Choroby neurodegeneracyjne – co warto wiedzieć

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czy wiecie Jak mózg kontroluje ruch? Albo jakie problemy pojawiają się, gdy mózg jest chory? Zaburzenia neurodegeneracyjne to schorzenia, które powodują obumieranie pewnych części mózgu. Są to zdecydowanie jedne z najtrudniejszych chorób, które można wyleczyć, a ich skutki są wyniszczające dla organizmu. Choroby Parkinsona i Huntingtona należą do najpoważniejszych i najczęstszych zaburzeń ruchowych związanych z uszkodzeniem układu nerwowego. Chociaż znaleziono wiele informacji na temat tego, w jaki sposób i dlaczego te choroby występują, zaburzenia neurodegeneracyjne pozostają nadal wielką tajemnicą.

Mózg jest niezwykle złożonym organem z ogromną liczbą ścieżek, które uruchamiane pozwalają nam robić niesamowite rzeczy w każdej sekundzie naszego życia. Mózg składa się z miliardów komórek, od których jesteśmy zależni by prawidłowo funkcjonować. Najważniejsze komórki w naszym mózgu nazywane są neuronami. Neurony komunikują się ze sobą, w celu wykonywania wszystkich funkcji mózgu, niezależnie od tego, czy chodzi o poruszanie się, rozmowę z przyjaciółmi czy zapamiętywanie listy rzeczy, które chcemy kupić w sklepie spożywczym. Z powodu złożoności mózgu, jego zaburzenia mogą wynikać z bardzo małych zaburzeń w komunikacji między komórkami.

Komórki mózgu są ze sobą ściśle połączone, a nieporozumienia w jednym obszarze mogą zakłócać inne czynności mózgu, co oznacza, że ​​zaburzenia mózgu mogą powodować problemy całego organizmu. Chociaż istnieje wiele chorób i schorzeń, które mogą wpływać na mózg, najbardziej skomplikowane z nich to choroby neurodegeneracyjne

Choroby neurodegeneracyjne prowadzą do śmierci neuronów. Są one doskonałym przykładem groźnych skutków braku komunikacji między komórkami mózgowymi. Schorzenia te mogą wpływać na ruch, mowę, pamięć, inteligencję i wiele innych. Ponieważ choroby neurodegeneracyjne są tak złożone, przyczyna wielu z nich wciąż pozostaje tajemnicą.

Istnieje wiele powszechnie znanych rodzajów chorób neurodegeneracyjnych, które powstają w różnych obszarach mózgu. Oto one:

CHOROBA PARKINSONA

Choroba neurodegeneracyjna, której główne objawy są związane z problemami z poruszaniem się, spowodowanymi śmiercią neuronów w istocie czarnej. Istota czarna to obszar w mózgu zawierający dużą liczbę neuronów, które uwalniają substancję zwaną dopaminą. Uwalniając dopaminę, neurony istoty czarnej komunikują się z częściami mózgu które odpowiedzialne są za ruch, takimi jak płat czołowy i zwoje podstawy. Zwoje podstawy zlokalizowane są głęboko w środku mózgu i składają się z kilku różnych grup neuronów. Śmierć neuronów w istocie czarnej oznacza, że ​​te grupy neuronów nie mogą już prawidłowo działać, powodując potykanie się i drżenie u osób dotkniętych chorobą. Osoby te mają również problemy z rozpoczęciem i utrzymaniem ruchu.

CHOROBA HUNTINGTONA

Podobnie jak choroba Parkinsona, choroba Huntingtona to choroba neurodegeneracyjna, która może mieć jednak podłoże genetyczne. Oznacza to, że jeśli którykolwiek z rodziców jest dotknięty tym schorzenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachorują na nią również jego dzieci. Choroba Huntingtona jest wynikiem nieprawidłowego gromadzenia się białek w mózgu, co powoduje śmierć neuronów, powodując zaburzenia ruchu. Przede wszystkim osoby z tą chorobą będą wykazywać nadmierny ruch, który jest ogólnie niepożądany i niepotrzebny. Na przykład często mają stale wibrujące kończyny, czego nie mogą kontrolować. W miarę postępu choroby osobom z chorobą Huntingtona będzie coraz trudniej poruszać się tak, jak chcą. W każdej chorobie neurodegeneracyjnej, podczas obumierania neuronów, zmniejsza się mózg! Jest to poważny problem i powoduje, że osoba chora ma problemy z pamięcią i myśleniem. Problemy te są wspólną cechą wszystkich chorób neurodegeneracyjnych.

DEMENCJA

Wspomnienia są przechowywane w mózgu. Chociaż specyficzny sposób przechowywania wspomnień nie jest znany, za proces przechowywania zdecydowanie odpowiadają neurony. Wiemy o tym, ponieważ choroby powodujące śmierć neuronów powodują również utratę pamięci. Demencja to ogólne określenie utraty pamięci. Dwa powszechne typy demencji to choroba Alzheimera i otępienie z ciałkami Lewy’ego. Każdy rodzaj demencji jest wynikiem neurodegeneracji mózgu. Kurczenie się jest spowodowane dużą liczbą śmierci neuronów. Ze względu na dużą liczbę umierających neuronów osoby z demencją nie tylko tracą wspomnienia, ale w końcu tracą zdolność poruszania się, komunikowania się, a nawet prawidłowego myślenia.

 

Na całym świecie ludzie cierpią na choroby neurodegeneracyjne, które są chorobami prowadzącymi do śmierci komórek w mózgu. Niektóre choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona i choroba Huntingtona, wpływają na zwoje podstawy i prowadzą do trudności w poruszaniu się. Inne choroby powodują bardziej rozpowszechnione obumieranie komórek mózgu i prowadzą do utraty pamięci, co obserwuje się w chorobie Alzheimera i otępieniu z ciałkami Lewy’ego. Istnieją oczywiście rzadsze rodzaje chorób neurodegeneracyjnych, które nie zostały omówione w tym artykule.

Choroby neurodegeneracyjne to poważne schorzenia i obecnie nie ma na nie lekarstwa; jednak naukowcy na całym świecie szukają sposobów pomocy ludziom z tymi chorobami. Jedna z najbardziej ekscytujących metod leczenia wykorzystuje komórki macierzyste do zastąpienia obumarłych neuronów. Istnieje więc nadzieja na przełom w tej materii.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content