Opieka nad osobą starszą – od czego zacząć? 10 praktycznych wskazówek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jeśli martwisz się o to, czy starszy krewny lub ukochana mama czy dziadek ma problemy z opieką nad sobą, być może nadszedł czas, aby zaoferować swoją pomoc. Zanim jednak zaczniesz pomagać osobie starszej, poświęć trochę czasu na przeanalizowanie jej potrzeb i zaplanowanie działań. Starszy człowiek może potrzebować kompleksowej pomocy w zakresie opieki medycznej, a może jedynie potrzebne mu jest dodatkowe wsparcie podczas codziennych zajęć. Jeśli nie wiesz od czego zacząć i stoisz przed wyzwaniem rozpoczęcia opieki nad osobą starszą – przedstawimy 10 najważniejszych kroków, które pomogą Ci ją zaplanować troskę i uporządkować najważniejsze informacje.

KROK 1 – Zbadaj potrzeby

Zacznij od rozmowy ze swoim krewnym, aby dokładnie ocenić jego potrzeby. Zanim będziesz mógł zapewnić opiekę nad osobą starszą, musisz dowiedzieć się, jaki rodzaj pomocy będzie najlepszy.
W zależności od ogólnego stanu zdrowia osoby starszej i tego, jak dobrze może ona wykonywać swoje codzienne obowiązki, Twoja podopieczna może wymagać okazjonalnej pomocy albo stałego wsparcia. Zastanów się, czy osoba starsza ma trudności z zarządzaniem podstawowymi obowiązkami, takimi jak spożywanie posiłków, poruszanie się po domu, ubieranie się czy dbanie o higienę. Jeśli tak, Twoja podopieczna może potrzebować wsparcia w domu. W wypadku, gdy krewny jest w stanie wykonywać większość swoich codziennych czynności bez pomocy, konieczne będzie zapewnienie okazjonalnej opieki

KROK 2 – Angażuj!

Pamiętaj by angażować osobę starszą w decyzje co do opieki nad nią, w możliwie jak największym stopniu. Jeśli Twoja ukochana osoba czuje, że inni ludzie dokonują wszystkich wyborów dotyczących jej bez jej udziału, może być bardziej zamknięta na otrzymywanie pomocy. Aby pomóc jej poczuć się bardziej niezależną i jednocześnie kontrolować sytuację, uwzględnij ją we wszystkich rozmowach i decyzjach dotyczących opieki. Komunikuj się z nią otwarcie i uczciwie, a także poproś o opinię na temat wszelkich rozważanych opcji. Słuchaj aktywnie wszystkiego, co ma do powiedzenia na temat swoich potrzeb lub uczuć na temat opcji opieki, które rozważasz. Jeśli ma jakiekolwiek zastrzeżenia, wysłuchaj ich bez lekceważenia i postaraj się rozwiać obawy.

KROK 3 – Przygotuj dom

Zadbaj o udogodnienia i pomoce w domu osoby starszej. Niezależnie od tego, czy mieszka ona mieszka samodzielnie czy też nie, możesz jej pomóc, czyniąc jej środowisko domowe bezpieczniejszym i bardziej dostępnym. Porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą na temat modyfikacji, które najbardziej przyniosą korzyści i usprawnienia w domu Twojej podopiecznej.  Na przykład może ona potrzebować uchwytu pod prysznic, który ułatwi codzienne kąpiele –> Uchwyt, specjalnego stolika ułatwiającego spożywanie posiłków –>Stolik czy też prozaicznego narzędzia do otwierania słoików –> Otwieracz.

KROK 4 – Nie zapominaj o aktywności

Pomóż swojej podopiecznej pozostać w miarę możliwości aktywnym. Zaleca się, aby osoby starsze miały co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w każdym tygodniu. Aby pomóc utrzymać ukochaną osobę zdrową i szczęśliwą, zachęć ją do włączenia do jej codziennego życia aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak by skonsultować ten temat z lekarzem lub fizjoterapeutą  i dopytać o rodzaj, ilość oraz w ogóle możliwości podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, którą można bezpiecznie wykonywać. Poszukaj przyjemnych zajęć, które możesz zrobić razem z ukochaną osobą starszą, takich jak spacery na łonie natury lub praca w ogrodzie.

