Sposób zaprojektowania i rozplanowania domu może mieć duży wpływ na komfort życia osoby z starszej z problemami z pamięcią. Objawy utraty pamięci, dezorientacji i trudności w nauce nowych rzeczy oznaczają, że ktoś z demencją może zapomnieć gdzie jest, gdzie znajdują się podstawowe produkty, a nawet jaki jest dzień tygodnia.
Chociaż nie jest wskazane wprowadzanie poważnych zmian w domu z dnia na dzień, możesz zrobić kilka prostych rzeczy, które mogą pomóc osobie z demencją kontynuować samodzielne życie w domu. Pamiętaj jednak, by najpierw dokładnie zbadać potrzeby i zaplanować wszystkie udogodnienia.
Spis treści
ToggleLepsze oświetlenie
Większość osób cierpiących na demencję, ale także ogólnie rzecz biorąc osoby starsze preferują korzystanie z lepszego oświetlenia w domu. Odpowiednie światło może pomóc uniknąć zdezorientowania i zmniejszyć ryzyko urazów spowodowanych upadkami naszych podopiecznych.
Oświetlenie powinno być dobrze dobrane, równomierne i możliwe jak najbardziej naturalne.
Postaraj się zwiększyć dopływ naturalnego światła do mieszkania upewniając się, że:
- zasłony są odsłonięte w ciągu dnia
- nie ma niepotrzebnych żaluzji czy rolet
- żywopłoty i drzewa są podcinane, jeśli zasłaniają okno i blokują światło słoneczne
Oświetlenie jest szczególnie ważne na schodach i w toalecie. Przełączniki światła powinny być łatwo dostępne i łatwe w użyciu. Automatyczne czujniki światła mogą być również sporym udogodnieniem.
Ponieważ demencja występuje częściej u osób starszych, ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania wzroku, aby możliwie jak najwcześniej wykryć i leczyć wszelkie problemy.
Nadmiar hałasu
Dywany, poduszki i zasłony pochłaniają hałas w mieszkaniu. Jeśli osoba starsza w swoim domu ma podłogę laminowaną lub winylową, spacerowanie po pokoju może być dość głośne. Tym bardziej jeśli nosi aparat słuchowy, dźwięki te będą słyszalne znacznie bardziej, i mogą one być dla niej bardzo uciążliwe. Dlatego staraj się zmniejszać szum w tle, wyłączając lub przyciszając telewizor czy radio, jeśli nie są używane.
Ważne jest regularne sprawdzanie słuchu, nawet jeśli osoba z demencją ma założone aparaty słuchowe. U osób z problemami z pamięcią objawy mogą ulec pogorszeniu ze względu na problemy ze wzrokiem i słuchem jednocześnie (znane jako głuchota lub podwójna utrata czucia).
Kontrastujące kolory
Demencja może wpływać na odróżnianie kolorów.
Wybieraj więc:
- kontrastujące kolory na ścianach i podłogach
- meble i wyposażenie w jasnych lub odważnych kolorach, które kontrastują ze ścianami i podłogami, w tym łóżka, stoły i krzesła
- kontrastujące kolory drzwi i balustrad, aby je wyróżnić
- deskę sedesową w kontrastowym kolorze do reszty łazienki
- naczynia w kontrastowym kolorze do obrusu lub stołu pomagają zdefiniować krawędzie talerzy i naczyń.
Unikaj odważnych wzorów i pasków, ponieważ mogą być mylące i dezorientujące.
Łazienka i toaleta
Należy dołożyć wszelkich starań, aby chory jak najdłużej samodzielnie lub przy pomocy Opiekuna korzystał z łazienki i toalety. W pomieszczeniach tych można wprowadzić wiele ułatwień, które poprawią poziom bezpieczeństwa chorego i ułatwią mu czynności związane z utrzymaniem higieny.
- Na ścianie, przy której znajduje się wanna lub prysznic należy przymocować uchwyty, natomiast na dno wanny położyć gumową matę antypoślizgową (szeroki wybór uchwytów znajdziesz pod linkiem: Uchwyty łazienkowe)
- Także przed wanną powinien znajdować się antypoślizgowy dywanik
- Wszelkie uchwyty i wieszaki w łazience powinny być dobrze przymocowane
- Podobnie jak w kuchni, w łazience również nie powinny znajdować się meble i przedmioty szklane, a chemiczne środki czystości i kosmetyki powinny być zabezpieczone przed dostępem chorego.
Etykiety i znaki
Pomocne mogą być etykiety i znaki na szafkach i drzwiach, takie jak znak toalety na drzwiach łazienki lub toalety. Znaki powinny być czytelne i jasne, zawierać słowa i odpowiedni obraz kontrastujący z tłem, umieszczone nieco niżej niż normalnie, ponieważ osoby starsze mają tendencję do patrzenia w dół.
Pomocne może być również umieszczenie zdjęć na szafkach i szufladach, aby pokazać, co w nich jest. Na przykład możesz umieścić zdjęcie kubków lub kubków na szafce, która je zawiera.
Alternatywnie, przezroczyste drzwi szafy mogą być świetną pomocą dla osób z demencją, ponieważ mogą wtedy zobaczyć, co jest w środku.
Artykuły gospodarstwa domowego przyjazne demencji
Możliwe jest zakupienie produktów dla domu, które są specjalnie zaprojektowane dla osób z demencją.
Na przykład:
- zegary z dużymi wyświetlaczami LCD pokazującymi dzień i datę oraz godzinę
- telefony z dużymi przyciskami (idealny dla osób z demencją: Przystawka do telefonu)
- organizery na tabletki przypominające o zażywaniu lekarstw (duży wybór takich organizerów znajdziesz pod linkiem: Organizery do leków)
- urządzenia przypominające, które wyświetlają monity dźwiękowe, aby pomóc ludziom pamiętać np. o zamykaniu drzwi.
Upewnij się, że wszystkie stoły są stabilne i mają okrągłe, gładkie krawędzie. Powinny być na odpowiedniej wysokości, aby osoba chora miała łatwy dostęp do posiłków i napojów, oraz odpowiednio wysokie by w razie potrzeby zmieścić pod nimi wózek inwalidzki. Wiele rozwiązań pomocnych w przygotowywaniu i spożywaniu posiłków można znaleźć tutaj: Udogodnienia – posiłki.