5 rzeczy, które należy wiedzieć o stwardnieniu rozsianym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Szacuje się, że stwardnienie rozsiane (SM) dotyka ponad 2,3 miliona ludzi na całym świecie i jest jedną z głównych przyczyn stosowania cewników. W rzeczywistości wiele osób cierpiących na SM zgłasza, że ​​jednym z pierwszych objawów, których doświadczyli, było nietrzymanie moczu. Narodowy Miesiąc Świadomości SM został stworzony, aby zwrócić uwagę na tę chorobę tak, by więcej ludzi na całym świecie mogło dowiedzieć się, jak wpływa ona na osoby obecnie żyjące z tym schorzeniem.

Oto kilka podstawowych faktów, które powinieneś wiedzieć o SM.

Może chorować na nie więcej ludzi, niż się szacuje

Według National SM Society, na stwardnienie rozsiane może cierpieć o wiele więcej osób, niż nam się wydaje. Dzieje się tak, ponieważ lekarze nie mają obowiązku zgłaszania nowych przypadków, a pierwsze objawy SM są często niewykrywalne.

Nie są na razie znane przyczyny powstania SM

Jak dotąd lekarze i badacze nie byli w stanie określić, co dokładnie powoduje, że układ odpornościowy zaczyna atakować centralny układ nerwowy. Nie jest jasne, czy jest to zaburzenie genetyczne, ale wydaje się oczywiste, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na zachorowanie na SM. Na przykład kobiety są prawie trzykrotnie bardziej narażone na zapadnięcie na to schorzenie. Palenie papierosów również może pogorszyć objawy.

Istnieje niezliczona ilość objawów

Nie jest możliwe by osoby ze stwardnieniem rozsianym miały dokładnie takie same objawy, mogą się one bowiem różnić między sobą, w zależności od poziomu stanu zapalnego, stanu zdrowia chorego itp. Najczęstsze objawy SM to zmęczenie, drętwienie kończyn, mrowienie, trudności w chodzeniu i nietrzymanie moczu.

Można przetrwać lata bez nawrotu choroby

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na SM, dostępne są leki, które mogą złagodzić objawy. Istnieją również rozwiązania technologiczne i terapeutyczne, które pomagają pacjentom świetnie radzić sobie z symptomami choroby. Z tego powodu można przez lata nie doświadczać żadnych nowych, ani nasilających się objawów.

SM nie jest uważane za śmiertelną chorobę

SM zmienia życie, ale zwykle nie jest śmiertelne. W rzeczywistości osoby z SM powinny cieszyć się normalną długością życia, z wyjątkiem bardzo rzadkich sytuacji. Ważne jest, aby w miarę możliwości praktykować zdrowy tryb życia, przyjmować przepisane leki i planować regularne wizyty u lekarza.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content