Emocjonalne radzenie sobie z niepełnosprawnością

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pogodzenie się ze swoją niepełnosprawnością może być naprawdę trudne, ale istnieje wiele sposobów na zaakceptowanie tej sytuacji.W tym artykule dowiesz się, jak emocjonalnie poradzić sobie z chorobą.

1. Zorganizuj się!

Utrzymywanie domu, swojego ciała i stylu życia w czystości i porządku może naprawdę obniżyć poziom stresu i pomóc Ci być bardziej pewnym siebie. Szukaj pomocy w zadaniach domowych, których nie możesz wykonać samodzielnie. Jeśli nie jesteś w stanie posprzątać po sobie, zrobić prania lub przygotować posiłków, wciąż możesz temu zaradzić:

  • Poproś rodzinę o pomoc. Jeśli masz chętnych członków rodziny, jest to zwykle najlepszy wybór.
  • Drugą opcją jest poproszenie przyjaciół o pomoc i odwzajemnienie się czymś, co możesz dla nich zrobić. Jeśli masz ograniczenia mobilności, ale jesteś dobry w pisaniu stron internetowych lub wystawianiu przedmiotów na Allegro, być może możesz zaproponować znajomemu pomoc w sprzedaży zalegających mu na strychu rzeczy, w zamian za np. pomoc w zrobieniu zakupów.
  • Równie dobrą opcją, jest poszukiwanie lokalnych zasobów pomocy. Miasta i powiaty mają programy rządowe, które pomagają osobom niepełnosprawnym wypełnić luki w ich potrzebach  samodzielnej opieki.

2. Ćwicz jeśli to możliwe

Próbuj różnych ćwiczeń, na które pozwoli Ci Twój lekarz. Jeśli zaś nie możesz wykonywać ćwiczeń fizycznych ze względu na ograniczenia, ćwicz swój umysł! Nie wstydź się, jeśli nie możesz ćwiczyć tak, jak inni. Nie mierz swoich postępów względem postępów innych ludzi. Realistycznie oceniaj siebie w odniesieniu do własnych możliwości. Pamiętaj by nigdy nie ćwiczyć, jeśli czujesz ból.

Na pewno znane jest Ci motto Olimpiad Specjalnych – „Każdy jest zwycięzcą”. Ty również myśl tak o sobie! Jeśli w ogóle poradzisz sobie z jakimkolwiek ćwiczeniem lub jakąkolwiek próbą poprawy sprawności fizycznej, już bardzo dużo wygrałeś, ponieważ pokonałeś swoje ograniczenia. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Pamiętaj, że Twoje wyniki będą takie same jak u kogoś, kto jest w pełni sprawny i postanawia zmienić np. siedzący tryb życia.

3. Bądź oazą spokoju

Bycie niepełnosprawnym wiąże się z wieloma trudnymi sytuacjami. Zaczynając od tego, że wiele osób denerwuje się tym, jak postępować w pobliżu osoby niepełnosprawnej, aż po doświadczenie krzywdzących stereotypów czy pobłażliwego traktowania. Bardzo ważna jest tutaj inteligencja emocjonalna i wysoko rozwinięte umiejętności społeczne. Pomogą one poradzić sobie z zachowaniami innych ludzi. Żądaj szacunku i zachowuj spokój. Trzymanie wysoko podniesionej głowy w obliczu wszystkich społecznych wyzwań związanych z niepełnosprawnością buduje prawdziwą pewność siebie i odwagę.

4. Pozwól sobie poczuć smutek i przejść przez wszystkie etapy żałoby z powodu niepełnosprawności

Szukaj profesjonalnego wsparcia u terapeutów, doradców i zaufanych przyjaciół lub członków rodziny. Naucz się osądzać, kto Cię naprawdę wspiera, a kto jedynie okazuje współczucie – litość jest tylko kolejną „cegiełką” w poczuciu upokorzenia i zwykle ukrywa strach drugiej osoby. Staraj się nie okazywać żalu ludziom obecnym w Twoim życiu, którzy naprawdę próbują Ci pomóc, nawet jeśli nie są w stanie spełnić wszystkich Twoich oczekiwań.

5. Zaakceptuj swoją niepełnosprawność

Jest to najtrudniejsza część, ponieważ może Ci być trudno pogodzić się z czymś, na co nie masz wpływu. Zaakceptuj, to że prawdopodobnie nie będziesz już chodzić, słyszeć czy widzieć, ale że nadal możesz cieszyć się życiem. Jeśli zaś Twoją niepełnosprawność można zmienić za pomocą fizykoterapii czy leczenia, wykorzystaj to i walcz z nią każdego dnia.

6. Skorzystaj z tego, co można zrobić

Niektóre choroby, takie jak ślepota lub utrata kończyny, wymagają zmiany myślenia. Nawet jeśli nie możesz zmienić samej niepełnosprawności, możesz poprawić swoje życie, korzystając z każdej pomocy i dostępnej strategii radzenia sobie z nią. Nie wstydź się korzystać z białej laski czy wózka inwalidzkiego. Będziesz zaskoczony, jak znacznie łatwiejsze okaże się życie, gdy będziesz miał możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia.

7. Poproś o pomoc społeczność innych osób niepełnosprawnych

zwłaszcza tych, którzy mają takie same warunki jak Ty. lub zmagają się z podobnym do Twojego schorzeniem. Osoby te zrozumieją Cię najlepiej, gdyż przeszli przez to, co teraz Ty przechodzisz. Mogą mieć listy kontaktów i zasobów, które pozwoliły im lepiej poradzić sobie ze swoją niepełnosprawnością. Często doskonale rozumieją i akceptują smutek związany z nagłą chorobą czy presją społeczną.

8. Znajdź hobby

Odnajdź swoją pasję, coś co pomoże Ci się oderwać od szarej codzienności, np. szycie, tworzenie biżuterii, obróbka drewna, scrapbooking, malowanie, rysowanie, pisanie, obserwowanie ptaków. Poznaj swoje zainteresowania. Niektórzy mogą nawet doprowadzić do rozkręcenia swojego biznesu lub wykształcenia nowych umiejętności zawodowych. Przede wszystkim znajdź zajęcia, które lubisz najbardziej.

9. Zadbaj o dostęp do Internetu

Internet daje ogromne możliwości – od poznania nowych ludzi, znalezienia pasji, rozwinięcia hobby, a nawet znalezienia pracy zdalnej. Wiele można również znaleźć grup tematycznych i forów, a także grup wsparcia dla osób dotkniętych poszczególnymi schorzeniami. Budowanie silnej sieci społecznościowej, online lub w realnym świecie, jest niezbędne do dobrego życia, w niepełnosprawności lub nie. Możesz w ten sposób uzyskać wsparcie, czy wspaniale spędzić czas.

10. Pamiętaj, że pieniądze nie są jedyną miarą sukcesu w życiu

Jeśli Twój czas lub umiejętności mogą okazać się przydatne dla innych ludzi, a rzeczy, które robisz, są doceniane – wykorzystaj to w celach zarobkowych, lub by rozwinąć hobby To świetnie wpłynie na Twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Możesz być potrzebny i przydatny niezależnie od ograniczeń fizycznych czy psychicznych. Postaraj się więc znaleźć hobby, które będzie po prostu Twoją pasją nie przynoszącą zysków, a sam zobaczysz czy wkrótce nie rozwinie się z tego biznes. Jeśli jednak nie będziesz zarabiać na swojej pasji pieniędzy – nadal pamiętaj że to świetne dla Twojego rozwoju, a poza tym że wniesiesz coś do życia drugiego człowieka.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top