Oswoić chorobę: zaćma

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chorób oczy boimy się równie mocno, jak cukrzycy czy chorób serca. Nic w tym dziwnego – utrata wzroku to utrata naszego podstawowego narzędzia w codziennym życiu. Często spotykaną chorobą oczu obok jaskry jest zaćma. To właśnie zaćmie dziś przyjrzymy się bliżej. Warto wiedzieć czym jest zaćma, jakie są jej objawy i czy można jej zapobiegać?

Zaćma – czym jest?

Z powodu zaćmy cierpi około 800 tysięcy osób w naszym kraju. Jest to choroba, która atakuje głównie osoby po 70 roku życia (choć przytrafia się również młodszym).  W oku każdego człowieka znajduje się soczewka, która skupia obraz na siatkówce i jest ważnym elementem w procesie widzenia. Jej zmętnienie powoduje utratę ostrości wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet jego utratę. Wynika to z naturalnego procesu starzenia się soczewki, dlatego najczęściej mówimy o zaćmie starczej.

Objawy zaćmy

Podstawowe objawy zaćmy to:

    • widzenie kolorów mniej intensywnie,

 

    • swędzenie, zmęczenie i łzawienie oczu,

 

    • utrata ostrości widzenia,

 

    • częsta potrzeba wymiany szkieł korekcyjnych na silniejsze,

 

    • duża wrażliwość na światło.

Ponieważ istnieje kilka rodzajów zaćmy w zależności od jej umiejscowienia problemy ze wzrokiem podczas rozwoju choroby również mogą być inne. Dla zaćmy korowej (mętnienie soczewki na obwodzie) charakterystyczne jest pogorszenie widzenia po zmroku.  W przypadku zaćmy jądrowej (mętnienie na środku soczewki) chory widzi gorzej w jasnym oświetleniu i w słoneczny dzień.

Zaćma – diagnoza i leczenie

Diagnoza zaćmy jest oparta na wywiadzie lekarskim oraz pełnym badaniu okulistycznym.  Jedyną skuteczną i stosowaną metodą leczenia tej choroby jest operacja, o której wykonaniu decyduje lekarz okulista. Zwykle wskazaniem jest silne zaburzenie funkcjonowania chorego w życiu codziennym lub gdy zaćma może powodować inne problemy ze wzrokiem, np. wywoływać jaskrę. Decyzja o konieczności wykonania operacji jest decyzją lekarza.

Operacja polega na wszczepieniu sztucznej soczewki, która będzie służyć choremu już do końca jego życia. Po operacji w zasadzie od razu pacjent powinien odczuć poprawę widzenia. Sam zabieg jest krótki i wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Niestety medycyna nie daje nam jednoznacznych wskazówek czy da się uniknąć zaćmy. Warto jednak pamiętać,  aby szanować swoje oczy i dbać o nie przez całe życie. Ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie używek czy niebezpiecznych dla oczu czynników (np. promieniowanie podczerwone) będzie z pewnością działało na naszą korzyść.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content