Czy Twój dom spełnia potrzeby osoby po udarze mózgu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Doznanie udaru mózgu jest wydarzeniem zmieniającym życie na wiele sposobów. Nawet jeśli udar którego doznał Twój bliski był niewielki, najprawdopodobniej będziesz musiał zmierzyć się z cierpieniem i jakimś stopniem niepełnosprawności członka rodziny po wyjściu ze szpitala. Najlepszym sposobem na sprostanie temu wyzwaniu jest upewnienie się, że wszystko jest przygotowane w mieszkaniu lub w domu, aby wesprzeć rekonwalescenta w tej nowej sytuacji, i pomóc osobie chorej wrócić do codziennego życia.

Nauka opieki nad pacjentem po udarze w domu w dużej mierze polega na postawieniu się w sytuacji osoby, która go przeżyła. Ważne jest również zrozumienie komplikacji medycznych, z którymi przyjdzie się zmierzyć.  Możesz spodziewać się, że wracając do domu z chorym, wrócisz również z przepisanymi lekami, planami rehabilitacji i zaleceniem utrzymywania pod kontrolą czynników ryzyka, takich jak cholesterol i ciśnienie krwi. Zaplanowanie opieki i urządzenie odpowiednio mieszkania z wyprzedzeniem może pomóc w szybszym zorganizowaniu życia osoby po udarze i znacznie je ułatwi.

Czy Twój dom jest gotowy na potrzeby osoby po udarze?

Ważnym zagadnieniem podczas przygotowań do opuszczenia szpitala po udarze, jest ocena bezpieczeństwa w domu i jego przygotowania do nowych wyzwań dnia codziennego. Zaangażowanie pacjenta i jego rodziny oraz planowanie wypisu po chorobie jest bardzo ważne, aby zapewnić pacjentowi wszystkie zasoby, których może on potrzebować, aby zmaksymalizować powrót do zdrowia w bezpiecznym środowisku.

Wskazówki dotyczące adaptacji poszczególnych pomieszczeń w domu

KUCHNIA

To pomieszczenie, w którym spędzamy na co dzień wiele czasu. Poszukaj zatem pomocy kuchennych, dzięki którym przygotowywanie posiłków dla osoby po udarze będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Zdobądź antypoślizgowe maty, aby Twoje miski i deska do krojenia nie przesuwały się (znajdziesz takie tutaj: Podkładki) Możesz także kupić specjalne naczynia kuchenne, które można łatwo podnieść i przenieść z kuchenki na blat (np. taki Talerz).

Dodatkowo:

 • Zastąp tradycyjne półki koszami lub wysuwanymi półkami
 • Kup kuchenkę mikrofalową, by używać jej  zamiast piekarnika

Te narzędzia mogą również pomóc w przygotowaniu posiłków:

 • Naczynia z wygodnymi uchwytami:  Uchwyt na kubek
 • Chwytaki ułatwiające dotarcie do przedmiotów na wysokich półkach
 • Otwieracz puszek i słoików: Otwieracz
 • Specjalny zestaw sztućców noże, które pomogą w jedzeniu przy mniejszym wysiłku: Sztućce

ŁAZIENKA I TOALETA

To drugie najbardziej istotne pomieszczenie w domu i tutaj najłatwiej o wypadek. Zadbaj zatem o odpowiednie wyposażenie w tym miejscu.

 • Ława lub krzesło pod prysznic, dzięki czemu można wygodnie usiąść podczas mycia  Krzesło prysznicowe
 • Antypoślizgowe maty pod prysznicem lub do wanny, aby zapobiec upadkom
 • Specjalne przyrządy do mycia głowy i całego ciała Przyrząd do mycia głowy
 • Poręcze i uchwyty do toalety czy wanny ułatwiają wstawanie i siadanie Uchwyt do wanny

SYPIALNIA

W tym miejscu szczególnie musimy zadbać o komfort, ale nie możemy zapominać o bezpieczeństwie chorego.

 • Łóżko, które podnosi się i obniża za pomocą przycisku
 • Specjalne chwytaki pomagające w ubieraniu się (np. skarpetek) Chwytak do ubrań
 • Zainstaluj również lampki nocne z czujnikami ruchu wzdłuż schodów, korytarzy i w całym domu, by ułatwić poruszanie się po zmroku.

 

Po udarze prawdopodobnie chcesz by Twój bliski wrócił jak najszybciej do swojego życia i dawnej sprawności. Udar może jednak zmienić wiele rzeczy w Twoim życiu i w życiu Twojego bliskiego. Niektóre z tych zmian są krótkoterminowe, podczas gdy inne mogą trwać dłużej. Jeśli jednak lekarz wypisał ze szpitala do domu bliską Ci osobę – jak widzisz wciąż możesz zrobić wiele, aby zachować bezpieczeństwo i zdrowie podczas powrotu chorego do zdrowia.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content