Jak wybrać właściwe buty?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wiele osób starszych i niepełnosprawnych ma kłopoty z chodzeniem z powodu różnych schorzeń, dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich butów. Aby jak najdłużej móc poruszać się w wygodny i możliwie samodzielny sposób, należy chodzić we właściwym obuwiu. 

W wielu schorzeniach u ludzi niepełnosprawnych i starszych stopy są szczególnie wrażliwą częścią ciała. Stopa ma trzy punkty podparcia: piętę, pierwszą kość śródstopia oraz piątą kość śródstopia. Utrata któregoś z tych punktów powoduje niestabilność chodu oraz poważne deformacje w stawach kolanowych i biodrowych. Aby zapobiec tym deformacjom, a także poruszać się w możliwie jak najbardziej wygodny sposób, należy dobrać odpowiednie obuwie. Jakie zaś one powinny być?

    • podeszwa →powinna być miękka, sprężysta i łatwo zginająca się, a więc elastyczna – ułatwia ona bowiem pracę wszystkich mięśni.
    • nosek → powinien być szeroki, but wówczas umożliwia swobodne ułożenie palców stopy. wąskie czubki sprzyjają deformacji palców i tworzeniu się halluksów. Dodatkowo zdeformowanie stawu przy dużym palcu prowadzi do utraty jednego z punktów podparcia i wykoślawienia pięty.
    • zapiętek → powinien być sztywny i wąski, ponieważ utrzymuje piętę we właściwej pozycji. Przy miękkim zapiętku lub jego braku tłuszcz, który znajduje się pod guzem piętowym, przesuwa się na boki. Wówczas poruszając się, nie posiadamy właściwej i naturalnej amortyzacji.
    • obcas →  nie powinien być wyższy niż 4 cm, ponieważ wyższy obcas może spowodować uszkodzenie więzadeł stawowych i stawu skokowego.
    • rozmiar → powinien być o jeden większy niż zwykle, a więc jeśli nosimy rozmiar 39, należy kupić buty o rozmiarze 40. But powinien być o 1 cm dłuższy niż stopa, gdyż podczas chodzenia stopa wydłuża się o około 5 mm.
    • materiał → najlepiej nabyć buty skórzane, ponieważ będą najwygodniejsze. Ważne jest by pamiętać jednak, że takie buty powinny „odpoczywać”, więc jeśli chodzimy  w nich cały dzień, następnego powinniśmy założyć już inną parę.
    • szwy → ważne by nie przebiegały przez miejsca wrażliwe, a więc przez śródstopie, gdyż skóra będzie narażona na dodatkowe urazy i otarcia. Przy dużych deformacjach, warto użyć specjalnych wkładek.

Refundacja NFZ

Pacjentom, których dotknęło schorzenie ortopedyczne przysługuje refundacja z NFZ na parę butów, z której może skorzystać raz do roku. Taką refundację może otrzymać w salonach i sklepach ortopedycznych, które mają kontrakt z NFZ. Wówczas pacjent pokrywa 30% kosztów, resztę zaś Narodowy Fundusz Zdrowia Warto korzystać z takiego wsparcia.

Pamiętajmy! Po mieszkaniu nie powinniśmy chodzić w tradycyjnych kapciach. Powinniśmy poruszać się tu w obuwiu, który ma elastyczną podeszwę i sztywny zapiętek. Chodzenie w kapciach sprawia, że zanikają wszystkie naturalne łuki i pogłębia się płaskostopie.

To nie koniec! Czytaj dalej:

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content