Jak sobie radzić, gdy Twój małżonek choruje na demencję

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Częścią każdego małżeństwa powinna być opieka nad małżonkiem, gdy jest on chory lub niedołężny. Chociaż małżonek z demencją może nie wyglądać na chorego, cierpi na utratę pamięci i splątanie. Obserwowanie pogorszenia zdolności umysłowych małżonka może być trudne. Możesz czuć się niepewnie, jak pomóc małżonkowi z demencją i jak dostosować się do tej ważnej zmiany w życiu. Przedefiniowując swoje małżeństwo i przyjmując nowe role, prosząc o wsparcie i dbając o siebie, możesz poradzić sobie z tym nowym etapem swojego życia.

 

Dostosowywanie sposobu patrzenia na małżonka

Zaakceptuj, że twoje małżeństwo się zmieni. Wiedz, że twoje małżeństwo nie będzie już związkiem partnerskim. Ostatecznie będziesz musiał wziąć na siebie wszystkie obowiązki związane z zarządzaniem domem, opieką nad rodziną, a nawet pomaganiem małżonkowi w najmniejszych zadaniach. Twoja rola małżonka stopniowo przekształci się w opiekuna, a nawet „rodzica” w związku. Na przykład prawdopodobnie będziesz musiał wykonywać wszystkie obowiązki domowe, podejmować wszystkie decyzje dotyczące rodziny i domu oraz zapewniać stały nadzór nad małżonkiem.

Naucz się jak najwięcej na temat szczególnej formy demencji, którą ma twój małżonek. Wiedza o tym, czego się spodziewać, jest pomocna w przygotowaniu cię do różnych etapów w miarę ich pojawiania się.

Zrozum, że zachowanie małżonka nie jest zamierzone. Ludzie z demencją często przyjmują nowe osobowości i mogą atakować swoich małżonków i opiekunów. Nie przyjmowanie tych zachowań osobiście jest trudne, ale konieczne. Zrozumienie przyczyny agresywnego zachowania może pomóc ci nie obrażać się na małżonka i nie chować do niego urazy. Na przykład, jeśli twój współmałżonek mówi „Naprawdę nie potrzebuję, abyś stał przy mnie przez cały dzień. Odejdź ”, zamiast się kłócić, powiedz „Dam ci trochę przestrzeni. Ale możesz oczekiwać, że będę cię sprawdzać co pół godziny.”

Wiedz, że poczucie urazy i straty jest normalne. Kiedy brałeś ślub, prawdopodobnie nie planowałeś poślubić kogoś, z kim musiałbyś się całkowicie zająć i będzie zależny od ciebie. Prawdopodobnie wyobrażałeś sobie związek, w którym oboje wkładacie tyle samo pracy, a kiedy tak się nie dzieje, poczucie urazy jest często naturalnym zjawiskiem.

  • Poczucie gniewu i uraza do tej sytuacji jest normalne, ale jeśli pozwolisz, aby te negatywne emocje zostały skierowane na małżonka, prawdopodobnie pogorszysz swoją nową rzeczywistość. Zamiast wściekać się na współmałżonka, złość się na chorobę. Przecież twój ukochany też nie chciał zachorować.
  • Spisz listę najbardziej niepokojących cię spraw, w tym zmienione plany emerytalne, opuszczone wakacje i tym podobne. Za kilka dni spójrz ponownie na listę i ustal, czy te tematy naprawdę są tak denerwujące i czy są jakieś rozwiązania. Na przykład, jeśli współmałżonek jest na wczesnym etapie demencji, prawdopodobnie nadal możesz podróżować i robić rzeczy, które zawsze planowałeś razem.
  • Twój małżonek może mówić rzeczy, które ranią twoje uczucia, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że osoby cierpiące na demencję nie mówią celowo rzeczy krzywdzących. Rzeczywistość twojego małżonka zmieniła się z powodu choroby, więc chociaż możesz jasno powiedzieć, co jest prawdziwe, twój małżonek nie może.

Zrozum, że intymność może się zmienić. Z powodu upośledzenia funkcji poznawczych twojego małżonka możesz nie być w stanie doświadczyć emocjonalnej i fizycznej intymności, którą kiedyś miałeś. Wraz z upośledzeniem fizycznym małżonek może popaść w depresję, co może również wpływać na jego popęd seksualny. Ponadto z powodu tych zmian możesz już nie czuć pociągu do swojego partnera. Nie czuj się winny z powodu utraty atrakcyjności; możesz znaleźć inne sposoby okazywania czułości i miłości. Nowe sposoby mogą obejmować wspólne czytanie książek, spacery, rozmowy i przeżywanie rzeczy, których wcześniej nie można było zrobić z powodu innych obowiązków. Wykorzystaj cały czas spędzony razem.

