Doznanie udaru mózgu jest wydarzeniem zmieniającym życie na wiele sposobów. Nawet jeśli udar którego doznał Twój bliski był niewielki, najprawdopodobniej będziesz musiał zmierzyć się z cierpieniem i jakimś stopniem niepełnosprawności członka rodziny po wyjściu ze szpitala. Najlepszym sposobem na sprostanie temu wyzwaniu jest upewnienie się, że wszystko jest przygotowane w mieszkaniu lub w domu, aby wesprzeć rekonwalescenta w tej nowej sytuacji, i pomóc osobie chorej wrócić do codziennego życia.
Nauka opieki nad pacjentem po udarze w domu w dużej mierze polega na postawieniu się w sytuacji osoby, która go przeżyła. Ważne jest również zrozumienie komplikacji medycznych, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Możesz spodziewać się, że wracając do domu z chorym, wrócisz również z przepisanymi lekami, planami rehabilitacji i zaleceniem utrzymywania pod kontrolą czynników ryzyka, takich jak cholesterol i ciśnienie krwi. Zaplanowanie opieki i urządzenie odpowiednio mieszkania z wyprzedzeniem może pomóc w szybszym zorganizowaniu życia osoby po udarze i znacznie je ułatwi.
Spis treści
ToggleCzy Twój dom jest gotowy na potrzeby osoby po udarze?
Ważnym zagadnieniem podczas przygotowań do opuszczenia szpitala po udarze, jest ocena bezpieczeństwa w domu i jego przygotowania do nowych wyzwań dnia codziennego. Zaangażowanie pacjenta i jego rodziny oraz planowanie wypisu po chorobie jest bardzo ważne, aby zapewnić pacjentowi wszystkie zasoby, których może on potrzebować, aby zmaksymalizować powrót do zdrowia w bezpiecznym środowisku.
Wskazówki dotyczące adaptacji poszczególnych pomieszczeń w domu
KUCHNIA
To pomieszczenie, w którym spędzamy na co dzień wiele czasu. Poszukaj zatem pomocy kuchennych, dzięki którym przygotowywanie posiłków dla osoby po udarze będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Zdobądź antypoślizgowe maty, aby Twoje miski i deska do krojenia nie przesuwały się (znajdziesz takie tutaj: Podkładki) Możesz także kupić specjalne naczynia kuchenne, które można łatwo podnieść i przenieść z kuchenki na blat (np. taki Talerz).
Dodatkowo:
- Zastąp tradycyjne półki koszami lub wysuwanymi półkami
- Kup kuchenkę mikrofalową, by używać jej zamiast piekarnika
Te narzędzia mogą również pomóc w przygotowaniu posiłków:
- Naczynia z wygodnymi uchwytami: Uchwyt na kubek
- Chwytaki ułatwiające dotarcie do przedmiotów na wysokich półkach
- Otwieracz puszek i słoików: Otwieracz
- Specjalny zestaw sztućców noże, które pomogą w jedzeniu przy mniejszym wysiłku: Sztućce
ŁAZIENKA I TOALETA
To drugie najbardziej istotne pomieszczenie w domu i tutaj najłatwiej o wypadek. Zadbaj zatem o odpowiednie wyposażenie w tym miejscu.
- Ława lub krzesło pod prysznic, dzięki czemu można wygodnie usiąść podczas mycia Krzesło prysznicowe
- Antypoślizgowe maty pod prysznicem lub do wanny, aby zapobiec upadkom
- Specjalne przyrządy do mycia głowy i całego ciała Przyrząd do mycia głowy
- Poręcze i uchwyty do toalety czy wanny ułatwiają wstawanie i siadanie Uchwyt do wanny
SYPIALNIA
W tym miejscu szczególnie musimy zadbać o komfort, ale nie możemy zapominać o bezpieczeństwie chorego.
- Łóżko, które podnosi się i obniża za pomocą przycisku
- Specjalne chwytaki pomagające w ubieraniu się (np. skarpetek) Chwytak do ubrań
- Zainstaluj również lampki nocne z czujnikami ruchu wzdłuż schodów, korytarzy i w całym domu, by ułatwić poruszanie się po zmroku.
Po udarze prawdopodobnie chcesz by Twój bliski wrócił jak najszybciej do swojego życia i dawnej sprawności. Udar może jednak zmienić wiele rzeczy w Twoim życiu i w życiu Twojego bliskiego. Niektóre z tych zmian są krótkoterminowe, podczas gdy inne mogą trwać dłużej. Jeśli jednak lekarz wypisał ze szpitala do domu bliską Ci osobę – jak widzisz wciąż możesz zrobić wiele, aby zachować bezpieczeństwo i zdrowie podczas powrotu chorego do zdrowia.