Odleżyny u osób leżących – jak można im zapobiegać

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Odleżyny są częstsze u pacjentów przykutych do łóżka.

Odleżyny rozwijają się, gdy skóra jest zbyt mocno uciskana, długotrwale w jednym miejscu. Owrzodzenia te nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale mogą prowadzić do infekcji, takich jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie tkanki łącznej i zapalenie osierdzia. Łopatki, kość ogonowa, łokcie, pięty i biodra to najczęstsze miejsca powstawania odleżyn, ponieważ te obszary zawierają mało mięśni i tłuszczu.

Gdy organizm nie wykonuje żadnego ruchu, może to utrudniać prawidłowy przepływ krwi do skóry, pozbawiając ją składników odżywczych i tlenu. Jeśli opiekujesz się osobą leżącą w łóżku, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec odleżynom.

Często zmieniaj pozycje

Kiedy pozycje leżenia będą często zmieniane, nacisk na skórę będzie mniejszy, co zmniejszy ryzyko wystąpienia odleżyn. Dobrym pomysłem jest zmiana pozycji ciała przynajmniej co kilka godzin. Na przykład, jeśli przez jakiś czas osoba chora leży na plecach, należy odwróć się i położyć na boku.

Utrzymuj skórę czystą i suchą

Im czystsza i suchsza jest skóra, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia odleżyn. Zanurz szmatkę do mycia w wiadrze z ciepłą wodą i łagodnym mydłem i umyj nią skórę osoby leżącej. Następnie osusz skórę ręcznikiem. Zbyt mocne pocieranie może prowadzić do podrażnienia skóry.

Użyj poduszek

Innym skutecznym sposobem zapobiegania odleżynom jest umieszczenie poduszek między częściami ciała, które się do siebie dociskają. Zalecane jest umieszczenie poduszki pod kością ogonową, pod ramionami, piętami i łokciami. Jeśli leżysz na boku, lepiej umieścić poduszkę między kolanami i kostkami.

Ćwiczenie

Kiedy nie możesz nawet wstać z łóżka, myśl o ćwiczeniach wydaje się zniechęcająca. Jednak wykonanie kilku różnych ćwiczeń ruchowych w łóżku może pomóc zmniejszyć ryzyko odleżyn. Na przykład możesz zacząć od podniesienia ręki. Po prostu podnieś rękę tak wysoko, jak to możliwe i przytrzymaj ją przez 10 sekund. Powtórz ćwiczenie na drugim ramieniu.

Zakup odpowiedni materac

Ogromną ulgą dla pacjentów leżących i ich opiekunów są materace przeciwodleżynowe. Odpowiednie ich dobranie może całkowicie zapobiec powstawaniu odleżyn. Ogromny wybór materacy w bardzo rozsądnych cenach odnajdziesz pod tym linkiem: MATERACE.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content