KROK 5 – Miej oko na wszelkie niepokojące objawy

Pozostań zaangażowany w opiekę nad swoją ukochaną osobą. Aby być pewnym, że Twoja podopieczna otrzyma najlepsze możliwe wsparcie, rozmawiaj z nią i jej lekarzem, aby zapoznać się z najważniejszymi problemami, z którymi mamy do czynienia. Miej oko na wszelkie nowe lub nasilające się objawy. Jeśli krewna ma problemy z zapamiętaniem, na przykład aby wziąć leki, szukaj sposobów, by ułatwić jej to zadanie, możesz zakupić kasetkę na leki –> Kasetka na leki lub regularnie dzwonić do niej, by przypomnieć o zażyciu tabletek. Uważaj na typowe znaki ostrzegawcze możliwych nasilających się problemów zdrowotnych, takich jak zapominanie, brak koordynacji, utrata masy ciała lub zmiany apetytu, a także zmiany nastroju lub zachowania. Zwróć również uwagę na oznaki depresji lub lęku, takie jak drażliwość, smutek, brak energii lub utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś cieszyły Twoją ukochaną osobę. Warto wtedy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty.

KROK 6 –  Socjalizacja

Zachęć swoją podopieczną do spotkań towarzyskich. Starsi dorośli, którzy spędzają czas z przyjaciółmi, pozostają fizycznie, emocjonalnie i psychicznie zdrowsi niż ci, którzy relaksują się w samotności. Nakłaniaj ukochaną osobę do jak największej aktywności towarzyskiej, nawet jeśli miałaby to być po prostu rozmowa przez telefon z przyjacielem. Jeśli nie ma ona zbyt wielkiej sieci społecznościowej, możesz zaproponować udział w zajęciach dla seniorów w okolicy. Oferta zajęć dla seniorów w każdym mieście jest bardzo bogata, możesz poszukać takich aktywności w internecie i zaproponować kilka z nich. Wiele starszych osób z przyjemnością korzysta również ze spędzania wolnego czasu ze swoimi wnukami.

KROK 7 – Codzienne sprawy

Oferuj pomoc w pracach domowych i codziennych obowiązkach. W miarę postępowania chorób osób starszych zarządzanie codziennymi obowiązkami, takimi jak gotowanie, sprzątanie i zakupy spożywcze, może stać się coraz trudniejsze. Porozmawiaj więc z ukochaną osobą o tym, co możesz zrobić, aby pomóc jej zaspokoić te potrzeby. Na przykład możesz usiąść z nią raz w tygodniu, aby napisać listę zakupów, a następnie udać się do sklepu i kupić to, czego potrzebuje. Jeśli ma trudności z prowadzeniem samochodu, oferują jej przejazdy na wizyty lekarskie, do sklepu lub w inne miejsce, do których musi regularnie chodzić.

KROK 8 – Finanse równie ważne

Porozmawiaj ze swoim podopiecznym o finansach. Istnieje wiele wydatków i trudności finansowych związanych ze starzeniem się, od radzenia sobie z rachunkami medycznymi, aż do pokrycia kosztów udogodnień w domu. Jeśli Twój starszy krewny jest na emeryturze, może potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego na pokrycie swoich wydatków. Porozmawiaj z nim o tym, jakimi środkami dysponuje i opracuj plan, który pomoże mu w razie potrzeby. Na przykład, jeśli chce nadal mieszkać w domu, ale nie może sobie pozwolić na obecny czynsz lub kredyt hipoteczny, możesz omówić pomoc w znalezieniu mieszkania, które mieści się w jej budżecie. Uwaga: Osoby starsze są szczególnie narażone na oszustwa, więc upewnij się, aby je zakomunikować i próbować uchronić je przed możliwymi zagrożeniami (np. wyłudzenia metodą „na wnuczka”).

KROK 9 – Ty również proś o pomoc!

Skontaktuj się z rodziną i przyjaciółmi, aby uzyskać ich wsparcie w opiece. Opieka nad starszym krewnym może być przytłaczająca i czasochłonna. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się oprzeć na swojej sieci kontaktów. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o tym, jak mogą pomóc. Na przykład, możesz zapytać jedno z rodzeństwa, czy mogą one na zmianę pomagać w zakupach spożywczych lub pracach domowych. Prosząc o pomoc, pamiętaj o konkretnych umiejętnościach i zasobach danej osoby. Na przykład, jeśli Twoja ciotka uwielbia gotować, możesz poprosić ją o pomoc w przygotowaniu posiłków dla babci od czasu do czasu.

KROK 10 – Nie zapominaj o sobie!

Myśl o sobie, aby zapobiec wypaleniu. Nie będziesz w stanie dbać o ukochaną osobę, jeśli nie zadbasz o siebie. Upewnij się, że masz trochę czasu, aby dbać o własne zdrowie i robić rzeczy, które lubisz, takie jak praca, hobby lub spędzanie czasu z przyjaciółmi. Jeśli masz problemy ze znalezieniem czasu dla siebie, poproś krewnego lub przyjaciela. Na przykład możesz poprosić brata, aby został z mamą na wieczór, żeby móc wyjść ze swoimi przyjaciółmi. Jeśli potrzebujesz dłuższej przerwy, możesz również rozważyć usługi opieki wytchnieniowej w Twojej okolicy.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content