Toaleta osoby niepełnosprawnej – jak sobie pomóc?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Niepełnosprawni mogą potrzebować pomocy przy wchodzeniu i wychodzeniu z toalety

Nawet jeśli Twój podopieczny jest dość niezależny, może nadal potrzebować niewielkiej pomocy, kiedy korzysta z łazienki. Niepełnosprawny może łatwo upaść, idąc do łazienki w pośpiechu lub siadając/wstając z toalety z powodu zmian ciśnienia krwi.

Ponieważ opiekunowie niepełnosprawnych z rodziny najczęściej nie przechodzą profesjonalnego szkolenia w zakresie technik bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia,  łatwo jest zrobić sobie krzywdę, gdy pomagasz swojemu podopiecznemu. Te wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pozwolą Ci pomóc niepełnosprawnej osobie dorosłej w korzystaniu z toalety i zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń na własnym ciele.

Podstawowe wskazówki bezpieczeństwa dla osób starszych niepełnosprawnych korzystających z toalety

 • Zachęcaj podopiecznego do samodzielnego poruszania się, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń u siebie. Jesteś tam głównie jako wsparcie równowagi.
 • Nigdy nie podnoś niepełnosprawnego na wprost ani nie proś go, aby się podciągnął za pomocą Twoich rąk.
 • Trzymaj się tułowia i bioder, aby zachować stabilność. Nie ciągnij za ręce ani nogi.
 • Zawsze zginaj kolana, podpierając je podczas opuszczania lub podnoszenia niepełnosprawnego. Jeśli pochylasz się zginając się w talii, ryzykujesz obrażenia pleców.

 

Jasna komunikacja jest niezbędna

Przed wyprawą do toalety używaj krótkich zdań, aby wyjaśnić następny krok, aby niepełnosprawny dorosły wiedział, czego się spodziewać. Daj mu również wystarczająco dużo czasu na zrobienie tego, o co prosisz.

Możesz powiedzieć:

 • „Deska sedesowa znajduje się tuż za Tobą. Kucnij powoli, aby na niej usiąść.
 • „Pomogę ci teraz wstać. Przesuń pupę trochę do przodu.”
 • „Pochyl się proszę i połóż dłonie na moich przedramionach, gdy będziesz gotowy.”

 

Bezpieczne dotarcie do łazienki

 • Pozwól niepełnosprawnemu chodzić we własnym tempie, ale pozostań blisko i bądź gotowy na wypadek, gdyby zachwiał się lub potknął.
 • Gdy znajdzie się już w pobliżu toalety, poproś go o wykonanie małych kroków, aby powoli zawrócić, aż toaleta znajdzie się bezpośrednio za nim.

Bezpieczne dotarcie do łazienki może zająć trochę czasu. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, ponieważ dotarcie do toalety trwa dłużej niż się spodziewano, rób regularne wycieczki do łazienki, aby zmniejszyć ich pilność – staraj się to robić po posiłkach i regularnie co kilka godzin.

 

Jak siadać i wstawać bezpiecznie

 • Poproś, aby niepełnosprawny powoli opuścił się na sedes, kładąc ręce na przedramionach. Unieruchom je swoimi rękami. Ugnij kolana, gdy niepełnosprawny będzie się opuszczał.
 • Zanim wstaniesz, poproś, aby niepełnosprawny zrobił krok do przodu i położył ręce na przedramionach, zanim powoli się podniesie. Trzymaj ręce na jego tułowiu i ugnij kolana.
 • Nie pozwól niepełnosprawnemu trzymać się chodzika, gdy siedzi lub stoi, ponieważ może się przewrócić i spowodować upadek.

 

Wszystkie produkty, które przydadzą Ci się podczas pomocy w toalecie niepełnosprawnym, znajdziesz tutaj: https://zyjlatwiej.pl/43-lazienka

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content