8 kroków jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Otępienie jest zaburzeniem mózgu, które obejmuje utratę funkcji mózgu na różne sposoby, w tym pamięci, zdolności myślenia i rozumowania, osądu, języka, zachowania i osobowości. Najczęstszą postacią demencji jest choroba Alzheimera. Większość postaci demencji ma charakter zwyrodnieniowy lub nieodwracalny, ale niektórych rodzajów demencji można uniknąć, jeśli przyczyna zostanie wychwycona na czas. Istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka demencji nawet o 20 procent.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę otępienną:

  • Ćwicz 5 razy w tygodniu po 30 minut. Ćwiczenia nie muszą być energiczne, ale powinny przynajmniej przyspieszyć tętno i przyspieszyć oddychanie.
  • Unikaj otyłości, aby zmniejszyć ryzyko demencji. Otyłość może zwiększać ryzyko otępienia bezpośrednio i / lub pośrednio, ponieważ cukrzyca związana z otyłością wydaje się być również związana z wyższym odsetkiem otępienia. Poproś lekarza o określenie wskaźnika masy ciała (BMI). Jeśli twoje BMI wynosi ponad 30 procent, jesteś uważany za otyłego klinicznie i zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę otępienną)
  • Obniż ciśnienie krwi. Konsekwentnie podwyższone ciśnienie krwi, szczególnie w wieku średnim (od 35 do 65 lat), powoduje uszkodzenie mózgu i z kolei zwiększa ryzyko otępienia. Jeśli masz w rodzinie wysokie ciśnienie krwi lub masz ponad 40 lat, powinieneś regularnie kontrolować ciśnienie krwi i podejmować środki, aby utrzymać je w normalnym zakresie, aby jak najlepiej zapobiegać demencji.
  • Obniż poziom cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu, podobnie jak wysokie ciśnienie krwi, ogranicza przepływ krwi do mózgu i powoduje uszkodzenie mózgu, co w rezultacie może zwiększać ryzyko rozwoju demencji. W szczególności choroba Alzheimera jest powodowana przez nagromadzenie płytki białkowej w mózgu, które wydaje się być pobudzane przez wysoki poziom cholesterolu.
  • Rzuć palenie. Palenie nie tylko sprzyja chorobom naczyniowym, czynnikowi ryzyka demencji, ale także obniża poziom tlenu we krwi, co z kolei wspomaga wytwarzanie płytki nazębnej
  • Pij alkohol umiarkowanie. Podczas gdy przewlekłe nadużywanie alkoholu może wywoływać niektóre rodzaje demencji, badania pokazują, że picie umiarkowanej ilości alkoholu (1 do 3 porcji dziennie) wydaje się chronić mózg przed objawami demencji.
  • Przestrzegaj diety śródziemnomorskiej. Dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby i oliwę z oliwek oraz uboga w produkty mleczne i przetworzoną żywność wydają się być pomocne w zmniejszaniu ryzyka demencji.
  • Utrzymuj zdrowe relacje społeczne. Badania sugerują, że rozwijanie relacji i udział w działaniach społecznych pomaga w zapobieganiu demencji. Podobnie izolacja społeczna jest uważana za czynnik ryzyka demencji.
Koszyk
Scroll to Top