Łóżko dla chorego w domu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Łóżko dla chorego w domu to kolejny temat, który chcemy Wam przybliżyć. Szczególnie ważny jeśli mamy opiekować się osobą leżącą. Chodzi o wygodę chorego, naszą jako opiekunów, ale również o dobrą profilaktykę odleżynową.

Techniczne aspekty łóżka dla chorego

Łóżko dla chorego nie powinno być przypadkowe. Powinno być specjalistycznym sprzętem. Możecie takie łóżko kupić, lub wypożyczyć np. w sklepie ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.

Wybierając to najlepsze weźcie pod uwagę kilka technicznych wymagań:

    • regulowany zagłówek (ułatwiający karmienie, zmianę pozycji itp.);
    • lekka konstrukcja;
    • odpowiednio wysokie z możliwością regulacji;
    • nogi łóżka powinny być na kółkach, aby swobodnie można było łóżko przemieszczać;
    • łóżko powinno posiadać boczne barierki, chroniące chorego.

Dodatkowo warto aby doposażyć łóżko dla chorego w uchwyty ułatwiające  wstawanie (mocowane, np.:https://goo.gl/GwPgJ9 lub przenośne, np.https://goo.gl/iF4XiB) przydatnym rozwiązaniem są też uchwyty pomagające w podciąganiu się do pozycji siedzącej. Może to być np. drabinka łóżkowa taka jak ta:https://goo.gl/2mfepa.

Jeśli łóżko nie posiada możliwości regulacji części zagłówkowej dobrym pomysłem jest zakupienie zagłówka przenośnego, takiego jak np. ten https://goo.gl/ht559v.

Niezwykle ważnym aspektem technicznym łóżka dla chorego jest odpowiedni materac. Szczególnie, gdy chory jest osobą nie chodzącą i spędza w łóżku całą dobę. Wówczas należy zakupić materac przeciwodleżynowy. Stosując go ucisk wywierany na ciało chorego podczas leżenia jest zmienny, a to z kolei pobudza krążenie i zapobiega powstawaniu ran odleżynowych.

Istnieje kilka rodzajów materacy, ale najbardziej popularne to materace bąbelkowe (https://goo.gl/BJyiYX) i rurowe, które w zmiennych cyklach rozkładają nacisk falowo(https://goo.gl/ZVUEcW) – to najbardziej skuteczna metoda zapobiegania odleżynom.

Łóżko dla chorego – ochrona

Bardzo ważna jest ochrona łóżka dla chorego. Pozwoli to na zachowanie większej higieny oraz komfortu chorego. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w ochronę dla materaca. Mogą to być pokrowce(https://goo.gl/LtknCF) lub prześcieradła wodoodporne(https://goo.gl/poQmYq).

Można użyć także podkładów. Obecnie rynek medyczny oferuje nam podkłady wielokrotnego użytku (takie, które po zabrudzeniu można prać w wysokiej temperaturze), np.https://goo.gl/xrEBWj.

Wygodniejszą opcją są podkłądy jednorazowe, które po zużyciu wyrzucamy (https://goo.gl/ejECAo).

Nie zapomnijcie o ochronie pościeli – kołdry i poduszki również mogą ulec zabrudzeniu. O ile poszewki łatwo jest wyprać i wymienić na świeże o tyle poduszka lub kołdra nie jest już tak wygodna w praniu. Dlatego świetnym rozwiązaniem na łóżko chorego w domu są wodoodporne poszewki na poduszkę(https://goo.gl/hoRwV5) i na kołdrę(https://goo.gl/cfncfc).

Przygotowanie chorego

Mając przygotowane łóżko dla chorego w domu trzeba jeszcze pomyśleć o przygotowaniu naszego pacjenta. Przede wszystkim kilka zmian bielizny dziennej oraz nocnej. Nocna bielizna powinna być wygodna i komfortowa dla chorego. Ciekawą propozycją są jednoczęściowe kombinezony, jak np. ten https://goo.gl/bt4kjZ .

Szczególnie polecane, gdy nasz podopieczny ma tendencje do odkrywania się nocą, czy zdejmowania pieluchomajtek.

Przy łóżku dla chorego mobilnego warto położyć matę antypoślizgową, która zminimalizuje ryzyko wypadku podczas wstawania z łóżka(https://goo.gl/7aJXf3).

Dobrym rozwiązaniem jest także stolik łóżkowy. Pomocny podczas karmienia osoby leżącej, ale też przydatny dla osoby mobilnej, która je samodzielnie lub potrzebuje powierzchni np. do czytania.

Na rynku dostępnych jest wiele stolików i można wybierać według potrzeb:

 

Dodatkowe pomoce

Opiekując się chorym, który jest mobilny i będzie zmieniał pozycje czy otoczenie można przemyśleć zakup fotela z podnóżkiem. Taki fotel to dobra odmiana dla łóżka, ale także większy komfort np. podczas oglądania telewizji, czytania czy krótkiego odpoczynku w ciągu dnia.  Oczywiście jeśli istnieje ryzyko zabrudzenia fotela (krzesła czy innego mebla przeznaczonego dla chorego) powinniśmy zaopatrzyć się w ochronną nakładkę chłonną (https://goo.gl/4rzzT3).

Bardzo ciekawym gadżetem ułatwiającym wstawanie z takiego fotela czy krzesła jest poduszka do wstawania (https://goo.gl/je9jL7). Za pomocą pneumatycznych siłowników pomaga podczas wstawania i siadania znacznie odciążając stawy.

Przygotowując łóżko oraz miejsce odpoczynku dla chorego w naszym domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jak chociażby poziom samodzielności, rodzaj choroby, sprawność chorego. Od tych rzeczy będzie zależało jakich pomocy powinniśmy szukać, jak dostosować łóżko, w co zainwestować, co okaże się przydatne. Często trzeba przewidywać rozmaite scenariusze. W przypadku wątpliwości warto również poradzić lekarza lub fizjoterapeuty.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content