Seniorze! Zrób coś dla siebie zawodowo!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jesteście świetnymi specjalistami, ekspertami doświadczonymi w swojej dziedzinie, Wasza wiedza jest niezwykle cenna dla organizacji. Być może jednak nie są Wam obce przynajmniej niektóre z obaw, z którymi borykają się dzisiejsi pracownicy.  Obawy te są naturalne i wynikają z tempa, w jakim przyszło nam żyć i pracować. Pytanie brzmi, czy pozwalamy im zawładnąć swoim umysłem i paraliżować go strachem, jak sobie z nimi radzimy, co robimy, żeby przekuć je w sukcesy?

Pewnie choć raz zdarzyło Wam się myśleć nad następującymi kwestiami:

  • Czy jesteście wystarczająco dobrzy, czy Wasi pracodawcy dostrzegają to, że jesteście ekspertami? Czy podołacie ich oczekiwaniom, mimo że jesteście coraz starsi?
  • Czy dacie radę pracować do 67 roku życia? Czy firma nie zechce zastąpić Was kimś młodszym?
  • Czy możecie i potraficie się dalej uczyć? Czy szkolenia nie będą dla Was zbyt trudne, zaawansowane, za szybko prowadzone?
  • Czy jeśli pójdziecie na szkolenie, Wasz pracodawca nie pomyśli, że brak Wam kompetencji?
  • Czy koledzy z pracy nie będą zdziwieni, nie wyśmieją Cię, że nagle chcecie się uczyć?
  • Po co właściwie macie się rozwijać? Czy w Waszym wieku ma to jeszcze sens? Czy nie jest za późno?
  • Czy będziecie w stanie pracować i jednocześnie się uczyć? Czy nie narobicie sobie zaległości w pracy? Czy rozwój nie będzie dla Was za dużym obciążeniem?

Obawy tego typu są naturalne i mogą towarzyszyć nawet takim specjalistom, jak Wy. Co możecie robić, aby jeszcze lepiej je minimalizować?

Przede wszystkim powiedzcie, swojemu przełożonemu, że zastanawiacie się nad takimi kwestiami. Opowiedzcie mu o barierach, które utrudniają Wam aktywność rozwojową – bez względu na to, czy są one obiektywne, czy subiektywne. Poniżej znajdziecie porady jak do takiej rozmowy się przygotować.

  • Jeśli taka rozmowa jest dla Ciebie zbyt stresująca spróbuj omówić te kwestie w swoim zespole, z osobami, z którymi masz dobry kontakt, przed którymi nie boisz się otworzyć. Być może współpracownicy mają podobne dylematy.
  • Zastanów się, czy znasz dostępne dla siebie w organizacji formy rozwoju. Rozważ, czy któraś z nich Cię interesuje i byłbyś jej w stanie spróbować, co może Ci w tym pomóc, jakiego wsparcia potrzebujesz.
  • Zrób analizę korzyści, jakie przyniesie Ci taka aktywność i poświęceń, które będziesz musiał poczynić. Sprawdź, która strona przeważa i co możesz zrobić, aby ponosić, jak najmniejsze koszty różnego typu.
  • Zastanów się, jakie formy uczenia się są dla Ciebie najlepsze. Czy wolisz tradycyjne książki, szkolenia z trenerem, zdobywanie wiedzy w miejscu pracy? A może lubisz korzystać podczas nauki z nowoczesnych technologii?
  • Zastanów się, jak zdobywane umiejętności możesz wykorzystać w pracy, kiedy jesteś na szkoleniu lub uczysz się od kogoś, pytaj o to zawsze swojego rozmówcę, partnera, trenera. Kiedy będziesz widział celowość swoich działań i ich przełożenie na codzienne zadania łatwiej będzie Ci podjąć trud.
  • Nie bój się prosić o wsparcie, pomoc, dodatkowe wyjaśnienia, możliwości ćwiczenia nowych kompetencji. Włącz w swój rozwój swojego szefa, a także kolegów z zespołu. Może stworzycie grupę, w której będziecie się wymieniać materiałami ze szkoleń lub znalezionymi w Internecie, ciekawymi publikacjami?
  • Jeśli jakaś forma rozwojowa jest dla Ciebie nieodpowiednia (np. nie przyswajasz za jej pomocą wiedzy, zabiera Ci to zbyt dużo czasu, męczy Cię taki sposób pracy) nie bój się jej porzucić i spróbować innych. Powiedz o tym swojemu przełożonemu, trenerowi. Narzędzia rozwojowe mają służyć Tobie, a nie Ty im.

 

 • Pamiętaj, że istnieje dużo możliwości rozwoju. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, która dla Ciebie będzie najlepsza, próbuj różnych po kolej. Bierz przy tym pod uwagę swoje preferencje. Jeśli np. nie lubisz czytać może lepszą formą przyswajania informacji będą dla Ciebie audiobook’i (książki, które czyta lektor, a które można odtworzyć z nagrania). Jeśli nie masz czasu na udział w konferencji może zainteresują Cię webinary – ich internetowe odmiany. Jeśli nie lubisz czytać z ekranu monitora może wystarczy wydrukować raport, podręcznik, prezentację.
Koszyk
Scroll to Top