Jak oswoić starość?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i widać to na każdym kroku.  A jednak starość nadal jest tematem tabu. Młodzi odsuwają ją na bok z myślą „mnie to nie dotyczy„, żartują „starość nie radość” w wieku 30 lat, śmiejąc się z koleżanki, która zauważyła pierwszy siwy włos. Dlatego dzisiaj chcemy trochę Was oswoić z definicją starzenia się. Czym jest starość? Jak wygląda proces starzenia się? I czy da się do niego przygotować?

Definicja starości

Najprościej mówiąc starość to ostatni etap naszego życia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje 3 etapy starości, porządkując je według wieku:

– starość wczesna – wiek podeszły – 60-74 r.ż.

– starość późna – 75-89 r.ż.

– starość bardzo późna – okres długowieczności – powyżej 90 r.ż.

Najczęściej starośc jest jednak opisywana jako proces uwarunkowany biologicznie, fizjologicznie i psychologicznie. To naturalny proces, który postępuje w sposób ciągły w zasadzie już od momentu urodzenia. Jedni z nas starzeją się szybciej, inni wolniej i wpływa na to wiele czynników. Poza predyspozycjami genetycznymi również status ekonomiczny czy styl życia.

Starzenie się fizyczne

Najbardziej zauważalne są zawsze fizjologiczne objawy starzenia się. Kobiety w pierwszej kolejności pomyślą o zmarszczkach, menopauzie i siwych włosach. Mężczyźni o utracie sił fizycznych, możliwych problemach w sferze seksualnej. Niestety trzeba do tego też dopisać cały szereg chorób charakterystycznych dla podeszłego wieku: nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza, reumatyzm, choroby wzroku(np. zaćma, jaskra) i wiele innych.

Wiedzieliście, że na starość tracimy również trochę z naszego wzrostu? Całkiem sporo, bo nawet 5 cm. Dla niższych osób taka zmiana jest zauważalna. Przyczyną są zmiany w kręgosłupie: pogłębiająca się lordoza, zmiana postawy, zmniejszenie wysokości kręgów, a nawet zmiany w stawach biodrowych, kolanach i stopach!

Zmniejszają się też narządy wewnętrzne (np. nerki i wątroba do 90 roku życia są trzykrotnie mniejsze od nerek i wątroby trzydziestolatka) oraz zawartość procentowa wody i tkanki mięśniowej w organiźmie.

Starzenie się psychiczne

Starość to również duże zmiany w obrębie układu nerwowego i psychiki człowieka. Początkowo nie zauważalne, ale jednak postępujące i w wieku podeszłym utrudniające codzienną aktywność.

Nasze funkcje poznawcze w procesie starzenia się zanikają, stąd problemy z pamięcią, zaburzenia słuchu, wzroku, problemy z kojarzeniem, myśleniem.

Starzenie psychologiczne to oddziaływanie czasu na naszą osobę, na nasze emocje, osbowość, duszę.
W literaturze mówi się o psychice starczej, jako szeregu zmian psychicznych w człowieku starzejącym się. Można do nich zaliczyć stopniowe zanikanie zainteresowań, zesztywnienie poglądów(strach przed nowym), utrata bystrości umysłu, chwiejność emocjonalna a nawet izolacja społeczna.

Jak oswoić starość?

Chyba nie da się do końca pogodzić ze świadomością starzenia się. Szczególnie jeśli uświadomimy sobie, ze to ostatni etap życia nieuchronnie prowadzący do jego końca. Ale można wiele zrobić, aby wkroczyć w starość z uśmiechem i aktywnie. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na naszą dietę i tryb życia. Warto zrezygnować z nadużywania alkoholu czy palenia papierosów – z pewnością                z mniejszymi tym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób wątroby. Pamiętajmy o aktywności fizycznej. Ze sprawnym kręgosłupem i silnymi mięśniami dużo dłużej będziemy sprawni w wieku podeszłym. W ramach higieny naszego umysłu warto czytać, nie rezygnować z dokształcania się, rozwijać swoje zainteresowania, aby móc jak najdłużej korzystać z bystrości umysły, dobrej pamięci i pozostawać otwartym na zmieniający się świat.

Starość i droga, która do niej prowadzi nie jest łatwa. Oswojenie się ze starością swoją lub bliskich to bardzo trudne zadanie. Na pewno warto próbować, ale czy da się tak zupełnie pogodzić z przemijaniem? Czy po prostu uczymy się z tym żyć?

Koszyk
Scroll to Top