Aktywny Senior? I to jak!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jaki jest według Was obraz współczesnego Seniora? Osoba w wieku mniej więcej 65+, spędzająca czas przed telewizorem lub w przychodni u lekarza? Pewnie sporo takich osób funkcjonuje wśród nas. Ale jest też wielu takich, którzy nie wycofują się z życia, ale wyciskają z niego co się da, dołączcie do nich!

Aktywny Senior w XXI wieku

Według badań jakie przeprowadzono na zlecenie Komisji Europejskiej, w Polsce w roku 2014 wskaźnik aktywnego starzenia się wynosił zaledwie 28,1 (przy założeniu, że 100 to sytuacja idealna). Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że nasi Seniorzy nie wykorzystują możliwości jakie daje im Państwo i społeczeństwo do aktywnego starzenia się. Rzeczywiście często można spotkać Seniorów, którzy wycofują się z życia a powinni zadbać o trzy ważne sfery swojego życia.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia i ruch będą oczywiście najbardziej odpowiednie dla osób, które są w pełni sprawne.  Ale również osoba chora potrzebuje ruchu i świeżego powietrza. Przy okazji wpisu o budowaniu odporności polecaliśmy Wam spacer jako najbardziej przystępną formę aktywności. Najlepiej jeśli znajdziecie kogoś do towarzystwa, żeby było przyjemniej.

Jeśli nie spacer to może uprawa ogródka? Joga dla seniorów? Gimnastyka wzmacniająca kręgosłup? Kurs tańca? Wybór możliwości i miejsc jest ogromny. Poszukajcie w swoich miejscowościach.

Aktywność społeczna

Bycie wśród ludzi i z ludźmi to chyba największe potrzeby osób starszych. Nasi seniorzy chcą czuć się potrzebni, ważni. Szczególnie gdy zmierzyli się z utratą partnera, czy przejściem na emeryturę i muszą zdefiniować siebie samych od nowa. Na szczęście XXI wiek przyniósł ze sobą Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby i Centra Seniorów. Znajdziecie je praktycznie w każdej miejscowości. Sama znam osoby, które w Klubie Seniora realizują swoje pasje z młodości i budują wspaniałe, wyjątkowe przyjaźnie.

Wspólne projekty, wycieczki, zajęcia mogą fantastycznie napędzać do życia i nadadzą codzienności nieco koloru.

W Łodzi istnieją Centra Aktywnego Seniora. W Waszych miejscowościach z pewnością też znajdziecie odpowiednie miejsce dla siebie lub swoich bliskich.

Aktywność intelektualna

Uczyć możemy się całe życie. A nawet powinniśmy, bez względu na wiek. U osób starszych szczególnie ważne jest dbanie o to, by intelekt nie starzał się zbyt szybko. Wyobraźcie sobie starszą Panią lub Pana, których jedyną rozrywką jest telewizja, w najlepszym razie radio i prasa (nie ujmując oczywiście mediom ich roli). Dołóżmy do tego naturalne procesy starzenia się. Co nam wyjdzie? Zapewne problemy z pamięcią, spowolnienie wielu procesów myślowych, jak kojarzeni, łączenie faktów, przyswajanie wiedzy i wiele innych.

Można sobie z tym radzić w kilku prostych krokach:

– czytając książki,

– rozwiązując krzyżówki, łamigłówki,

– odwiedzając kina, teatry, muzea, galerie sztuki,

– uczęszczając na dedykowane Seniorom zajęcia edukacyjne (wykłady, seminaria, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne)- głównie organizowane przez Kluby Seniora czy Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Mam nadzieję, że zmotywujecie się do działania i aktywnego życia w późnej dorosłości. Dbamy o swoje zdrowie, dlaczego więc nie dbać o intelekt? Gdyby jednak motywacja nie przychodziła odsyłam do naszego wpisu o motywacji właśnie.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content