Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę fizyczną np. drżenie rąk lub nadmierną potliwość. Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny nerwicy natręctw. Na pewno duże znaczenie w rozwoju choroby mają uwarunkowania genetyczne. Jakie są objawy nerwicy natręctw?
Wiele spośród wymienionych poniżej czynników może przyczynić się do wystąpienia nerwicy natręctw:
-
- Nerwica natręctw może być czasem dziedziczna, stąd niekiedy występuje u kilku członków tej samej rodziny.
-
- W co trzecim przypadku przyczyną nerwicy natręctw są stresujące zdarzenia zachodzące w życiu.
-
- Zmiany zachodzące w naszym życiu, takie jak dojrzewanie, narodziny dziecka, podjęcie nowej pracy, powodujące wzrost obowiązków.
-
- Utrzymywanie się nerwicy natręctw przez dłuży czas może doprowadzić do zaburzeń w produkcji serotoniny, substancji chemicznej występującej w mózgu (zwanej również 5HT).
-
- Staranność, drobiazgowość i metodyczność mogą u niektórych osób posunąć się za daleko i przejść w obsesję.
-
- Wysoko rozwinięte wartości moralne i poczucie odpowiedzialności mogą u niektórych osób wywołać szczególnie silne poczucie winy z powodu nieprzyjemnych, obsesyjnych myśli i zachowań, co sprawia, że stajemy się na nie szczególnie uczuleni, a to z kolei sprawia, że występują one częściej.
Objawy nerwicy natręctw
Zespół obsesyjno-kompulsyjny występuje wtedy, gdy:
-
- Nieprzyjemne myśli nie odstępują nas, nawet gdy próbujemy je odsuwać od siebie.
-
- Odczuwamy potrzebę dotykania, lub liczenia określonych przedmiotów, powtarzania tych samych czynności, jak np. ciągłe mycie.
Kto cierpi na nerwicę natręctw?Mniej więcej jedna osoba na pięćdziesiąt cierpi na to zaburzenie w jakimś momencie życia. W Wielkiej Brytanii występuje u około miliona osób, na równi wśród mężczyzn i kobiet. Pierwsze objawy nerwicy natręctw zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania, lub we wczesnej młodości. Nasilenie występowania objawów czasem słabnie a czasem nasila się, a chorzy często nie szukają pomocy przez wiele lat.Jakie są oznaki nerwicy natręctw?
-
- Nawracające myśli (‘obsesje’) wywołujące niepokój, jak na przykład nieprzyjemne słowa, wyrażenia, obrazy w wyobraźni, wątpliwości.
-
- Wielokrotnie powtarzane czynności (‘natręctwa’) mające na celu zmniejszenie poczucia niepokoju; próby korygowania, lub ‘neutralizowania’ nieprzyjemnych myśli poprzez liczenie, wypowiadanie specjalnego słowa, powtarzanie w nieskończoność określonych rytuałów.
Leczenie nerwicy natręctw
Jak radzić sobie z nerwicą natręctw?
-
- Gnębiące myśli łatwiej opanować, jeśli są one regularnie świadomie kontrolowane, np. przez nagranie lub zapisanie obsesyjnych myśli, a następnie wysłuchanie lub przeczytanie zapisu. Ćwiczenia te należy wykonywać codziennie przez ok. pół godziny, powstrzymując się jednocześnie od zachowań natrętnych.
-
- Należy unikać alkoholu jako sposobu na złagodzenie niepokoju.
-
- Myśli o tematyce religijnej warto przedyskutować z osobą duchowną, co pomoże ustalić, czy jest to rzeczywiście nerwica natręctw.
-
- Pomocne mogą być również książki i poradniki.
Pamiętaj, że czasami potrzebna może być pomoc specjalisty. Nie zawahaj się z niej skorzystać, jeśli poczujesz że nie możesz sam poradzić sobie ze swoją chorobą.