Jak poprawić codzienne życie osoby niepełnosprawnej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Częstość występowania niepełnosprawności w naszym społeczeństwie jest znacznie większa, niż może nam się zdawać. Bardzo ważne jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym maksymalnej jakości życia. Przy pewnym czasie i odpowiednim wysiłku możesz poprawić jakość codziennego życia osoby niepełnosprawnej, na której Ci zależy i którą się opiekujesz.

DOM

 1. Rozpoznaj podstawowe potrzeby danej osoby dotyczące codziennego życia. Obejmują one ubieranie się, kąpiel, jedzenie, toaletę, płacenie rachunków, sprzątanie, robienie zakupów, wykonywanie połączeń telefonicznych itp. Czy dana osoba jest w stanie wykonać te zadania samodzielnie, czy niepełnosprawność uniemożliwia im to? Usiądź z tą osobą i przedyskutuj te rzeczy, aby pokazać, że Ci zależy na jej zdaniu.
 • Dobrym sposobem na sformułowanie tych pytań jest powiedzenie, że przeczytałeś, że są to ważne i normalne pytania, które należy zadać w przypadku wszystkich osób znajdujących się w „sytuacjach takich jak Twoja” (odnoszących się do osoby niepełnosprawnej).
 • Inną opcją, jeśli czujesz się nieswojo, zadając takie osobiste pytania, jest umówienie się na spotkanie z lekarzem rodzinnym, który został przeszkolony w zakresie zadawania tego rodzaju pytań w sposób profesjonalny i pełen szacunku.
 1. Upewnij się, że osoba niepełnosprawna ma odpowiednie wsparcie. Jeśli nie jest w stanie ukończyć któregokolwiek z codziennych zadań, pomyśl o tym, jak możesz pomóc. Czy Ty, inni członkowie rodziny lub przyjaciele jesteście w stanie pomóc? Czy potrzebny jest pełnoetatowy opiekun?
 • Należy pamiętać, że zapewnienie, że podstawowe potrzeby codziennego życia są uwzględnione i objęte opieką, jest kluczem do poprawy życia osoby niepełnosprawnej.
 • Nie tylko poprawia samopoczucie, łagodząc stres, którym należy się zająć, ale także pomaga osobie niepełnosprawnej odczuwać wsparcie i opiekę ze strony otaczających ją osób, ponieważ pokazuje, że inni zainteresowali się nią i jej potrzebami.
 1. Upewnij się, że dom jest przystosowany do niepełnosprawności osoby. Jedną z opcji jest skontaktowanie się z terapeutą zajęciowym (osobą, której praca polega na pomaganiu w dostosowaniu sytuacji domowej dla osób niepełnosprawnych). Możesz zacząć od samodzielnego dostosowania podstawowych ustawień, aby pomóc osobie niepełnosprawnej, ponieważ Ty i osoba dotknięta chorobą czujesz się dobrze. Niektóre rzeczy do rozważenia to:
 • Czy osoba jest teraz użytkownikiem wózka inwalidzkiego? Jeśli tak, to czy w budynku jest winda lub rampy do wejścia i wyjścia z domu? Niezależnie od tego, czy są na wózku inwalidzkim, czy są w stanie dostać się z jednego piętra lub domu na drugie, jeśli jest to dom wielopiętrowy? Czy jest jakiś sposób, aby to ułatwić, na przykład przy montażu poręczy?
 • Zachowanie codziennej higieny w łazience i toalecie może być również łatwiejsze dzięki poręczom, na przykład, aby pomóc w prysznicu i / lub toalecie. Można również zaopatrzyć się w wózek toaletowy.

To tylko niektóre z rzeczy do rozważenia. Sama osoba (z niepełnosprawnością) może prawdopodobnie dać ci najlepsze wskazówki na temat tego, z czym zmaga się w kwestii mobilności w domu.

 1.  Wypróbuj internetowe zakupy spożywcze i inne usługi dostawy do domu. Przejrzyj programy pomocy, aby sprawdzić, czy Twój ukochany kwalifikuje się do jakiejś formy pomocy.
 2.  Rozważ przeniesienie osoby niepełnosprawnej do placówki opiekuńczej. W przypadku ekstremalnych obrażeń i / lub choroby może być niemożliwe samodzielne radzenie sobie w domu. Zatrudnianie pełnoetatowych opiekunów może być również zbyt drogie, a nawet opiekunowie pełnoetatowi mogą nie być w stanie zapewnić odpowiedniej opieki medycznej i wsparcia w ciężkich przypadkach.
 • W przypadkach, gdy potrzeby medyczne związane z opieką nad niepełnosprawnością są większe, rozważ przeniesienie osoby do placówki, w której tego rodzaju opieka może być dostępna na zasadzie „w razie potrzeby”, a nawet 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 • Innym powodem przeniesienia osoby niepełnosprawnej do placówki opieki grupowej jest poprawa jej kontaktów społecznych. Jest to dobra linia do chodzenia, ponieważ niektórzy ludzie mają depresję na myśl o przeprowadzce; jednak inni dobrze się rozwijają, ponieważ daje im o wiele więcej opcji rzeczy do zrobienia w ciągu dnia, nawiązania kontaktu z innymi, którzy znajdują się w podobnych sytuacjach.

