Zażywanie leków – o czym pamiętać?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czy wiesz że… ponad 50 procent ludzi nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza?

Choć pominięcie dawki leku może wydawać się nieszkodliwe, to na dłuższą metę może to mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, nawet jeśli na początku skutki tego nie będą widoczne.

Słabe przestrzeganie zaleceń lekarskich jest częstym problemem pacjentów z niewydolnością serca. W rezultacie pacjenci ci mogą odczuwać nasilone objawy niewydolności serca i zmniejszoną sprawność fizyczną – stają się tym samym bardziej narażeni na przyjęcie do szpitala i śmierć.

 

Co zatem można zrobić by lepiej pamiętać o przyjmowaniu każdej dawki leku?

  •          Zachowaj listę wszystkich swoich leków, w tym dostępnych bez recepty. Użyj małego notebooka lub smartfona, albo notuj w zwykłym papierowym zeszycie, śledziąc wszystkie zmiany.
  •          Zażywaj leki codziennie o tej samej porze. Ten czas może zbiegać się z poranną kawą lub posiłkami, po umyciu zębów, prysznicu lub przed snem.
  •          Zrób notatki, które pomogą Ci zapamiętać. Karteczki samoprzylepne na lustrze w łazience lub stoliku nocnym działają świetnie. Możesz również użyć tablicy do ścierania na sucho, aby śledzić zażyte pigułki, usuwając przypomnienia po każdej dawce.
  •          Użyj specjalnego pojemnika z dniami tygodnia lub porami dnia. Trzymaj pudełko w widocznym miejscu, takim jak stół kuchenny, z dala od wilgoci, ciepła i światła — a także dzieci i zwierząt.
  •          Prowadź kalendarz, aby zapisywać dawki i terminy uzupełnień. Jeśli kończy Ci się lek, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, zanim zupełnie się skończy. Możesz uzupełnić leki na tydzień lub dwa przed ich wyczerpaniem. Możesz również skorzystać z usługi sprzedaży wysyłkowej, aby uzyskać trzymiesięczny zapas leków.
  •          Ustaw alarm w domu, na smartfonie lub zegarku, aby przypomnieć Ci, kiedy należy zażyć pigułki. Zakup kasetkę na leki z alarmami przypominającymi. Może przydać się również gilotynka do przecinania pigułek na pół.
  •          Odwróć butelkę do góry nogami po zażyciu tabletek, a następnie postaw ją normalnie pod koniec dnia, aby przypomnieć, że jutro zaczynasz od nowa.

 

Kiedy przypomnienia nie działają

Nawet jeśli zastosuje się te strategie, pominięte dawki nadal mogą się zdarzyć. Wtedy porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Być może zaproponuje Ci lek o przedłużonym uwalnianiu lub dawkę jednorazową.

Koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem jeśli wystąpiły nieoczekiwane skutki uboczne.

Pamiętaj również o poinformowaniu go o wszystkich lekach, w tym tych bez recepty również, by zidentyfikować wszelkie szkodliwe interakcje leków.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content