5 sposobów na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Naukowcy twierdzą, że czynniki genetyczne i styl życia mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwoju choroby Alzheimera.

Zachowaj bystry, zdrowy mózg i zmniejsz ryzyko choroby Alzheimera, przestrzegając pięciu zdrowych nawyków. Niektóre z nich poparte są dowodami naukowymi, niektóre nie – jednak uważa się, że wszystkie z nich są częścią zdrowego stylu życia.

1. Dieta śródziemnomorska – MOŻE MIEĆ WPŁYW

Dieta śródziemnomorska a więc spożywanie pokarmów roślinnych, takich jak orzechy, rośliny strączkowe, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste – wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, raka, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Specjalna, niskobiałkowa odmiana tej diety zwana pesatariańską, uzupełniona o neuroprotekcyjne jedzenie i napoje, takie jak oliwa z oliwek, kawa i olej kokosowy, jest jeszcze bardziej pomocna w uniknięciu tych schorzeń. Ryby takie jak łosoś i sardynki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 – dobre tłuszcze.  Natomiast tłuszcz w czerwonym mięsie nie jest zdrowy dla serca lub mózgu.

Zdrowe odżywianie aktywuje szlaki metaboliczne mózgu i poprawia funkcje poznawcze. Może więc nawet spowolnić lub zapobiec chorobie Alzheimera.

2. Aktywność fizyczna – WPŁYWA

Ćwiczenia poprawiają komunikację między komórkami mózgowymi.  Szybkość przetwarzania informacji w mózgu może zacząć spadać, gdy masz 25 lat. Ćwiczenia zwiększają objętość istniejących neuronów, przyspieszają wzrost nowych połączeń neuronalnych i poprawiają komunikację między komórkami mózgowymi.

Starsze osoby dorosłe potrzebują co tydzień co najmniej 2,5 godziny ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności oraz co najmniej dwa lub więcej dni w tygodniu treningu oporowego, zgodnie z wytycznymi lekarza.

Należy myśleć o ćwiczeniach jak o koncie bankowym: to, co robisz teraz, wzmacnia Twoją odporność poznawczą w późniejszym życiu. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zacząć dokonywać wyborów dotyczących zdrowego stylu życia.

Na przykład badania wskazują na starsze osoby dorosłe, które nie mają objawów choroby Alzheimera pomimo podwyższonego poziomu białek związanych z tym schorzeniem w ich mózgu. Jest możliwe, że mózgi tych osób są bardziej odporne na zachorowanie z powodu wyboru stylu życia dokonanych wcześniej w życiu.

3. DOBRY SEN – WPŁYWA

Starsi dorośli potrzebują od sześciu do ośmiu godzin nieprzerwanego snu. Podczas snu toksyczne białka związane z chorobą Alzheimera są wypłukiwane przez przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Sen daje mózgowi i ciału czas na regenerację i ponowne uruchomienie. Podczas snu mózg konsoliduje nowe informacje z dnia i umieszcza je w odpowiednich „szufladkach mózgowych”.

Dobrym nawykiem jest praktykowanie „higieny snu”. Oznacza to, by oderwać wzrok od ekranów, takich jak telewizory, tablety i smartfony, które emitują niebieskie światło. Ustaw telefon na tryb „nie przeszkadzać”, aby nie dzwonił ani nie wibrował, budząc ze snu. Jeszcze lepiej jest kupić budzik i zostawić telefon w innym pokoju. W dzisiejszym zajętym, zaawansowanym technologicznie świecie niezwykle ważne jest, abyśmy zapewnili naszym umysłom i ciałom odpowiedni odpoczynek.

4. Relacje międzyludzkie – MOGĄ MIEĆ WPŁYW

Relacje są dobre dla mózgu i serca. Badania zaczynają sugerować związek między interakcjami społecznymi a poprawą zdrowia mózgu. Bycie społecznym buduje bowiem połączenia między neuronami.

Świetnym pomysłem jest zaplanowanie wycieczki z przyjaciółmi, odwiedzenie muzeum z dziećmi, naprzemienne spacerowanie lub bieganie z partnerem treningowym lub spróbowanie czegoś nowego, na przykład nauki drugiego języka ze współpracownikiem.

Niestety, ludzie, którzy mają mało relacji międzyludzkich lub są odizolowani społecznie, mają również inne nawyki żywieniowe niż osoby związane społecznie.

5. Stres – MOŻE MIEĆ WPŁYW

Wysoki stres, sprzyja zachowaniom, które zwiększają ryzyko demencji: zmniejszonej aktywności fizycznej, złych nawyków żywieniowych, zwiększonej izolacji społecznej i samoleczenia poprzez alkohol lub narkotyki. Czynniki te odgrywają rolę w ryzyku zaburzeń pamięci.

Tymczasem zbyt duży stres i niepokój mogą prowadzić do zmian w mózgu. Na przykład wysoki poziom lęku i chronicznego stresu może zapoczątkować zmiany w częściach mózgu odpowiedzialnych za emocje, myślenie i pamięć: w hipokampie i korze przedczołowej. Hipokamp jest jednym z pierwszych miejsc atakowanych przez Alzheimera.

Koszyk
Scroll to Top