

Pamiętajmy, że nikt nie jest od razu gotowy na nowe wyzwania związane z opieką nad seniorem. W trudnych momentach warto zwrócić się o fachową pomoc, poprosić o współpracę rodzeństwo lub dołączyć do grupy wsparcia. Bardzo istotne jest również zrobienie planu i przeanalizowanie wszystkich aspektów – wtedy na pewno nie będziemy zaskoczeni.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content