Skoncentruj się na pozytywach. Chociaż wiele rzeczy się zmieniło, odkąd u twojego małżonka rozwinęła się demencja, jeśli się nad tym zastanowić, wiele z nich pozostało również takich samych. Być może twój małżonek zawsze uśmiechał się z ukosa, gdy przyłapano go na robieniu czegoś niegrzecznego, jak picie z kartonu z mlekiem. A może twój małżonek nadal szalenie tańczy przy ulubionej muzyce, tak jak wtedy, gdy był młodszy. Zwróć uwagę na te małe sposoby, w jakie nadal masz „starego” współmałżonka, zamiast koncentrować się na wszystkim, co straciłeś. Demencja nie jest wyrokiem śmierci. Wiele osób nadal prowadzi zdrowe i owocne życie z tą chorobą. Oczywiście konieczne mogą być pewne modyfikacje, ale twój małżonek prawdopodobnie nadal będzie angażował się w wiele czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność.

 

Poleganie na innych w celu uzyskania pomocy

Poproś o pomoc przyjaciół i rodzinę. Przyjęcie roli opiekuna jest dla wielu małżonków przytłaczającą i stresującą sytuacją. Pamiętaj jednak, że prośba o pomoc jest w porządku. Nie zawsze musisz robić wszystko sam, a proszenie o pomoc dzieci, przyjaciół, rodzeństwa i teściów nie jest oznaką słabości. Coś tak prostego, jak poproszenie kogoś o zrobienie kolacji raz w tygodniu lub pomoc w posprzątaniu domu, może mieć ogromny wpływ na twoje samopoczucie emocjonalne. To niemal pewne, że Twoi bliscy z przyjemnością ci pomogą.

Dołącz do grupy wsparcia. Nikt lepiej nie zrozumie przez co przechodzisz niż ci, którzy sami tego doświadczają. Dołączenie do grupy wsparcia pozwala swobodnie rozmawiać o wszystkich odczuwanych emocjach oraz otrzymywać informacje zwrotne i zachęty od tych, którzy są w tym samym miejscu co ty. Nie musisz się martwić otrzymaniem krytyki lub osądu przez osoby z grupy wsparcia, więc możesz być w stanie dokładnie omówić swoje odczucia dotyczące tych zmian i nowych obowiązków.

Zatrudnij profesjonalnego opiekuna. Wiedz, że prośba o pomoc od profesjonalisty nie jest oznaką słabości. Oprócz dbania o siebie, musisz teraz opiekować się kimś, kto jest prawdopodobnie trudny, emocjonalny i upośledzony fizycznie i poznawczo. Zatrudnienie opiekuna do kąpieli małżonka, przygotowywania posiłków, opieki medycznej i wykonywania innych zadań może pomóc ci zmniejszyć presję i ułatwić ci życie.

 

Dbanie o siebie

W razie potrzeby skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Opiekunowie często znajdują się pod ciągłym stresem i presją, dlatego często odczuwają depresję i lęk. Przeżywanie żalu nad zmienionym małżonkiem może również powodować przygnębienie. Porozmawiaj z lekarzem na temat poszukiwania terapii lub przyjmowania leków na receptę, aby pomóc w rozwiązaniu problemu. Dzięki temu będziesz w lepszym zdrowiu psychicznym, aby opiekować się małżonkiem.

Znajdź  hobby. Opiekunowie zwykle tracą kontakt z czynnościami, które lubią, ponieważ często mają poczucie, że nie mają czasu na nic innego niż opiekę nad małżonkiem. Oprócz zwiększenia poziomu niechęci, jaki możesz odczuwać, pozbawianie się czynności, które lubisz, może również negatywnie wpływać na sposób opieki nad współmałżonkiem. Znajdź czas na swoje hobby, nawet jeśli oznacza to, że poprosisz kogoś o zwolnienie cię przez kilka godzin w tygodniu, abyś mógł zająć się swoją pasją. Dbanie o swoje potrzeby psychiczne, emocjonalne i duchowe jest tak samo ważne, jak dbanie o małżonka. Na szczęście można cieszyć się wieloma pasjami bez wychodzenia z domu, takimi jak czytanie, robienie na drutach, joga, malowanie, medytacja i spędzanie czasu z dorastającymi wnukami.

Ćwicz, aby złagodzić stres. Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia emocjonalnego i fizycznego, co jest korzystne zarówno dla ciebie, jak i małżonka. Poświęcenie kilku minut dziennie na spacery, bieganie, uczestnictwo w tai chi lub jodze lub jazdę na rowerze może poprawić samopoczucie emocjonalne i fizyczne Być może będziesz w stanie ćwiczyć ze współmałżonkiem na wczesnych etapach demencji, co daje szansę na nawiązanie kontaktu z małżonkiem i wsparcie jego fizycznego oraz psychicznego samopoczucia.

Koszyk
Scroll to Top