Regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia wszystkich osób, w tym osób niepełnosprawnych.
Aktywność taka może pomóc:
- Wzmocnić swoje serce
- Zbudować silne mięśnie
- Złagodzić stres
- Poprawić swój nastrój
- Poczuć się lepiej
Zanim zaczniesz:
- Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat rodzajów aktywności fizycznej, które są dla Ciebie odpowiednie. Jeśli zażywasz leki, upewnij się, że może to wpłynąć na reakcję twojego organizmu na aktywność fizyczną.
- Dobrze jest również porozmawiać z wyszkolonym specjalistą do ćwiczeń. Znajdź blisko siebie centrum fitness, które jest wygodne i dostępne. Zapytaj, czy mają doświadczenie w pracy z osobami z podobnymi niepełnosprawnościami.
- Ćwicz przez 2 godziny i 30 minut w tygodniu w ćwiczenia aerobowe o umiarkowanym natężeniu.
- Wybierz zajęcia aerobowe (działania przyspieszające bicie serca), takie jak szybkie chodzenie, spacerowanie na wózkach inwalidzkich, pływanie lub grabienie liści.
- Zacznij powoli i rób, co możesz. Nawet 5 minut aktywności fizycznej przynosi korzyści zdrowotne. Z czasem możesz rozbudowywać więcej.
Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie przynajmniej 2 dni w tygodniu.
- Obejmują one działania takie jak pompki lub podnoszenie ciężarów. Wybierz zajęcia, które działają korzystnie na Twoją niepełnosprawność.
- Możesz potrzebować kogoś, kto pomoże lub poprowadzi niektóre działania wzmacniające mięśnie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub przeszkolonym specjalistą.
- Jeśli możesz, spróbuj pracować z mięśniami, których używasz rzadziej z powodu niepełnosprawności.
- Znajdź wsparcie i trzymaj się go.
- Zabierz ze sobą przyjaciela, szczególnie jeśli próbujesz nowej aktywności..
- Jeśli nie osiągniesz celu dotyczącego aktywności fizycznej, nie poddawaj się. Zacznij od jutra.
- Bądź aktywny zgodnie ze swoimi umiejętnościami i predyspozycjami. Pamiętaj, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna!