Stwórz dom przyjazny osobie chorej na stwardnienie rozsiane

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pozbądź się bałaganu

Kiedy cierpisz na stwardnienie rozsiane, jednym ze sposobów na ułatwienie sobie życia jest uporządkowanie domu. Zbyt wiele przedmiotów na blatach, biurkach i stołach utrudnia ich znalezienie. Bałagan na podłodze może stwarzać ryzyko potknięcia się. Zastanów się zatem, co masz w każdym pokoju. Czy naprawdę potrzebujesz tego wszystkiego? Jeśli nie, pozbądź się tego.

Skonfiguruj swoje „centra pracy”

Stwórz przestrzenie, w których możesz usiąść i wykonywać różne czynności. Zaopatrz je we wszystko, czego potrzebujesz do danej czynności – czy jest to nakładanie makijażu i stylizacja włosów, siekanie warzyw czy przygotowanie kanapki.

Określ swoją „strefę łatwego dostępu”

Jeśli stoisz, to znajduje się ona między Twoimi kolanami i kilkanaście centymetrów nad głową. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, znajduje się on na wysokości od 50 do 120 centymetrów nad ziemią. Rzeczy, których często używasz, takie jak klucze lub środki czystości, umieść właśnie w tej strefie. Używaj haczyków, wiszących koszy, wózków do przechowywania i tablic perforowanych, aby mieć wszystko pod ręką.

Klej!

Czy proste lepkie tkaniny, takie jak rzepy, naprawdę mogą ułatwić życie z SM? Tak. Używaj ich do zapinania ubrań, zapobiegania przesuwaniu się poduszek siedzeń kanapy i wieszania laski na ścianie lub zabezpieczania pilota, aby nie został zakopany w poduszkach sofy. Dosłownie przyklejaj długopisy i papier w strategicznych miejscach, aby zawsze były pod ręką. Zabłąkane przewody odnajdą się dzięki specjalnym uchwytom. Produkty te są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach.

Szeroko czy wąsko?

Planując miejsce na chodzik czy wózek inwalidzki, spróbuj się nie ograniczać. Potrzebujesz wystarczająco dużo miejsca, aby móc się swobodnie poruszać. Aby uzyskać miejsce na wózek inwalidzki, potrzebujesz ok. 140cm przestrzeni.

Aby poszerzyć drzwi, może wystarczyć zastąpienie standardowych zawiasów drzwiowymi zawiasami rozsuwanymi. Dają one trochę więcej miejsca. Możesz też usunąć drzwi, a nawet ościeżnicę. Spróbuj zmienić rozmieszczenie mebli, aby mieć szerokie ścieżki i łatwy dostęp do rzeczy, takich jak włączniki światła i krany.

Wznieś się na wyżyny

Wstawanie i schodzenie z toalety jest łatwiejsze dzięki podwyższonemu siedzisku, które pasuje do zwykłej deski sedesowej. Wybierz więc nakładkę przenośną lub stałą, z ramionami. Poręcze pod prysznicem, w wannie i w pobliżu toalety ułatwiają poruszanie się i dają ogromne poczucie komfortu. Znajdziesz takie tutaj: https://zyjlatwiej.pl/43-lazienka

Bezstresowe przygotowywanie posiłków

Trochę planowania w kuchni może zaoszczędzić energię i czas.

  • Zbierz wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować posiłek wcześniej. Możesz użyć ruchomego wózka, aby przewieźć swoje zapasy tam, gdzie tylko chcesz.
  • Ciężkie garnki i patelnie należy trzymać na blacie zamiast w szafce. W ten sposób możesz je wsuwać na miejsce zamiast podnosić.
  • Wygodne uchwyty, mogą pomóc, jeśli borykasz się z drżeniem lub osłabieniem.

Uzyskaj lepszą przyczepność

Jeśli masz problemy z chwytaniem lub obracaniem, zamień okrągłe gałki na tradycyjne klamki w stylu dźwigni. Jeśli nie możesz ich wymienić, kup gumowy uchwyt. Dzięki niemu, w niektórych modelach, można otwierać drzwi jednym palcem. Te uchwyty można wsuwać i zdejmować, więc są świetne również w podróży. .

Pozbądź się zagrożeń związanych z potknięciem

Pluszowy, miękki dywan może wydawać się świetnym pomysłem, jeśli czujesz się niepewnie chodząc. Ale w rzeczywistości może to utrudnić poruszanie się i spowodować upadek.

Aby zapobiec upadkom:

  • Staraj się mieć w domu gładkie, antypoślizgowe podłogi.
  • Usuń dywaniki. Jeśli przestrzeń wymaga dywanu lub maty, przymocuj ją do podłogi dwustronną taśmą dywanową i antypoślizgowym spodem.

Zadbaj o kontrast

Stwardnienie rozsiane niestety może uszkodzić zmysł wzroku. Jednak za pomocą kilku rolek taśmy i odrobiny wysiłku możesz pomóc sobie widzieć swoją rzeczywistość lepiej:

  • Zaznacz krawędzie schodów jasną lub kontrastową taśmą.
  • Użyj farby lub taśmy, aby obrysować włączniki światła lub oznaczyć uchwyty czy pokrętła na urządzeniach, z których codziennie korzystasz.

Idź stabilnie

Jeśli masz problemy ze wzrokiem lub równowagą, możesz wesprzeć się o meble lub ścianę, aby zachować równowagę podczas chodzenia. Meble jednak nie zawsze są stabilne. Za to poręcze zamontowane w różnych pomieszczeniach mogą być bardzo pomocne.

Koszyk
Scroll to Top