Bariery ograniczające aktywność fizyczną seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Do starego powiedzenia „sport to zdrowie” należałoby dodać „w każdym wieku”. O korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej wśród seniorów można przeczytać w poprzednich naszych artykułach, mimo to jednak wielu z nich ma opory przed uprawianiem sportu. Spróbujemy dziś przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska i przekonać niedowiarków, że nie ma czego się obawiać! 🙂 

Jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających pomyślne starzenie się jest regularna aktywność fizyczna. Zapobiega ona także przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom, pomaga także walczyć z nadwagą, korzystnie wpływa również  na naszą kondycję.  Sport dla Seniora jest także jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym takim jak nadciśnienie czy cukrzyca. 

PAMIĘTAJMY! Nasze samopoczucie po 50 roku życia bardzo często jest konsekwencją wcześniejszego stylu życia, jak i też tego czy dbaliśmy o nasze ciało na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów starzenia. Dlatego też trening Seniora powinien być uzależniony od obecnego stanu zdrowia, aktualnej kondycji fizycznej oraz wcześniejszych doświadczeń wysiłkowych.  Warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna Seniora może znacząco podnieść jakość życia i poprawić zdrowie.

Jedną z barier, które w znaczący sposób ograniczają udział osób starszych w różnych formach aktywności fizycznej jest wszechobecnie panujący stereotyp osoby starszej jako niedołężnej,  uzależnionej od pomocy innych oraz mającej trudności w poruszaniu się i wykonywaniu podstawowych czynności w domu. Tymczasem, jak wynika z badań, większość seniorów cieszy się dobrym zdrowiem, jest sprawna ruchowo i prace domowe nie stanowią dla nich problemu.  Inną przeszkodą, jednak nie mniej istotną jest przekonanie, że  u starszych osób, które cierpią na ograniczenia lub schorzenia narządu ruchu, aktywność fizyczna może nasilać dolegliwości bólowe. Jednakże, w wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie – odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko tych przypadłości nie zwiększają, ale mogą je zmniejszyć i złagodzić. Bardzo wielu seniorów nie ćwiczy, ponieważ zniechęca je przekonanie, że aktywność fizyczna musi być intensywna i długotrwała.

PAMIĘTAJMY! Aktywność fizyczna ma nam sprawiać przyjemność. Jeśli nie lubimy niektórych ćwiczeń czy zajęć, nie zmuszajmy się do ich wykonywania. Lepiej jest znaleźć coś, co naprawdę pozwoli nam czerpać radość z podejmowanych działań. Wówczas szanse na to, że chętnie i regularnie będziemy spędzać swój  czas na zajęciach ruchowych, znacznie wzrosną.

Poniżej kilka wskazówek, które mogą ułatwić włączenie różnych form aktywności fizycznej w codzienny plan zajęć:

    • Warto zacząć powoli, niezbyt długo i niezbyt intensywnie. Na początek warto robić ćwiczenia przez pięć – dziesięć minut – może to być krótki spacer lub jazda na rowerze,  z każdym tygodniem zwiększając czas ćwiczeń o kilka minut.
    • Najpierw rozgrzewka! Nie można zapominać o rozciąganiu przed i po ćwiczeniach.
    • Pamiętajmy, że trzeba traktować siebie najlepiej jak można. Jeśli cokolwiek sprawia ból – należy natychmiast zwolnić! Jeśli z kolei coś sprawia nam wielką przyjemność – zróbmy więcej niż planowaliśmy!
    • Różnorodność to klucz do sukcesu. Postarajmy się tak zaplanować własną aktywność fizyczną, tak, by była zróżnicowana. Warto więc połączyć spacery, jazdę na rowerze, pływanie itp.
    • Nagrody. Postawmy sobie jakiś cel, i kiedy już go osiągniemy, sprawmy sobie jakąś drobną przyjemność.
    • Picie wody. Co dziesięć – dwadzieścia minut trzeba zrobić sobie przerwę w treningu i wypić minimum pół szklanki wody.
    • Współtrenujący. Uprawiajmy ćwiczenia z przyjacielem, przyjaciółką, sąsiadką czy rodziną. Nawzajem można dodać sobie otuchy, zachęcić się wzajemnie do osiągnięcia postawionych sobie celów.
    • Pomoc profesjonalisty. Jeśli nawet zwykle nie korzystamy z usług trenera personalnego, warto zafundować sobie godzinę z fachowcem, który nauczy nas podstaw, które później wykorzystamy w naszych treningach.
  • Porozmawiaj  z lekarzem! Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą lub mamy inne, nawet małe problemy ze zdrowiem, koniecznie poradźmy się lekarza!
Koszyk
Scroll to Top
Skip to content