Jak uczynić dom bezpiecznym dla bliskiej osoby z demencją?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Choroba Alzheimera i związane z nią formy demencji mogą powodować zamieszanie i dezorientację w miarę postępu choroby, dlatego najważniejsze jest stworzenie bezpiecznego środowiska dla bliskiej osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Jak uczynić swój dom bezpiecznym dla bliskiej osoby starszej z demencją:

Ułatwienie poruszania się po domu ukochanej osobie z chorobą Alzheimera to kluczowy krok w opiece, który, jeśli zostanie wykonany prawidłowo, może pomóc zmniejszyć jej niepokój i stres.

1. Oceń swój dom.

Zacznij na swoim podwórku i przejdź przez dom, próbując spojrzeć na rzeczy z perspektywy ukochanej chorej osoby. Skontaktuj się z lokalną agencją ds. Starzenia się i Stowarzyszeniem Chorych na Alzheimera. Organizacje te mogą zapewnić specjalistów, którzy mogą przyjść do domu i udzielić dokładnych porad dotyczących bezpieczeństwa. Przechodząc przez dom, rób notatki na temat zmian, które musisz wprowadzić.

2. Sprawdź szafy i przestrzeń do przechowywania.

Sprawdzaj wszelkie niezabezpieczone miejsca i regularnie sprawdzaj lodówkę lub spiżarnię pod kątem przeterminowanej lub spleśniałej żywności. Pozbądź się jakiegokolwiek przedmiotu lub przenieś się do zabezpieczonej „strefy zagrożenia”, która może wyrządzić krzywdę bliskiej osobie starszej.

3. Zmniejsz ryzyko upadków.

Przechodząc przez dom, zastanów się nad wszystkimi obszarami, w których Twoja ukochana osoba może się przewrócić. Jeśli w Twoim domu są schody, upewnij się, że mają poręcz. Rozważ zainstalowanie poręczy przy wannie lub kabiny prysznicowej przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Możesz kupić meble, aby pomóc ukochanej osobie, na przykład dodać poręcze do łóżka ukochanej osoby lub rozkładany fotel, który można podnieść, aby ułatwić wstawanie.

4. Zabezpiecz „strefę niebezpieczną”.

Wybierz jedno miejsce do przechowywania niebezpiecznych przedmiotów. Może to obejmować alkohol, środki czystości lub elektronarzędzia – wszystko, co można pomylić z czymś innym. Zablokuj ten obszar, aby trzymać ukochaną osobę z dala od tych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Używaj blokad przed dziećmi na szafkach i szufladach na wszystkie urządzenia elektryczne, detergenty do prania (kapsułki) i leki.

5. Korzystaj z technologii.

Zastosowanie technologii w domu może pomóc chronić ukochaną osobę i zapewnić Ci spokój ducha. Alarmy z czujnikiem ruchu mogą pomóc ostrzec Cię, jeśli ukochana osoba opuści dom sama. Istnieją również podkładki pod łóżka, maty podłogowe i poduszki do siedzenia, które mogą Cię ostrzec, gdy ukochana osoba wstaje lub nawet wychodzi z pokoju. Rozważ użycie monitora wideo, aby pomóc Ci nadzorować ukochaną osobę w miarę postępu choroby.

Przechodząc przez dom, rozważ następujące wskazówki, aby uczynić go wygodniejszym dla ukochanej osoby z demencją:

 • Przymocuj regały do ​​ścian
 • Rozmieść oświetlenie w taki sposób, aby zminimalizować cienie
 • Regularnie usuwaj z chodnika przed domem liście lub śnieg
 • Wyeliminuj ogólny bałagan i tapety na ścianach, które mogą powodować dezorientację
 • Zadbaj o ogrodzenie podwórka, aby pomóc ukochanej osobie bezpiecznie przebywać na świeżym powietrzu
 • Zainstaluj monitory audio lub wideo w całym domu
 • Zainstaluj krany z regulacją temperatury
 • Usuń noże lub ostre narzędzia kuchenne
 • Usuń zamki z drzwi łazienki
 • Usuń zamek z drzwi sypialni starszej osoby dotkniętej chorobą, aby nie mogła zamknąć się w środku
 • W łazience i kuchni umieść maty antypoślizgowe
Koszyk
Scroll to Top
Skip to content