Bezsenność – co musisz o niej wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Liczba osób cierpiących na bezsenność wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety dużo częściej niż mężczyźni cierpią na tę przypadłość. Należy podkreślić, że wraz z wiekiem zmienia się rodzaj, a tym samym objawy bezsenności. W młodym wieku są to głównie trudność w zasypianiu, charakterystyczne jest późne zasypianie przez co również opóźnione budzenie się. W późniejszym wieku pojawia się problem z ciągłością snu, początkowo krótkotrwały sen, następnie wybudzanie się, jest to typowe zjawisko dla osób starszych.

Rodzaje bezsenności

Bezsenność przygodna (epizodyczna) – bezsenność trwająca do kilku dni, spowodowana jest głównie ostrą reakcją organizmu na stres, zmianą stref czasowych czy też zmianą pracy na zmianową. Taka bezsenność nie wymaga leczenia.

Kolejnym rodzajem jest bezsenność, która trwa do 3 tygodni, nie ma ona określonej nazwy. Jest to przedłużająca się reakcja na stres bądź zaburzenia adaptacyjne. Podczas tego typu bezsenności dopuszczalne jest krótkotrwałe stosowanie leków nasennych.

Gdy jednak objawy bezsenności utrzymują się powyżej 3 tygodni mówimy o bezsenności przewlekłej (chronicznej). Stanowi ona poważny problem kliniczny, a leczenie jej jest długotrwałe oraz skomplikowane. Leczenie nie może się ograniczać jedynie do leków, lecz wymaga również psychoterapii.

Bezsenność trzeba leczyć!

Bezsenność to problem, z którym należy walczyć. W przypadku bezsenności przypadkowej i krótkotrwałej stosuje się farmakoterapię. Często jest to wystarczający sposób leczenia, natomiast stosowanie środków na bezsenność zawsze trzeba konsultować z lekarzem, ponieważ często są to leki uzależniające które stosuje się krótkotrwale.

W przypadku leczenia bezsenności przewlekłej farmakologia to tylko środek pomocniczy, natomiast konieczne są dodatkowe niefarmakologiczne formy terapii. Są nimi psychoedukacja, informacja o zasadach higieny snu, kontrola bodźców, ograniczenie pór snu, techniki relaksacyjne, psychoterapia poznawcza.

Sprawdź czy cierpisz na bezsenność!

Znajdziesz poniżej link do testu, który pomoże Ci ustalić czy możesz cierpieć na bezsenność. Pamiętaj, że po jego wykonaniu, jeśli uzyskasz pozytywny wynik, powinieneś szukać porady u specjalisty.

TEST NA BEZSENNOŚĆ KLIKNIJ TUTAJ

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content