 

BLISKIE RELACJE

 1. Zaplanuj regularne wycieczki lub wizyty. Jeśli ktoś bliski, członek rodziny lub drogi przyjaciel cierpi na niepełnosprawność, jednym z najpotężniejszych sposobów okazywania miłości i wsparcia – oraz pokazania, jak bardzo ci zależy – jest regularne odwiedzanie. Życie spędzamy w biegu z wieloma osobistymi zobowiązaniami, ale jeśli możesz poświęcić czas z napiętego harmonogramu, aby zatrzymać się raz w tygodniu, a nawet raz w miesiącu (kiedy tylko masz na to czas), może to mieć duży wpływ na samopoczucie psychiczne i emocjonalne podopiecznej. Połączenie z innymi ludźmi jest jedną z najważniejszych rzeczy, które pomagają nam rozwijać się jako ludzie!
 • Podczas wizyty weź ze sobą dobrą energię, aby osoba chora poczuła się zaopiekowana i doceniana.
 • Również staraj się odnosić do niej w taki sam sposób, jak przed niepełnosprawnością. To pokaże jej, że postrzegasz ją jako tę samą osobę i że nic nie zmieniło się dla Ciebie na poziomie emocji w wyniku wyzwań, przed którymi staje.
 • Zwiększy to jej samoocenę i poczucie własnej wartości, ponieważ wielu ludzi nie chce być postrzeganych przez swoich bliskich w innym świetle z powodu niepełnosprawności fizycznej.
 1. Skontaktuj się z pracownikiem opieki społecznej, aby uzyskać informacje o lokalnych programach dla niepełnosprawnych.
 • Próbowanie różnych aktywności może również pomóc osobie niepełnosprawnej znaleźć coś, co jest jej pasją, co może rozbudzić w niej entuzjazm do życia. Pasja dzielona z innymi ludźmi poza domem może czynić cuda dla dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego (i zauważ, że problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, mogą być jednym z największych problemów towarzyszących niepełnosprawności).

 

HOBBY I INNE AKTYWNOŚCI

 1. Zapytaj, czy Twój podopieczny jest zainteresowany udziałem w kursach. Wiele osób, których ciała są niepełnosprawne, nie ma żadnych ograniczeń na poziomie umysłu, więc udział w kursach lub programach stymulujących ich mózg – a także kreatywny przepływ pomysłów i nauki – może być bardzo korzystny. Zapytaj, czy dana osoba jest zainteresowana zapisaniem się na kurs internetowy lub studia online.
 2. Wprowadzenia osoby niepełnosprawnej do programów fitness lub grup sportowych ukierunkowanych na zdrowie. Zazwyczaj obejmują one od łagodniejszych aktywności, takich jak Tai Chi, ćwiczenia w wodzie i inne rodzaje ćwiczeń mających na celu poprawę mobilności i krążenia, po bardziej złożone sporty i gry w zależności od umiejętności danej osoby i stopnia niepełnosprawności.
 3. Znajdź sposoby, w jakie mogą pomóc innym ludziom. Daje to poczucie pewności siebie, poczucia własnej wartości i szczęścia innym, którzy są w potrzebie lub mają mniej szczęścia, a także może pomóc osobie niepełnosprawnej poczuć się lepiej w związku z własną sytuacją, ponieważ zdają sobie sprawę, że wciąż mają coś, co mogą dać innym, którzy mogą znajdować się w jeszcze trudniejszych sytuacjach niż oni.
 • Przykładami mogą być usługi wolontariackie, takie jak robienie na drutach koców lub szalików dla bezdomnych, a w obecnej sytuacji szycie maseczek dla medyków
 • Są też firmy specjalizujące się w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do pracy zarobkowej, a nawet organizują dla nich transport. Może to być dobra opcja, aby sprawdzić, czy dana osoba jest nadal zainteresowana pracą.
 • Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wszystkie osoby niepełnosprawne nie są w stanie kontynuować swojej kariery. Wykwalifikowana osoba, taka jak księgowy, architekt, sprzedawca telefoniczny itp., Może nadal pracować z domu za pomocą komputera, więc dobrze jest zapytać, czy pracodawca może znaleźć sposoby na utrzymanie aktywności swojego pracownika.
 • Pomóż osobie zobaczyć, jak może żyć z sensem i celem niezależnie od niepełnosprawności. Jeśli osoba niepełnosprawna ma się dobrze rozwijać psychicznie i emocjonalnie w perspektywie długoterminowej, ważne jest, aby znalazła sposób na czerpanie radości z życia i poczucie, że może wnieść znaczący wkład w otaczający świat, pomimo trudności. Przeprowadź burzę mózgów z ukochaną osobą, aby dowiedzieć się, jak odzyskać pasję do życia i ogólne poczucie sensu i celu.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content